Daniela Slávik si dala inovatívne predsavzatie. Na rok prerušila nákupy oblečenia. Ako zvládla to, čo by iné ženy nezvládli?Slovenka, ktorá v sebe skrýva množstvo zaujímavého. Daniela je absolventkou VŠMÚ v Bratislave, na ktorej študovala hudobnú teóriu a dramaturgiu, blogerka, autorka knihy Láska je láska, milovníčka BIO kozmetiky a predovšetkým zarytá minimalistka. Pod pseudonymom Daniela Slávik si píše blog pod názvom Flung out of space, za ktorý si vyslúžila 2. miesto v celonárodnej súťaži Bloger roka.

Rok bez nakupovania znie ako poriadna výzva. Čo ťa k nej motivovalo?

Motivovala ma skutočnosť, že ako priemerná európska žena, som mala dosť oblečenia na rok bez nákupov a chcela som svetu ukázať, že sa to dá a nie je to nič nemožné.

Čo všetko okrem oblečenia spadalo do tohto „pôstu“?

Nenakupovala som oblečenie, doplnky, kabelky, šperky a knihy. Pri knihách, ktoré sú mojou vášňou, som však mala výnimku – mala som povolené kúpiť si 2-3.

Nevyžadovalo si toto rozhodnutie aj prípravu? Nákup základných kúskov oblečenia, ktoré budeš počas roka kombinovať?

Nakúpiť si oblečenie do zásoby na rok? Nie. Zmyslom výzvy bolo nosiť to, čo som v skrini mala a kombinovať kúsky navzájom.

Čo v tvojom šatníku celkovo tvorí gro, teda základnú sadu oblečenia?

Až na pár kúskov, ktorých sa postupne zbavujem je môj šatník capsule wardrobe. Je ladený v neutrálnych farbách – čierna, sivá, nude a biela. Mám rada topy na ramienka, saká, kvalitné svetre, čierne úzke rifle a jednoduché blúzky, či košele.

Daniela je zástankyňou minimalizmu a kapsulového šatníka (Zdroj: autorka článku)

Všetky obchody aj e-shopy museli byť pre teba poriadnym pokušením. Vyhýbala si sa im radšej oblúkom alebo bola tvoja vôľa dostatočne pevná?

Nechodila som do obchodov často, ale párkrát mi veru pribehli do cesty.

Nestretla si sa počas roka so situáciami, ktoré si doslova vyžadovali nákup?

Stretla a musela som improvizovať. V tom roku som mala napríklad promócie. Výzvu som však neporušila, preto som si na promócie obliekla čierne šaty, ktoré nemám veľmi v láske.

Ako si riešila krízové situácie? Respektíve situácie, pri ktorých je hriech nič si nekúpiť?

Žiadna taká situácia nenastala. Mala som v šatníku oblečenie na každú udalosť. Celkovo nie som zástanca nákupov na isté príležitosti. Takže som sa snažila vždy vykúzliť outfit z toho, čo som v skrini mala a musím povedať, že zakaždým to vyšlo.

Nastala počas tvojho roka bez nákupov situácia, kedy si mala „na mále“  a takmer si si niečo kúpila?

Jasné. Takmer ma zlákali kvetinkové šaty, ktorým som, našťastie, nakoniec odolala. Bola som rada, keďže šaty ani veľmi nenosím. Neviem, čo to do mňa vošlo.

„Oblečenie, ktoré si kúpim mi vždy musí padnúť do oka a musím sa v ňom cítiť dobre.“

My ženy zažívame pravidelne situácie, ktoré si vyžadujú nákupy. Plná nákupná taška je pre nás dôvod na radosť, pôsobí ako náplasť na smútok aj stres. Čím si si robila radosť a odmeňovala sa počas tvojho nakupovacieho pôstu?

Kedysi som si naozaj robila radosť nákupmi, ale iba dovtedy, kým som si uvedomila, že tých pár sekúnd „šťastia“ nestojí za vyhodené peniaze. Veci, ktoré som si kúpila len tak „pre radosť“, boli poväčšine nepremyslená a častokrát zbytočná kúpa, ktorá viac zobrala ako dala. Už zopár rokov sa snažím žiť život, kde mi radosť robia iné veci ako nakupovanie, napríklad príjemné chvíle s priateľmi, rozhovory, dobrá kniha, obľúbený čaj, alebo písanie.

A teraz sa nám priznaj. Neutekala si hneď po skončení výzvy do nákupného centra „vyšantiť sa“?

Priznávam, že nie. Koniec minulého a začiatok tohto roka pre mňa nebol ružový a na nákupy som ani nepomyslela. Síce už ubehlo zopár mesiacov, ale viac vecí mi zo skrine odišlo, ako prišlo. Kúpila som si však kabát, rifle a top na ramienka. Všetko v obľúbenej čiernej.

Aký bol prvý kúsok, ktorý si si po roku bez nakupovania dopriala?

Bol to spomínaný čierny kabát rovného strihu, ktorý som zvažovala už dlhšie. Keď som našla ten pravý, nezaváhala som.

Čo považuješ za najväčšiu výhodu minimalistického štýlu?

Najväčšou výhodou minimalizmu je univerzálnosť a veľká možnosť kombinovania outfitov.

V Danielinom šatníku kraľujú neutrálne farby. Zdroj: autorka

Nakupovanie oblečenia je často spojené s nemalými investíciami. Prezraď nám, reagovala pozitívne na tento pôst i tvoja peňaženka? Podarilo sa ti ušetriť nejaké peniaze?

Áno, podarilo sa mi ušetriť si nejaké peniaze, ktoré investujem určite lepšie, než do oblečenia.

Ako ovplyvnila táto výzva tvoje aktuálne fungovanie? Posunula ťa niekam v zmýšlaní, prípadne v tvojom štýle?

Určite. Výzva mi dala veľa. Ujasnila som si svoj štýl, viem, čo mi sedí a v čom sa cítim dobre. Viem, že trendy a príliš výrazné farby si v mojom šatníku nenájdu miesto.

Ako vyzerá tvoj život a tvoje nákupy aktuálne? Dopraješ si kúsky, ktoré ti padnú do oka, alebo pri nákupoch už viac uvažuješ a si obozretná?

Oblečenie, ktoré si kúpim mi vždy musí padnúť do oka a musím sa v ňom cítiť dobre. Nenakupujem veci, ktoré mi nesedia, len preto, že vyzerajú dobre na iných a páčia sa mi. Ak jednoducho nie sú na môj typ postavy, čo narobím? A takisto, ak sa v niečom necítim dobre, nekúpim si to, aj keď v tom vyzerám fajn. Pre mňa je dôležité, aby kúsok, ktorý zaradím do šatníka, bol ľahko kombinovateľný s ostatnými, vyzeral na mne dobre a aby som sa v ňom cítila príjemne.

S odstupom času uprednostňuješ skôr menej kvalitných a drahších kúskov alebo nakupuješ napríklad aj „z druhej ruky“?

Uprednostňujem kvalitu. Avšak nie všetko, čo je drahšie, je ozaj kvalitné. Nakupujem vo fast fashion obchodoch, ale chodím aj do secondhandov a v nich mám rovnaké pravidlá. Vždy sa dívam na štítok s materiálom. Čo z toho, že je blúzka krásna, ak je vyrobená z materiálu, ktorý po prvom vypraní stratí tvar, farbu, alebo oboje.