Pred pár mesiacmi som sa začala zaujímať o dianie v tajných službách, o nevyriešené udalosti, politické pozadie v 90. rokoch. Prvým a zásadným impulzom bola kúpa knihy Krycie meno Bežec, ktorej autorom je Peter Tóth – novinár kedysi sledovaný Slovenskou informačnou službou (SIS) a neskôr šéf jej kontrarozviedky.



Po 20 rokoch (1. apríla 2016) bolo obnovené vyšetrovanie vraždy Róberta Remiáša. Tento príspevok je venovaný primárne čitateľovi, ktorému toto meno nič nehovorí. (Predpokladám, že tí, ktorí Remiášovo meno už počuli, vedia aj o pozadí niektorých dôležitých skutočností.)

Róbert Remiáš bol spojkou s korunným svedkom únosu syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča mladšieho, Oskarom Fegyveresom. Dôležité udalosti môžeme zhrnúť do niekoľkých viet:

  • 31. augusta 1995 bol unesený Michal Kováč mladší, syn vtedajšieho prezidenta SR.
  • Jediný korunný svedok, člen SIS, Oskar Fegyveres, vypovedal o kauze zavlečenia Kováča mladšieho do Rakúska.
  • Keďže Fegyveres pospomínal najmä kolegov zo SIS, bol nútený utiecť a skrývať sa v cudzine.
  • Spojkou medzi Oskarom Fegyveresom a Slovenskom bol Róbert Remiáš, jeho najlepší kamarát a bývalý kolega z kriminálky.
  • Peter Tóth, novinár denníka SME, uverejňoval články o nekalých praktikách SIS, vďaka čomu sa dostal na zoznam jej sledovačky. V zahraničí sa dokonca stretol aj s Fegyveresom, kde získal dostatok materiálu na uverejnenie. Spojka, teda Remiáš, sa nejaký čas každý deň stretával s Petrom Tóthom. Môžeme povedať, že sa z nich stali priatelia.
  • Tóth bol sledovaný, Remiáš bol sledovaný. „Tajná služba“ by mala byť očividne tajnejšia, keďže chlapi si stíhali zapisovať ŠPZ áut, ktoré ich sledovali.
  • Remiáš tušil, že tí, ktorí ho sledujú (SIS, nitrianska mafia…), sa môžu o niečo pokúsiť, preto sa dennodenne stretával s Tóthom. Keby niečo, bol by svedok.
  • 29. apríla 1996 vybuchlo auto Róberta Remiáša na Karloveskej ulici v Bratislave. 26-ročný Róbert v ňom zahynul.
Miesto tragédie. Dnes tam stojí kríž. Zdroj: ČTK, SITA
Miesto tragédie. Dnes tam stojí kríž. Zdroj: ČTK, SITA

Čo môžeme očakávať po 20 rokoch? Že vražda bude vyjasnená a páchateľ/objednávateľ potrestaný? Ja dúfam, že áno. Róbert Remiáš vlastne doplatil na to, že pomáhal priateľovi. Akoby sa nám chcel osud a život vysmiať do tváre, že tak to proste býva; tí, ktorí sa snažia pomôcť, zvyčajne dopadnú najhoršie. Dokedy to tak bude? Sú slovenské orgány verejnej moci schopné zmeny?

Všetko totiž začalo tam – kdesi vo vláde a politických kruhoch. Spojenectvo Vladimíra Mečiara so šéfom SIS Ivanom Lexom oproti prezidentovi Michalovi Kováčovi. Neviem, či je súčasné zloženie našich mocnárov naklonené k vyriešeniu tohto prípadu. Síce je to už niečo vyše mesiaca, čo bolo vyšetrovanie obnovené, no zatiaľ sme sa nedozvedeli nič nové. „V terajšej fáze vyšetrovania nie je možné bližšie informovať o stave znovuobnoveného vyšetrovania. Dodnes nebola obvinená v tejto súvislosti žiadna osoba,“ uviedol pre TASR prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.

Je v tomto čase už všetko vyčistené od ľudí, ktorí by celú situáciu mohli komplikovať? Ťažko povedať. Dúfajme, že v blízkej budúcnosti sa všetko vyjasní.