Týždeň je opäť za nami, tak ako každý jeden deň o štvrtej poobede Slnko za našimi chrbátami. Na Slovensko vrhá „pofiderný“ tieň kapitán Danko spolu s prezidentom, lebo jeden hovorí o Rusku ako o kamošovi, druhý zas berie Rusov ako výstrahu. A v zahraničí zatiaľ lekári transplantovali hlavu.Ak sa vám tento piatok zdalo, že v uliciach je zrazu nejak mŕtvo, neboli ste ďaleko od pravdy. Dôvod bol prostý – všetky obchody boli u nás zatvorené, pretože sme si štátnym sviatkom pripomínali nežnú revolúciu.

Miesto vychutnávania radostí predĺženého víkendu sa najmä bratislavská časť národa rozhodla vykúpiť polovicu rakúskych tržníc a štvrť obchodných centier. Nikto nevie, kedy príde koniec sveta, takže toho treba zobrať čo najviac a pre potešenie vytvárať tlačenice, dlhé rady pri pokladniach a nekonečné kolóny áut.

shopping GIF

1. 28 rokov  od vybojovania si slobody a demokracie

V každom z nás rezonuje  dátum 17. november ako rozhodujúci deň pre Slovákov a Čechov. Deň, kedy sa povedalo DOSŤ! potláčaniu a útlaku. Keď sa nielen študenti pochytali za ruky, spievali hymnu a oddane kráčali po vtedajšom Mierovom námestí v Bratislave. V snahe ukončiť vládu jedinej komunistickej strany a vybojovať si slobodné voľby a slobodu slova, vyšli do ulíc tisícky ľudí.  Avšak nie každý vie, že sa v tento deň oslavujú rovno dve významné udalosti. Síce sa obe uskutočnili 17. novembra, jedna, ktorá dostala pomenovanie „deň študentstva“ sa konala v roku 1939 a o 50 rokov na to (1989) nastala tzv. nežná revolúcia. Oba spája rovnaké: boj za niečo lepšie.

via GIPHY

2. Keď si mocnári protirečia

15. novembra 2017 (t. j. v stredu) vystúpil v Európskom parlamente v Štrasburgu  prezident SR Andrej Kiska. Ten istý deň v pléne dolnej komory ruského parlamentu (resp. Štátnej dume Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie  – ruskej štátnej dume) stál predseda NR SR Andrej Danko. Na tom by nebolo nič výnimočné keby si títo dvaja muži tak veľmi neoponovali. Kiska vo svojom prejave kritizoval ruskú propagandu, odkazoval na nárast pesimizmu a nebezpečenstvo populizmu, nacionalizmu a extrémizmu v EÚ. Za to Danko pyšne vyhlasoval súdržnosť Slovenska s Ruskom a okrem iného aj znovuzavedenie vyučovania ruského jazyka ako voliteľného predmetu na základné školy.

Prezident SR Andrej Kiska v Európskom parlamente

Sledujte #LIVE: Prezident SR Andrej Kiska v Európskom parlamente. Po prejave nasleduje tlačová konferencia s predsedom EP A.Tajanim, ktorú vám tiež prinesnieme naživo.

Posted by Európsky parlament – Informačná kancelária na Slovensku on 15. november 2017

3. Zimné radovánky v strede námestia

Mesto Trnava tak ako každý rok, aj tento pripravilo pre domácich ale aj návštevníkov klzisko, ktoré máva svoje dlhoročné vytýčené miesto na pešej zóne. O korčule sa obávať netreba. Dajú sa požičať za 2€ a vstup stojí 0,50€.

Klzisko láka veľkých aj malých. (Zdroj: trnava.dnes24.sk / imagines)

4 Tesla predstavila prvý elektrický kamión na svete

Vo štvrtok, 17. novembra 2017,  Elon Musk, zakladateľ firmy Tesla, predstavil svoj prvý elektrický kamión.  Nákupnou cenou by nemal presiahnuť cenu dieslovej konkurencie a zároveň by mal dosahovať oveľa ekonomickejšiu prevádzku. Dojazd by mal byť 800 kilometrov, pričom nabíjanie  na prvých 640 km bude trvať len polhodiny. Spolu s ním uverejnil aj nové špecifikácie k pripravovanému športiaku Tesla Roadster. Ten by sa mal v roku 2020 zaradiť medzi najrýchlejšie sériové autá planéty. Ako prvý by mal pokoriť hranicu 100 km/h pod 2 sekundy, a dokázať zrýchliť až na 400 km/hod.

via GIPHY

5. Slováci neobhájili prvenstvo, skončili druhí

12. novembra 2017 (t. j. v  nedeľu) sa odohralo finálové kolo Nemeckého pohára. Proti sebe nastúpili Slovensko a Rusko. Konečný výsledok 2:4 priviedol Rusov k víťazstvu, Slováci si odniesli striebornú pozíciu.

Bitka pred ruskou bránkou. (Zdroj: m.smedata.sk / api-media)

6. Nádej pre ochrnutých ľudí?

Tím čínskych vedcov sa pokúsil a úspešne zvládol transplantáciu hlavy, ktorú sa doposiaľ neodvážil spraviť žiaden chirurg či odborník medicíny. Operáciu vykonávali na mŕtvom tele. Pokusy pred touto náročnou 18-hodinovou operáciou, skúšali na potkanoch a opiciach. Je len otázne, kedy zaznie dátum operovania živého človeka. Našiel sa aj dobrovoľník, jediné čo brzdí tento obrovský krok v obdobách transplantácií, je vlna kritiky. Nikto ani len netuší, koľko sa takýto človek dožije, a čo to u neho vyvolá.

its alive frankenstein GIF by Top 100 Movie Quotes of All Time

7. Konečne si prídu na svoje aj milovníci kníh a slovenských autorov

Festival Ypsalon už tretíkrát privíta tu v Trnave známych spisovateľov, vydavateľov a nebude núdza ani o sprievodný program. Hlavná časť akcie bude prebiehať v kaviarni Thalmeiner na Trojičnom námestí. Počas štyroch dní ( 23. – 26. 11. 2017) Výnimočnosťou tohto ročníka bude malá výstava pozostávajúca z raných ukážok  Válkových básni, k 90. výročiu jeho narodenia.

book GIF

8. Pozvánka UCM – Kariérny deň 2017

22. novembra 2017 (t. j. v stredu) majú všetci študenti UCM možnosť stretnúť sa s najväčšími zamestnávateľmi na Slovensku v priestoroch UCM v Jame. Môžu sa dozvedieť niečo o skúsenostiach personalistov, poradiť sa o správnom napísaní životopisu, či využití praxe či stáží v konkrétnych firmách.

Program k tohtoročnému kariérnemu dňu. (Zdroj: fmk.sk / pozvanka-karierny-den-2017)