Zastrihnuté fúzy, uhladené vlasy a nacistická uniforma. Človek, o ktorom bude reč, je výraznou postavou smutných dejín a značkou, ktorá sa dodnes úspešne predáva.



30. apríla 1945 spáchal samovraždu azda najväčší zločinec všetkých čias. Ani 71 rokov posmrtného života však z jeho popularity nijak podstatne neubralo. Adolf Hitler predstavuje dodnes mimoriadny fenomén nielen  v dôsledku svojich činov, ale aj produktivity médií. Fúzatého Nemca sa dnes nebojíme. Fascinuje nás, inšpiruje a kult jeho často až mýtizovanej osobnosti intenzívne rezonuje v dnešnej spoločnosti.

hittt
Zdroj: giphy.com

Fenomén

Svet si pamätá mnohých zločincov zvučného mena. Ani taký Stalin si však nedokázal vybudovať meno hodné Hitlera. Stačí nazrieť do trafiky, kde ho vidíme na titulkách viacerých historických časopisov. Známy český týždenník Reflex v aktuálnom čísle dokonca píše o Hitlerovi ako výborne sa predávajúcom artikli. Pravdu veru má. Nedávno sfilmovaný satirický román Timura Vermesa A je to tu zas je s predajom zhruba 2 milióny výtlačkov a prekladom do 30 jazykov bestsellerom. Kniha je zábavná a desivo reálna zároveň, pretože v nej nájdeme niekoľko paralel so súčasnými politikmi. Hitlerov Mein Kampf sa vypredal ihneď, ako sa v Nemecku uvoľnili práva na jeho predaj začiatkom tohto roka. Alarmujúce čísla predstavujú aj online kníhkupectvá. Kliknite si na martinus.sk a pod slovom „Hitler“ nájdete až 392 titulov.

giphy
Zdroj: giphy.com
Mimoriadne populárne sú aj televízne a filmové spracovania. Deň čo deň je nacistické Nemecko v ponuke televízneho programu v podobe dokumentárnych seriálov. Úspechom sa môžu pýšiť aj filmy ako Vzostup zlaPád tretej ríše. Práve druhá zmienená snímka okrem rady medzinárodných cien dosiahla badžet na úrovni 92 miliónov dolárov. Na YouTube pritom neustále vzniká viacero paródií, v ktorých sa ponechá pôvodná zvuková stopa a pridajú sa titulky reagujúce na rôzne aktuálne udalosti. Mnohé z nich sa stali virálnymi. Hitler si strihol aj krátke „šteky“ v animovaných seriáloch ako Family Guy, South Park či Futurama. Nezaostal pritom nič dlžný ani divadlu. Pieseň z muzikálu  Springtime for Hitler sa stala obrovským hitom.
Zdroj: http://bbs.boingboing.net/
Zdroj: http://bbs.boingboing.net/

Na Slovensku po slovensky

Hitler vykazoval niekoľko mimoriadnych vlastností. Bol cieľavedomý a oplýval talentom presviedčať masy. Jeho rečnícky prejav bol tak oduševnený, že s dávkou agresie v hlase a trefnou gestikuláciou dokázal na zložité otázky v spoločnosti odpovedať prostou demagógiou. Demagogické odpovede sú výsadou aj slovenskej krajnej pravice, no račkujúci Kotleba zrejme statusom talentovaného rečníka oplývať nikdy nebude. I keď sú „kotlebovci“ terčom pravidelných paródií a zosmiešnení na internete, nemožno im uprieť status relatívne populárnej politickej strany. Predseda ĽSNS sa po parlamentných voľbách stal bezo sporu jednou z najvýraznejších osobností verejného života na Slovensku. Zároveň jeho straníci viackrát zverejnili na sociálnej sieti príspevky ospevujúce práve Hitlera. Iní zase skandujú „osemdesiatosem“ na počesť jeho narodenín 20. apríla 2016, a to počas zápasu Slovan Bratislava-Spartak Trnava.

fenomén hitler
Zdroj: facebook.com, Marek Š.

Kult hákového kríža je prítomný aj po vyše 70 rokoch. Je bežnou súčasťou tlačeného a internetového média, pričom hranica medzi mementom a inšpiráciou je veľmi tenká. Hitler ako mediálny  fenomén predstavuje nebezpečný vzor. V dôsledku migračnej krízy je Európska únia v existenčnej kríze a humanizmus vystriedali radikálne názory blízke medzivojnovému obdobiu v polovici 20. storočia. „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat,“ poznamenáva sa vo filme Jára Cimrman ležící, spící. Snáď to nie je pravda.

fenomén hitler
Zdroj: Danglár