Ženy v Hollywoode sa pokúšajú o revolúciu vo filmovom priemysle, ako však môžeme pomôcť my, diváci?



Správy o hnutí #MeToo zaregistroval v zahraničných či tuzemských médiách takmer každý človek. Násilníci z filmového priemyslu, ktorí boli roky chránení a bez akýchkoľvek následkov naďalej podporovaní, museli konečne čeliť svojim činom. Ako však môže obyčajný človek, ktorý rád pozerá filmy a seriály pomôcť alebo prejaviť podporu?  Práve na to mysleli tvorcovia stránky The Rotten Apples – Hnilé jablká. 

me too
Hnutie #MeToo Zdroj: thenation.com

Stránka The Rotten Apples vznikla práve na podnety ľudí, ktorí si neboli istí, či práve ich obľúbený film či seriál nebol vyprodukovaný násilníkom, ktorého už viac nechcú podporovať. Stránka predstavuje prehľadávateľnú databázu, ktorej využitie je naozaj jednoduché. Stačí do políčka zadať vami zvolený film či seriál a stránka vám automaticky nájde, či sa v danom diele objavil človek obvinený z násilia. 

fresh apples call me by your name
Hodnotenie „Fresh apples“ majú všetky filmy, na ktorých tvorbe sa nepodieľal žiaden násilník Zdroj: therottenappl.es

Ako „hnilé jablká“ fungujú?

Po zadaní názvu filmu alebo seriálu, vám stránka ponúkne jeho hodnotenie. Diela, na ktorých produkcii sa nepričinil žiaden obvinený človek alebo odsúdený z násilia, sú tak označené ako „Fresh apples“. Naopak filmy/seriály, ktoré majú v zástupe svojich tvorcov usvedčených či obvinených násilníkov, sú označené ako „Rotten apples“, teda Hnilé jablká. Stránka sa nezameriava len na hercov vo vybraných dielach, ponúka tiež databázu producentov, režisérov a mnoho ďalších ľudí, ktorí sa podieľajú na filmovej produkcii. Každý obvinený či odsúdený človek je v databáze riadne označený a tieto tvrdenia sú vždy zdrojované z tretích stránok, pretože autori nechcú, aby tento projekt predstavoval len akýsi ich názor či obvinenia. 

rotten apples annie hall
Film s hodnotením „Rotten apple“ Zdroj: therottenappl.es

Samotní tvorcovia stránky však už nechávajú na uvážení divákov, či sa rozhodnú dané dielo audiovizuálnej tvorby bojkotovať na základe ich výsledkov alebo nie. Vyjadrujú sa a tvrdia, že nie vždy je dobré odsúdiť celé dielo len kvôli jednému človeku. Nemali by sme zavrhnúť ťažkú prácu a snahu všetkých ostatných, ktorí sa na danej produkcii podieľali.