Príjmy futbalových klubov sú predmetom veľkého záujmu u širšieho publika, keďže tieto zárobky sa pohybujú vo vysokých sumách, ktoré každoročne rastú. Za sezónu 2016/2017 sa na prvom mieste umiestnil anglický Manchester United, ktorý si tak obhájil svoje prvenstvo z predminulej sezóny.



Od konca kalendárneho roka 2017 ubehol nejaký ten týždeň, a to nám vytvára priestor na bilancovanie prakticky v akomkoľvek smere. V našom článku si na mušku zoberieme príjmy futbalových klubov. Uvedieme TOP 5 tímov, ktorým sa finančne darilo najlepšie a rozoberieme si kľúčové momenty sezóny. Rebríček každoročne zostavuje spoločnosť Deloiite a vydáva ho začiatkom kalendárneho roka.

1. Manchester United – 676,3 milióna eur

Anglický gigant Manchester United si aj v tomto roku uchmatol tesné víťazstvo, aj keď jeho príjmy v porovnaní s predošlou sezónou klesli o takmer 15 miliónov eur. V rámci Premier League sa pod taktovkou Joseho Mourinha umiestnili až na šiestom mieste, no vďaka víťazstvu v Európskej Lige UEFA si zaistili účasť v prestížnej Lige Majstrov do budúcej sezóny. Vo finále zdolali holandský Ajax Amsterdam 2-0.

Príjmy futbalových klubov.
Manchester United pri oslavách výhry v Európskej Lige v sezóne 2016/2017. Zdroj: mirror.co.uk

Čo sa týka domácich pohárov, do nového ročníka ihneď vstúpili tou pravou nohou. V dueli Community Shield medzi obhajcom ligového primátu a víťazom FA Cupu zdolali Leicester 2-1. Ďalšia trofej prišla začiatkom tohto kalendárneho roku, keď vo finále Ligového pohára (EFL Cup/Carabao Cup) vyhrali nad Southamptonom 3-2. V FA Cupe, teda v najstaršej klubovej súťaži, vypadli vo štvrťfinále po prehre 1-0 s londýnskou Chelsea.

Na finálnej sume príjmov sa okrem iných futbalových úspechov podpísalo predovšetkým už spomínané víťazstvo v Európskej Lige. Za tú Manchester inkasoval 44,5 milióna eur, čo je štyrikrát viac ako víťaz tejto súťaže v sezóne 2011/2012. Do ďalších faktorov môžeme tiež zaradiť štedrý sponsoring od automobilky Chevrolet. „Červení Diabli“ mali priemernú návštevnosť 75 000 divákov na zápas.

2. Real Madrid – 674,6 milióna eur

Španielsky veľkoklub sa od ročníka 2002/03 nachádzal vždy v top dvojke, z ktorej vypadol iba raz v minulej sezóne. Po skvelých futbalových úspechoch si však v porovnaní s minulou sezónou prilepšil o viac ako 50 miliónov eur a opäť sa dostal medzi prvú dvojku. Začneme domácim pohárom Copa del Rey. V ňom sa „Biely Balet“ dostal len do štvrťfinále, kde celkom nečakane vypadol po dvojzápase s Celtou Vigou.

Presuňme sa však k spomínaným úspechom. Ako prvý spomenieme celkové víťazstvo domácej La Ligy. Realu sa podarilo prerušiť dvojročnú nadvládu Barcelony a titul získali s tesným trojbodovým náskokom. Tréner Zinedine Zidane si však pripravil ešte jeden tromf – úspešnú obhajobu Ligy Majstrov. V modernej ére sa ešte žiadnemu tímu nepodarilo vyhrať túto prestížnu klubovú súťaž dvakrát po sebe, no tento fakt už po minulej sezóne neplatí. Real Madrid si tak obohatil svoj rozsiahly zoznam úspechov a rekordov.

Real Madrid
Real Madrid pri oslavách úspešnej obhajoby titulu Ligy Majstrov. Zdroj: telegraph.co.uk

Najsledovanejší klub na sociálnych sieťach si svoje príjmy rozšíril tiež vďaka vylepšeným komerčným dohodám o takmer 40 miliónov eur. Vďaka výborným výkonom tiež vzrástol záujem v televíziách, vďaka čomu sa príjmy z vysielacích práv zvýšili o viac ako 30 miliónov eur.

3. FC Barcelona – 648,3 milióna eur

Ďalší španielsky veľkoklub na zozname zaznamenal 5 % nárast oproti minulej sezóne, no ani to nestačilo na neohrozenú dvojku Manchester United a Real Madrid. Sezónu začali ziskom Superpohára vďaka výhram 2-0 a 3-0 v dvojzápase so Sevillou. V domácej La Lige sa umiestnili na druhom mieste, len tri body za víťazmi z Madridu. „Katalánci“ sa však mohli pýšiť aspoň neuveriteľnou streleckou formou, keďže v 38 zápasoch strelili 116 gólov.

FC Barcelona
Barcelona po výhre vo finále Copa del Rey nad Alavesom. Zdroj: fcbarcelona.com

Čo sa týka pohárov, tak v Lige Majstrov pohodlne postúpili zo skupinovej fázy a osemfinálový žreb im prisúdil Paríž Saint-Germain. A práve ich súboj priniesol jednu z najväčších senzácií minulej sezóny. V prvom dueli Paríž zvíťazil na domácej pôde 4-0 a Barcelona potrebovala na postup výhru minimálne o 5 gólov, čo sa im aj podarilo. Na Camp Nou sledovali fanúšikovia strhujúci záver, v ktorom partia Lionela Messiho strelila 3 góly v samotnom závere a zvíťazila vysoko 6-1. V štvrťfinále však narazili na Monako, a tým sa ich púť v Lige Majstrov skončila.

Druhá a posledná trofej sezóny prišla v domácom pohári Copa del Rey. Vo finále pohodlne zdolali Alaves 3-1. Za mierny nárast príjmov vďačí vedenie Barcelony najmä komerčným dohodám, ktoré sa zvýšili o približne 40 miliónov eur.

4. Bayern Mníchov – 587,8 milióna eur

Príjmy Bayernu Mníchov klesli približne o 5 miliónov eur, no i napriek tomu sa umiestnili v top pätke 10. rok po sebe. Rovnako ako United a Barcelona, tak aj Bayern začal sezónu výhrou v Superpohári. Svojho soka z Dortmundu zdolal 2-0. Bundesliga sa v posledných rokoch premenila na súťaž jedného tímu a nezmenilo sa to ani minulý rok. Bayern vyhral ligu so ziskom 82 bodov a náskokom 15 bodov na druhé Lipsko.

Bayern Mníchov
Bayern Mníchov sa v minulej sezóne tešil z piateho ligového triumfu po sebe. Zdroj: dailymail.co.uk

V domácom pohári DFB Pokal vypadli pred bránami finále s Dortmundom, ktorý vo finále porazil Frankfurt 2-1. V Lige Majstrov sa dostali do štvrťfinále, kde narazili na Real Madrid. V prvom zápase prehrali 2-1, no v odvete rovnakým výsledkom vyhrali a duel šiel do predĺženia. V ňom však zaúradoval hviezdny Ronaldo a Real nakoniec vyhral 4-2.

Bayern Mníchov má celkovo najväčšie príjmy z partnerských zmlúv. Čo však zapríčinilo celkový mierny pokles príjmov? Bol to pomerne nízky záujem o futbal, v preklade slabý predaj lístkov. Tento problém postihuje prakticky všetky nemecké prvoligové kluby.

5. Manchester City – 527,7 milióna eur

Rebríček piatich klubov s najväčšími príjmami za minulú sezónu sme začali v Manchesteri a tam ho zároveň ukončujeme. „Citizens“ sú jediným tímom v top päťke, ktorý je bez trofeje. Pep Guardiola si vo svojej prvej sezóne na Etihad Stadium nedokázal ešte vytvoriť tím podľa svojich predstáv a možno preto sa v domácej súťaži umiestnil „len“ na 3. mieste, čím sa ale priamo kvalifikoval do ďalšieho ročníka Ligy Majstrov.

Ligovom pohári vypadli už v osemfinále s mestským rivalom z Old Trafford. V FA Cupe sa dostali do semifinále, kde vypadli po prehre 2-1 s Arsenalom, teda neskorším víťazom celej súťaže. V Lige Majstrov postupovali do vyraďovacej fázy z druhého miesta. V osemfinále si v dvojzápase zmerali sily s Monakom a po celkovom skóre 6:6 sa so súťažou museli rozlúčiť kvôli pravidlu gólu z ihriska súpera.

Čo teda stojí za finančným úspechom City, ktorý si dokonca vylepšil svoje príjmy o nejaké „drobné“? Sú to predovšetkým zvýšené príjmy za vysielacie práva – približne o 40 miliónov libier a taktiež vylepšené sponzorské zmluvy.