Nie je to tak dávno, čo som v škole používajúc výrok “som nevyspatá”, preplávala učiteľským podvedomím ako študent, ktorého treba ponechať vznášať sa a rozjímať vo svojej ríši jednorožcov a dúhy. Ak by som vedela, že sa mi to v budúcnosti vypomstí, urobím to aj tak.Mal by som spať
Mal by som spať.

Rozhodla som sa o tomto klišé argumente napísať niekoľko teplých slov a poukázať na to, ako môže nedostatok kvalitného spánku obmedziť proces učenia, zapamätávania, no i sústredenia. Bola som upovedomená, že sa nejedná o reálny problém, v skutočnosti má veľmi naivnú podstatu a že ako argument oplýva len s ťažkosťou nejakou váhou. Áno, je pravda, že výrok stratil na dôveryhodnosti, pretože ho používali nesprávni ľudia k nesprávnym účelom. A takisto nie je možné jeho zneužívanie vrátiť späť a očistiť mu štít.

Ako človek, ktorý sa do všetkého rád rýpe a analyzuje množstvo vecí zo svojho okolia mi odpoveď autority na môj problém trochu krčí očné oblúky do neistej grimasy.

Apatia, s akou som sa k odpovedi postavila ma však z hodiny na hodiny nahlodávala viac než dosť, dokonca to prerástlo do vnútorného hnevu a akéhosi pocitu nespravodlivosti, ktorý pramení ktovie-odkiaľ.

Na také somariny nie je čas!
Spánok?

Nedostatok spánku nie je naivný problém. Je to obrovský problém! Najmä pre človeka, ktorý nechodí späť náročky o tretej ráno. Ako študentka, ktorá absolvovala už niekoľko skúškových období rozumiem, čo znamená “ponocovať” počas procesu učenia. Nedá sa povedať, že by som bola na skúšky naučená excelentne, ale takisto sa rozhodne nepovažujem za priemer. V podstate som ten začarovaný typ študenta, pre ktorého musí byť látka dostatočne zaujímavá, inak jej príliš veľa pozornosti nevenuje. Téma musí byť zúžitkovateľná pri bežných konverzáciách s ľuďmi (vďaka bohu, že neštudujem právo) a mať minimálne jeden zaujímavý element, ktorý jej dodá podstatný drive. Ak je látka nezáživnejšia, učí sa mi horšie ako každému, mne podobnému indivíduu.

spánok, ktorého sa nedočkám
Hľa! Všade navôkol je spánok, ktorého sa nedočkám!

Vedzte, či nie, no sústredenie je vám veľmi pominuteľná a prchavá záležitosť. Priletí k vám ako predajca nábytku, ktorý ho ponúka zadarmo, a keď je všetko zjednané, zmluvu vám roztrhne pred očami, nasadí si jetpack a zdúchne rýchlejšie ako Kollár od svojej aktuálnej priateľky. Narozdiel od Borisa vám nezanechá nič, čo by ste mohli časom použiť. Vaše sústredenie je jednoducho hlúpy a prešibaný predajca nábytku, ktorý vám vlastne nič nechce predať.

spať ty ísť mal si by
Mr. Yoda má vždy pravdu.

Centrálny nervový systém je zmenšená verzia diaľnice vášho tela. Keď sa vám tam niekto vybúra na určitých úsekoch, budú sa tvoriť zápchy a budete mať problémy s dopravou. Možno to mnohí z vás nevedia, no kvalita spánku je faktor, ktorý ovplyvňuje centrálny nervový systém, učenie, pamäť a koncentráciu asi v najvyššej možnej miere. Veľa ľudí sa totiž mylne domnieva, že sa najlepšie učí v noci. Jedná sa o najvžitejšiu lož. Ak mi neveríte, urobte si malý pokus. Skúste sa po dobu dlhšieho časového intervalu sústrediť na učenie v nočných hodinách a pochopíte, že kvalita naberaných informácií je priamo úmerná s ich rýchlym zabúdaním. Možno sa vám zdá, že vaše sústredenie pracuje v noci lepšie, pretože okolo vás utíchnu hlučné podnety, ktoré rozhadzujú vašu koncentráciu. Nedostatok spánku veľmi narúša kognitívne procesy v mozgu a naštrbuje to najdôležitejšie, čo pri získavaní dát potrebujete – uvažovanie. Ak neviete správne uvažovať počas memorovania, oberáte sa o čas a o spôsob naučiť sa efektívne učiť. Mozog oplýva zaujímavou schopnosťou konsolidácie zážitkov. Ak zlenivie, to čo prežijete počas dňa sa stane len veľkou machuľou a konkretizácia zážitkov začne byť pre vás problémom.

beauty-sleep
Prečo sa to volá „beauty sleep“, keď sa ráno prebudíš a vyzeráš ako trol?

Dostatok spánku je nutnosť, nie nejaký naivný argument, preto vás vyzývam ku skupinovej aktivite, ktorá si nežiada facebookový event (ako je teraz trendom) – poďme spať! Poďme spať viac, kvalitne a neochudobňujme sa o spánok len kvôli rôznym prežitkom. Doba je uponáhľaná ako pásová výroba v Kia Motors pod drobnohľadom striktného Kórejca – v noci s ňou nemusíte držať krok a ja sľubujem, že sa vám telo za tento odpočinok odvďačí väčšími zásobami energie.