Prokrastinácia je dnes natoľko bežná, že sa stala súčasťou nášho každodenného života. Ak ju ale dobre zúžitkujeme, môže byť naopak veľmi nápomocná. Tento článok ťa naučí, ako na efektívne mrhanie časom.
Ľudia, ktorí v práci surfujú na internete len tak pre zábavu, sú o 9 % efektívnejší než tí, ktorí počas práce nie sú online. S týmto faktom prišla štúdia univerzity v Melbourne. Scrolovanie internetom je podľa nej: „nenápadné vyrušenie, ktoré pomáha obnovovať mentálnu kapacitu a podporuje pocity samostatnosti.“ To znamená, že sa ti bude premýšľať lepšie a budeš sa cítiť samostatnejšie. Ako využiť prokrastináciu vo svoj prospech?
1. Kľúčom k správnej prokrastinácii je v prvom rade zistiť, aké povinnosti ťa vlastne čakajú.
Skús si napísať zoznam s úlohami, ktoré musíš stihnúť spraviť. Vďaka zoznamu budeš mať lepší prehľad. Budeš vedieť, čomu sa chceš venovať najprv a hlavne, koľko času máš na flákanie sa. Najviac robí ľuďom dobre, keď si jednotlivé body zo zoznamu po splnení vyškrtnú.
2. Ak premýšľaš nad písaním práce, ktorú musíš o pár dní odovzdať, začni hneď teraz.
Stačí, ak napíšeš svoje meno, názov a prvý riadok. Vieme, že najťažšia je vždy prvá veta na čistej strane vo Worde, ale napíš ju. Neskôr ju môžeš predsa upraviť a prvá veta ťa kopne k druhej, druhá k tretej a tak ďalej. Ak ti to pomôže, pokojne si napíš aj osnovu.
3. Čas na prokrastináciu.
Začal si písať, to je skvelé. Je celkom pravdepodobné, že sa v istom bode zasekneš, alebo ti myšlienky zablúdia do neznáma. Ak sa tak stane, je čas na prokrastináciu. Prelistuj si nejaký web, zapni televízor, pusti hudbu alebo si zahraj videohru. Odmeň sa za tých pár viet, ktoré si napísal.
4. Neprokrastinuj celý deň bez prestávky.
Ak si si na chvíľu oddýchol, vráť sa späť k práci. Neflákaj sa na internete viac než pol hodiny. Môžeš si napríklad stanoviť 10 minút prokrastinácie za jednu A4-ku ako odmenu. Ak ti ale beží čas a do hodiny alebo dvoch musíš prácu odoslať, zamakaj viac a flákanie na chvíľu vynechaj.
5. Ruší niečo tvoju pozornosť?
Predstav si, že si sadneš za stôl a si pripravený pracovať, ale zrazu si všimneš špinavý pohár na stole alebo nakrivo uložené knihy. Nikto nechce pracovať v špinavom prostredí. Uprac si izbu, utri prach a sprav si miesto na stolíku. Upratovanie je užitočnou formou prokrastinácie.
6. Cítiš sa pohodlne?
Ak sa práve chystáš učiť alebo písať seminárnu prácu, určite to nechceš robiť na rozheganej stoličke a v tesných nohaviciach. Pohodlie je prvoradé. Vymeň rifle za tepláky a striedaj polohy. Nemusíš pracovať len v sede. Skús sa občas aj prejsť, poukladaj si na zem deky a sprav si pohodlný pelech. Počas učenia by si však nemal ležať v posteli. Tvoj mozog je naučený, že ak si ľahneš do postele, ide sa spať. Ak sa začneš učiť v posteli a budeš to takto robiť dlhodobo, môže sa stať, že ak otvoríš knihu, bude sa ti chcieť spať.
7. Možno máš pocit, že trpíš poruchou pozornosti.
Myšlienky ti v hlave skĺznu mimo a ty si ani nepostrehol kedy. Ak sa ti to stane, vezmi si zoznam, do ktorého si si napísal body v prvom kroku tohto článku. Ešte raz si prečítaj, čo je tvojou úlohou a znovu sa venuj práci. Ak ti myšlienky utekajú preč aj napriek tomu, zdvihni sa a choď sa prevetrať. Urob si čaj, daj si sprchu.
8. Skús sa učiť so skupinkou ľudí.
Blížia sa skúšky a stále nič nevieš? Zavolaj zopár spolužiakov a spravte si príjemný deň. Počas neho preberiete najrôznejšie novinky z vašich súkromných životov a popritom sa čo-to naučíte. Pochopíš omnoho viac vecí ak študuješ s viacerými ľuďmi. Takto stráviš príjemný deň s priateľmi a aj sa niečo naučíš.
9. Nezabudni na spánok.
Bez neho ľudské telo nedokáže fungovať. Každý vie, že vysokoškoláci počas skúškového ťahajú nočné. Nedostatok spánku však môže robiť ťažkosti v prípade, keď chceš viesť dôstojnú konverzáciu či logicky premýšľať. Okrem toho trpí aj imunitný systém, objavujú sa bolesti hlavy, migréna a nervozita. Pozor si treba dať aj na kofeín. Vie byť užitočný, ale spánok nenahradí. Z niektorých výskumov vyplýva, že za deň môže jeden človek vypiť maximálne 400 mg kofeínu. Také množstvo sa nachádza približne v štyroch šálkach kávy dokopy.
10. Nezabúdaj na to, že nie všetky povinnosti sú dôležité.
Nemusíš sa snažiť spraviť všetko. Možno máš kupón do obchodu s oblečením, ktorý vyprší už zajtra. Nemusíš sa však kvôli tomu hnať do nákupného centra. Nedopusť, aby ti čas kradli menej podstatné povinnosti, ktoré v podstate povinnosťami ani nie sú.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
- Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
- Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
- 15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
- Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
- Nejedia mäso, neužívajú omamné látky, nemajú nemanželský sex. Hare Krišna tak, ako ich nepoznáte by Bianka Verešová
Sleduj nás