Sloboda zvierat funguje na našom území už 25 rokov a ročne umiestnia cez 2 000 psov a mačiek. Prečo je adopcia dôležitá, nám prezradila Kristína Devínska. 



Kristína Devínska pôsobí v neziskovej organizácií Sloboda zvierat, ktorá pomáha opusteným, nechceným a týraným psom už 25 rokov. Ich úlohou je starať sa ročne o tisíce psov, ktorým poskytujú opateru a domov. Kristína nám bližšie porozprávala o náplni práce Slobody zvierat, o psoch, ktorí majú najväčšiu pravdepodobnosť ocitnúť sa v útulku, ale aj o financovaní či dôležitosti propagácii.

Pôsobíš v Slobode zvierat ako koordinátorka kampaní. Čo je náplňou tvojej práce? Ako vyzerá tvoj deň?

Môj deň je rôznorodý. Nedá sa presne špecifikovať ako vyzerá. Momentálne som jednou z troch koordinátoriek kampaní v Slobode zvierat. Aktuálne sa snažím dostať do pozornosti ľudí možnosť venovať Slobode zvierat 2 %. Z hľadiska financovania našej organizácie sú pre nás veľmi dôležité. V tejto chvíli sa blíži do šťastného konca dlhoročná kampaň Slobody zvierat, ktorú koordinuje moja kolegyňa Silvia Čaňová.

ako adoptovať psa
Kampaň Slobody zvierat na podporu útulku venovaním 2% z daní. Zdroj: Facebook/slobodazvierat

Čo je pointou koordinovania kampaní?

Najmä osveta. Pokladáme za dôležité dostať čo najviac informácií medzi ľudí. Snažíme sa v čo najväčšej miere pomôcť konkrétnym zvieratám či útulku. Upozorňujeme ľudí o tom čo robíme, akým spôsobom sa môžu zapojiť a pomôcť.

Sloboda zvierat je nezisková organizácia. Údržba tak obrovského priestoru, aký vlastníte niečo stojí. Taktiež ani kampane nie sú lacná záležitosť. Odkiaľ k vám prúdia finančné prostriedky?

Slobodu zvierat sme nevybudovali zo dňa na deň. Všetci, ktorí tu kedy pôsobili, tu zanechali svoje „know how“. Náš útulok je vystavaný tehla po tehle. Všetko, čo tu vidíš, vzniklo vďaka tomu, že ľudia veria našej práci a podporujú nás.

Štandardne sa tu nachádza 200 psov. Ročne umiestni Sloboda zvierat Bratislava cez 2 000 zvierat.

Takže nedostávate žiadne dotácie od štátu?

Nedostali sme žiadny štátny príspevok. Financie, ktoré dostaneme, záležia práve na tom, ako si náš útulok odprezentujeme a ako presvedčíme ľudí, že naša práca je potrebná. Na základe toho sa ľudia majú možnosť rozhodnúť či nás finančne podporia.

Máme zmluvu s magistrátom o odchyte zvierat v rámci Bratislavy, ktorá nám dokáže pokryť časť nákladov, ale z ďaleka to nestačí na chod celého útulku. Pomáhame regionálnym centrám po celom Slovensku. Keby sme nemali prispievateľov a darcov, nedalo by sa to utiahnuť. Okrem nich nemáme žiadny zdroj, na ktorý sme napojení. Financie získavame od individuálnych darcov. Nie sme finančne napojení na žiadnu veľkú firmu.

Do čoho putuje najväčšie množstvo peňazí?

Väčšinu financií, ktoré prúdia do Slobody zvierat „spapá“ útulok doslova a tiež aj jeho prevádzka. Kŕmenie a starostlivosť o psíkov je veľmi náročná vec. Stále máme plné ruky práce, vždy treba niečo prestavať, dostavať alebo vylepšiť.

Na Slovensku je viac ako 80 útulkov. Kapacitne to stále nestačí. Koľko psov a mačiek sa u vás ročne ocitne?

Štandardne sa tu nachádza 200 psov. Ročne umiestni Sloboda zvierat Bratislava cez 2 000 zvierat.

ako adoptovať psa
Psíkovia čakajúci na nový domov. Zdroj: Archív Sloboda zvierat

Útulok nie je zameraný len pre opustených či týraných psíkov. Mávate hlásenia aj ohľadne iných druhov zvierat?

Poskytujeme domov pre psíkov a z druhej strany sú mačky. Mačičky sú v menšom pomere, samozrejme. Momentálne máme ale schválený aj výbeh pre hospodárske zvieratá, na ktorom pracujeme. Tešili sme sa, že budeme mať prasa, ale nepodarilo sa nám ho získať. Tento výbeh bude slúžiť práve pre iné druhy zvierat v núdzi, ale treba ho ešte vylepšiť.

Mnoho ľudí sa zbaví psa bez udania adekvátneho dôvodu. Aké sú najčastejšie dôvody, s ktorými si sa stretla?

Najčastejšie dôvody bývajú často strašne hlúpe. Niekedy sa nám vracajú aj psy z adopcie s absurdnými dôvodmi. Na zviera je potrebné sa poriadne pripraviť.

Existujú plemená psov, ktoré majú najväčší predpoklad ocitnúť sa v útulku?

Momentálne tu máme veľmi veľa nechcených vlčiakov. Neviem ti však povedať všeobecný dôvod, prečo tomu tak je. Máme tiež veľmi veľa psov vyslobodených z reťazí. Taktiež sa tu nachádza veľa staffordov a pitbullov.

V množení a vývoze bezpapierových šteniatok si držíme prvenstvo v Európe.

Ktoré psy sa ťažko adoptujú? Respektíve, ktoré psy majú najväčšiu šancu získať domov?

Vyššie spomínané pitbully a staffordy sú ťažkým orieškom. Ľudia majú pocit, že tieto plemená sú agresívne, čo vôbec nie je pravda. Výborne vychádzajú aj s deťmi, len čo sa týka iných psov, nie sú zväčša znášanlivé, pretože sú dominantné. Sú tiež pokojné, uvedomujú si svoju silu. Vo všeobecnosti sa ťažšie adoptujú psy, ktoré sú menej výrazné. Môžu mať síce fantastickú povahu, no nie sú ničím špecifické. Viac námahy nám taktiež dá adoptovať väčšieho alebo veľkého psa. Malé psíky sa adoptujú omnoho ľahšie.

Dobrovoľníci u vás venčia na základe preukazov…

To, že tu máme preukazy na venčenie je kvôli tomu, že máme veľké množstvo psov a musíme vedieť, kde sa nachádzajú. Je to istá forma toho, ako si to vieme udržať pod kontrolou. Sme veľmi vďační za veľkú podporu od dobrovoľníkov. Na psychiku psov to veľmi dobre vplýva. V januári sme zaregistrovali 400 nových preukazov, čo je fantastické číslo.

ako adoptovať psa
Dobrovoľníkov na venčenie stále pribúda. Pôsobí to dobre na psychiku psov. Zdroj: Archív Sloboda zvierat

Ako adoptovať psa?

Venčenie je jedna vec a adopcia je niečo iné. Každému záujemcovi o adopciu odporúčame prísť k nám osobne a stráviť s vybraným psom trochu času, zoznámiť sa s ním, zobrať si ho na venčenie. Fyzický kontakt je najdôležitejší, pretože aj chémia medzi psom a človekom musí zafungovať. Keď je človek rozhodnutý pre adopciu, vypíše adopčnú zmluvu, zaplatí adopčný poplatok 70 eur. V cene sú zahrnuté povinné očkovania, odčervenie a kastrácia.

Aké sú možnosti na obmedzenie výskytu nových psov v útulkoch?

V prvom rade by mali byť všetky zvieratá čipované. Vďaka zákonu, ktorý vstúpil do platnosti v septembri 2018, je povinnosťou každého majiteľa svoje zvieratko začipovať. Nechcenému množeniu pomôže jedine kastrácia. Problémom je tiež množenie psíkov bez PP, ide o ilegálne chovy, v ktorých sú psy držané vo zvlášť krutých podmienkach. Ročne zachránime stovky psov z ilegálnych chovov. Ide zväčša o „vyrodené“ suky. V množení a vývoze bezpapierových šteniatok  si držíme prvenstvo v Európe. Všetky potrebné informácie k tejto téme nájdete na našom webe. No a samozrejme: ak si chcete zaobstarať psa, nekupujte, ale adoptujte.