Single obdobie je najproduktívnejšia a najvoľnejšia časť vášho života. Opýtali sme sa nezadaných na ich pohľad na život.Bez finančnej a emocionálnej záťaže stáleho udržiavania vzťahu sa ľahko dýcha a dobre žije. Avšak, pre spôsob, akým ľudia neochotne nosia status „nezadaný“, by ste prisahali, že je to niečo nežiaduce a treba sa toho rýchlo zbaviť.

Poznáme ľudí, ktorí obsedantne vymetajú bary a na diskotékach hľadajú „lásku svojho života“. Hľadajú niekoho, kto by im mohol poskytnúť teplo dobre fungujúceho vzťahu.

Obdobie, keď nie ste spútaní reťazami lásky, by malo byť šťastným, priam magickým obdobím. Časom, ktorý využijete pre svoj rast a sebapoznanie.

Odporúčame vám preto pozerať sa na single status trochu inak:

1. Naučiť sa byť sám

Byť sám vo veľkom svete nie je lákavé. Podľa denníka Science sú ľudia ochotní radšej zažiť elektrický šok, ako by mali byť ponechaní so svojimi myšlienky na dobu 15 minút.

Ak sa však naučíme zvládať samotu a nebáť sa vlastných myšlienok, budeme schopní spoznať sami seba omnoho lepšie. Sebastián (23) má na to vlastný názor: „Samoty sa nebojím. Som síce typický partyman, ale vždy si užijem čas osamote. Je to osviežujúca zmena, keď aspoň na deň nemusím riešiť nikoho iného, len seba.“

Veľa potenciálnych vzťahov je zničených, pretože si so sebou nesieme nevyriešené veci a vlastné problémy. Byť nezadaným je vhodný čas naučiť sa rešpektovať naše vnútorné Ja.

ako zvladnut samotu
Ak nedokážeme byť sami so sebou, je malá pravdepodobnosť, že ďalší vzťah bude prosperujúci. Zdroj: pexels.com

2. Dať svoje potreby na prvé miesto

Veľmi známe klišé hovorí: Kým nemiluješ seba, nemôžeš byť vo vzťahu naozaj šťastný.“ Rovnaké pravidlo sa uplatňuje pri potrebách.

Kým neuspokojíme vlastné potreby, nebudeme schopní uspokojiť potreby našej budúcej polovičky. Študentke práva, Petre (21), sú jej potreby jasné: „Na hľadanie partnera zatiaľ ani nemyslím. V škole máme takú zaberačku, že som rada, keď si idem v noci ľahnúť do postele“.

Ak ste nezadaní, zamerajte sa na to, čo potrebujete vy, nie to, čo chce vidieť vaše okolie. Zabudnite na to, čo si o vás myslí vaša rodina, známi, susedia a doprajte si to, čo pokladáte za najlepšie.

ako zvladnut samotu
Ak ste single, nemusíte brať ohľad na potreby svojej polovičky, ale môžete robiť to, čo chcete len vy. Zdroj: pexels.com

3. Robiť vlastné rozhodnutia

Počas obdobia „samoty“ najlepšie zistíte, čo pre vás má hodnotu a čo nie, čo budete robiť cez deň, čo v noci, s kým sa budete stretávať, ako sa budete obliekať a aj správať. O všetkom sa rozhodnete vy sami.

Kúpte si knihu, ktorú ste dávno chceli. Aj tie pekné topánky, okolo ktorých chodíte každý deň do práce či do školy. „Som mladý a rád sa zabávam. Nemám frajerku, preto viem, že sa nemusím nikomu spovedať,“ hovorí Sebastián. „Za najväčšiu výhodu single života pokladám to, že môžem navštevovať bary, piť a flirtovať bez výčitiek.“

ako zvladnut samotu
Môžete si robiť, čo chcete, vo dne, v noci, bez partnerových výčitiek či spovedí. Zdroj: pexels.com

4. Zistite, kto vlastne ste

Vaše silné aj slabé stránky, všetko vystavte na obdiv alebo na pobúrenie. Žaneta (45) hovorí: „Myslím, že až teraz som našla samu seba. Viem, aké mám priority, čo mi na partnerovi vyhovuje a čo, naopak, nie. Aké mám silné a slabé stránky.“

Zistite, akých démonov si so sebou nesiete, a snažte sa ich zvládnuť. Len tak sa budete cítiť spokojní vo vlastnej koži, čo ovplyvní aj váš budúci vzťah.

ako zvladnut samotu
V prvom rade musíte zistiť, kto vlastne ste a čo od života a partnera očakávate. Zdroj: pexels.com

5. Usporiadať si život podľa seba

To, aké semienka zasejete do svojho života počas mladosti, pravdepodobne predurčí vašu budúcnosť. Kam sa chcete posunúť vo svojom živote? Chcete ísť na ročnú stáž do zahraničia, na dlhodobú dobrovoľnícku činnosť alebo si budovať kariéru?

Srdce nemusíte nechávať vo svojej krajine. Petra v tom má jasno: „Za najväčšiu výhodu pokladám, že si nemusím deliť čas medzi partnera a školu. Viem, že toto obdobie je tým najdôležitejším, čo sa týka môjho budúceho kariérneho napredovania.“ Ako nezadaní nemusíte robiť výnimky kvôli svojmu partnerovi a pokojne sa môžete vydať dobýjať svet.

ako zvladnut samotu
Nemusíte si usporiadať čas podľa partnera, teraz je to iba o vás. Zdroj: pexels.com

6. Poučiť sa zo zlých skúseností

Byť nezadaný znamená poučiť sa z chýb, ktoré ste spôsobili, alebo situácií, do ktorých ste sa dostali. Žaneta si toho prežila už veľmi veľa: „ Rozvedená som už niekoľko rokov a po rozvode som si prešla viacerými vzťahmi. Ani jeden nebol úspešný. Niektoré boli priam deštruktívne.“ Zlé skúsenosti vás formujú rovnako ako tie dobré. Učia vás zachovať sa správne v situáciách, v ktorých ste to predtým nedokázali.

ako zvladnut samotu
Poučte sa zo všetkých chýb predchádzajúcich vzťahov a pripravte sa tak na nové dobrodružstvo. Zdroj: pexels.com

7. Spoznávať

Spoznávajte nielen seba, ale aj iných ľudí, krajiny či kultúry. Keď ste slobodní, môžete ísť kamkoľvek, kam vaše srdce chce. Cestujte ďaleko a dobrodružne. Inšpirujte sa nepoznanými krásami sveta.

Ste jediný, za koho musíte platiť cestovný lístok, váš plán je jediný, ktorý si musíte upraviť a len vy máte nadvládu nad rozhodnutiami a činnosťami, ktorými naplníte svoj čas.Nepokúšajte sa vhupnúť do vzťahu za každú cenu. Z toho nič dobré nevzíde. Najskôr si užite mladosť, učte sa jazyky, spoznávajte svet. Ten pravý na vás určite počká“, dodáva Žaneta.