Banská Bystrica, známa aj ako Srdce Slovenska, je plná miest a vecí, ktoré ju robia jedinečnou. Ak ste v tomto krásnom meste ešte nikdy neboli a neviete, čo by tu stálo za návštevu, nasledujúci článok je určený práve pre vás.1. Ak ste do Bystrice prišli vlakom alebo autobusom, pravdepodobne vystúpite na úplne novej stanici Terminal vlak – bus – shopping. Vďaka tomuto unikátnemu slovensko-anglickému názvu bola terčom rôznych posmeškov a mnohých vtipných obrázkov. Nenechajte sa však odradiť a choďte sa pozrieť dnu. Čaká vás veľmi príjemná atmosféra malého nákupného centra s množstvom kaviarní a stravovacích zariadení. Môžete si tu vychutnať výbornú kávu, ochutnať jednu z domácich bagiet alebo sa ísť len tak poprechádzať po obchodoch.

Zdroj: emefka.sk

2. Ak patríte k veľkým nákupným maniakom/čkam a výber obchodov na stanici neuspokojuje váš apetít, navštívte nákupno-zábavné centrum Europa Shopping Center. Nachádza sa v lokalite Trosky a okrem iného tu nájdete obrovský výber obchodov rôzneho druhu, prerobený food court či kaviarne. Aj milovníci dobrých filmov si prídu na svoje. Na vrchnom poschodí sa nachádza známy komplex Cinemax, ktorý ponúka širokú škálu filmov. Tie sa premietajú až v šiestich kinosálach. Aby to ale nebola len obyčajná klasika, zájsť môžete aj do 5D kina.

Europa Shopping Center. Zdroj: europasc.sk / Vlado Veverka

3. Pre kávičkárov a milovníkov útulných kaviarní máme špeciálny typ. Asi 10 minút peši od námestia, pod kopcom Urpín, sa nachádza Rozprávka Café Banská Bystrica. Táto štýlová kaviareň ponúka okrem výbornej kávy, koláčov a iných pochutín aj pôžitok z krásneho prostredia a čarovnej architektúry. Na svoje si tu určite prídu aj najmenší. Priestory sú robené tak, aby vytvorili rozprávkovú atmosféru. Okrem toho sa každý víkend môžu všetky deti tešiť na rozprávkový program.

Zdroj: facebook.com / Rozprávkový dom

4. Športových nadšencov Bystrica taktiež určite nesklame. Veď nie nadarmo získala titul Európske mesto športu 2017. Známa je hlavne vďaka výbornému hokeju. Tím Hc 05 iClinic BB patrí k najlepším v našej najvyššej hokejovej súťaži, čo dokázali aj tento rok, keď sa im podarilo vyhrať majstrovský titul v Tipsport lige. Preto si rozhodne nájdite čas a choďte podporiť „Baranov“ na jeden z ich domácich zápasov.

HC 05 iClinic Banská Bystrica. Zdroj: hc05.sk / Gabriela Ganzová

5. Zimný štadión v Banskej Bystrici ponúka okrem sledovania a hrania hokeja aj korčuľovanie pre verejnosť. To sa uskutočňuje väčšinou počas víkendov. O presných časoch konania verejného korčuľovania sa dozviete viac na oficiálnej stránke HC 05 iClinic. V prípade, že ste fanúšikom kolieskových korčúľ, vás určite poteší novopostavená inlinová dráha priamo pod pamätníkom SNP.

Nová in-line dráha BB. Zdroj: bystricoviny.sk / Mirka Chabadová

6. Po športe je zaručene potrebný poriadny relax. Na to výborne slúži kompletne zrekonštruovaná krytá plaváreň Štiavničky. Nachádza sa pri areáli Dukla, iba 10 minút chôdze od obchodného centra Europa. Oddychovať môžete v 50-metrovom plaveckom a relaxačnom bazéne či parnej saune. Deti si určite vychutnajú tobogany a detský bazén. Pokiaľ to však nestačí, existuje možnosť priplatiť si masáž a saunový svet.

Plaváreň Štiavničky BB. Zdroj: bmelektro.sk

7. Nočný život v Banskej Bystrici je kapitola sama osebe. Ponuka krčiem, pubov, barov a klubov je naozaj široká. Medzi zvučnejšie podniky určite patria Nautilus pub (medzi domácimi nazývaný aj Ponorka), Kapitol pub či Piano bar (vstup od 21 rokov). Jednoznačne najznámejší je ale klub Ministry of Fun. Nachádza sa na streche obchodného centra Europa a je to najväčší a najmodernejší klub na Slovensku. Preto určite nepremeškajte príležitosť navštíviť ho.

Ministry of Fun Banská Bystrica. Zdroj: ministryoffun.sk

8. Ak vás žiadny z vyššie uvedených tipov nezaujal, skúste na chvíľu vypnúť a len tak sa prejsť centrom mesta. Jeho atmosféra vás určite dostane. Od Europy sa Dolnou ulicou dostanete priamo na veľké Námestie SNP, plné malebných historických budov. Nájdete tu Pomník padlým Sovietskej armády, morový stĺp aj Starú radnicu. Na vrchu námestia sa týči Hodinová veža, známa aj ako „Šikmá veža“. Za malé vstupné môžete vyjsť až na jej vrch, odkiaľ budete mať krásny výhľad na celé námestie. Trošku vyššie naľavo od veže sa nachádza Barbakan, mestský hrad, kde sa môžete okrem obdivovania pamiatok aj dobre najesť. V neposlednom rade za návštevu určite stojí aj Pamätník SNP, ku ktorému sa od námestia dostanete Kapitulskou ulicou.

Námestie SNP Banská Bystrica. Zdroj: Gabriel Antal
Barbakan, Banská Bystrica, zdroj: visitbanskabystrica.sk / Vlado Veverka, Igor Staudinger

9. Ako posledné by sme radi spomenuli jedno zaujímavé miesto mimo mesta, ktoré by ste ale rozhodne nemali obísť. Villa 27 sa nachádza v obci Tajov, ktorá je od Bystrice vzdialená iba 5 minút autom. Na svoje si tu príde naozaj každý. Najväčším lákadlom je určite lanový park, ktorý ponúka dve lanové dráhy, bungee jumping, megahojdačku aj dráhu pre deti. Súčasťou komplexu je tiež mini golf, sauna i bazén. Dobrá reštaurácia a ubytovanie, samozrejme, nemôžu chýbať. Pridajte k tomu všetkému príjemné prostredie uprostred lesa a máte ideálne miesto na strávenie dňa.

Lanový park Villa 27 Tajov. Zroj: sdetmi.com
Villa 27 Tajov. Zdroj: sdetmi.com

Toto, ale aj mnohé iné môžete vidieť a zažiť v Banskej Bystrici. Preto s návštevou tohto krásneho mesta nemeškajte a vychutnajte si jeho jedinečnú atmosféru.