Používatelia smartfónov majú už k dispozícii špeciálne „arabské“ smajlíky emodži, ktorých autorkami sú dve mladé ženy pochádzajúce z Bahrajnu a Japonska.iMessage Stickers just made life waaayyyy more fun! Download these bad boys via iMessage todaay ??

A post shared by HALLA WALLA (@hallawallamoji) on

Bahrajnčanka Yasmine Rasool podľa britskej spravodajskej stanice BBC vysvetlila, že pre ňu i Errico Varkey, ktorá pochádza z Japonska, bola tvorba arabských emodži „kultúrnym a spoločenským experimentom“. Dodala, že nápad vytvoriť ich dostali počas prestávky vo svojom putovaní v New Yorku, kde sa ich noví známi pýtali, čo je typické pre arabskú kultúru. „Snažili sme sa im vysvetliť, aká je arabská kultúra, jej krásu i bohatosť,“ uviedla Yasmine.

There's always a way to express what you want ?

A post shared by HALLA WALLA (@hallawallamoji) on

Vytvorili tak aplikáciu pre moderný Blízky východ, pričom medzi emodži nechýbajú ani obrázky zachytávajúce nekonečné hlučné rodinné zhromaždenia, módu, rýchle autá, futbal, búrlivé prejavy citov či nočné výpravy do najbližšej kebabárne.

Paaaartyyyyyy on the 22nd Feb? // sign up if you wanna celebrate with us: hallawalla.com/hafla/

A post shared by HALLA WALLA (@hallawallamoji) on

Yasmine dodala, že veľa ľudí sa jej pýtalo, či v arabskom svete existujú nejaké práva. Na základe toho usúdila, že ich predstavy sú zrejme trochu pomýlené, a tak sa s Errico rozhodli vysvetliť aj tento aspekt života v arabskom svete. Yasmine vysvetlila, že aj v jej rodine sú konzervatívni i moderní ľudia, pričom väčšina sa oblieka tradične, ale „všetci sú vždy vysmiati“. „Sme Arabi, ale sme ako hocijakí iní ľudia,“ uviedla.

Pause ?

A post shared by HALLA WALLA (@hallawallamoji) on

K jej emodži preto patria muži s typickou šatkou na hlave či v konzervatívnej dlhej bielej košeli. Iní však majú na hlave šiltovku. Podobné je to aj s vyobrazením žien: majú zahalené vlasy, ale medzi emodži je aj šibalsky žmurkajúce prostovlasé dievča. Nezabudli ani na obrázok ľudí fajčiacich vodnú fajku či brušné tanečnice.

#mood

A post shared by HALLA WALLA (@hallawallamoji) on

V ponuke sú aj animované obrázky GIF. Svoju kolekciu emodži nazvali mladé ženy HALLA WALLA – podľa pozdravu zaužívaného najmä v oblasti Kuvajtu, Saudskej Arábie a Bahrajnu.

Zdroj: TASR