Už dlho sa hovorí, že čím viac človek číta, tým je rozhľadenejší a obohacuje svoju slovnú zásobu.
Najnovšie to potvrdila štúdia, ktorá bola uverejnená v magazíne International Journal of Business Administration ešte v máji tohto roka. Na jej základe platí, že to, čo čítajú študenti počas vysokej školy, ovplyvňuje následnú schopnosť písať a produkovať plnohodnotné texty. Autori štúdie zistili, že obsah, ktorý čítajú, a časté opakovanie tejto činnosti majú väčší vplyv na schopnosť písať, než je to v prípade podávania presných inštrukcií k tomu, ako majú písať.
Študenti, ktorí sa venujú skôr čítaniu odborných časopisov, literatúry faktu a podobných žánrov, vynikajú viac prepracovanými vetami vo svojich textoch ako tí, čo uprednostňujú beletriu (napr. fantasy či science fiction) a online náhradu, ktorú predstavujú zdroje typu Reddit, BuzzFeed, Tumblr a pod.

Rozdiely v spôsobe čítania
Konkrétny výskum sa zároveň zaoberal pojmom „deep reading“, ktorý sa dá definovať ako čítanie, ktoré je pomalé, no čitateľa pohltí a ponúkne mu bohaté zmyslové detaily, emočnú a morálnu zložitosť. Takéto čítanie nastáva, keď je jazyk bohatý na detaily, metafory, narážky a preniká do oblastí mozgu. Tie sa napríklad aktivujú aj v prípadoch, kedy človek zažíva nejakú udalosť. Je zároveň výborným cvičením pre mozog a má dokonca zvyšovať empatiu na základe toho, že sa čitateľ ponorí hlbšie do deja, analyzuje ho a reflektuje čítaný text.
Existujú dve efektívne cesty na zlepšenie písania vďaka uvedenému typu čítania: ide o čítanie básní a fikcie. Obe zapájajú emócie a schopnosť porozumieť, čo pomáha prehlbovať a zlepšiť štýl písania, uviedol vo svojom článku magazín Psychology Today.
Naopak, „light reading“ sa dá považovať za úplný protiklad predošlého spôsobu. Stotožňuje sa s obsahom, aký môžeme čítať na online blogoch a webových stránkach. Takémuto procesu chýba hlbšia analýza, zaujatie stanoviska, ktoré by mohli stimulovať myšlienky. Ide len o ľahké a rýchle čítanie, pri ktorom behom pár minút zabudneme, o čo v danom článku vôbec šlo.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
Burlesque: O čom je skutočné umenie zvádzania? by Žaneta Kováčiková
Nejedia mäso, neužívajú omamné látky, nemajú nemanželský sex. Hare Krišna tak, ako ich nepoznáte by Bianka Verešová
15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
10 odrhovačiek, na ktoré si zaručene zatancuješ na tvojej beánii by Dominika
Sleduj nás