Slovné spojenie „chudobný študent” nevzniklo len tak z ničoho-nič. Ako väčšina pojmov má za sebou dlhú históriu – väčšina dnešných študentov býva totiž odkázaná na mesačný prísun peňazí od rodičov. Tie po niekoľkých párty vymiznú a po zvyšok mesiaca začína strava o suchých rožkoch. Ľahko sa tomu však dá predísť jednorázovou brigádou, ktorá prihodí nejaké to euro. Čo tak vyskúšať komparzy? Poďme sa spolu pozrieť, na čo všetko sa treba vopred pripraviť.



Keď už patríte medzí tých pár desiatok „šťastných“ a stali ste sa súčasťou natáčania vašej obľúbenej show, veta, ktorá pravdepodobne vo vnútri  zaznie ako prvá, je: „Budete sa usmievať a stále tlieskať.” Poviete si, super, to zvládnem, no naozaj je komparz iba o tom?

Silné tlieskanie každých 5 minút

Pred samotným natáčaním prídu najskôr diváci – vy – ktorí si túto zložitú úlohu niekoľkokrát vopred nacvičia. Tí, čo už takéto natáčanie v minulosti absolvovali, sa môžu tváriť, že už všetko vedia, prípadne vylepšovať svoju tlieskaciu metódu.

(zdroj: Pixabay)
Potlesk je základ úspechu. (zdroj: Pixabay)

„Dáme si prvý potlesk“, ozve sa z pódia. Diváci šalejú, kričia, pískajú (osobne už po tomto raze ma boleli ruky), po čom postupne všetko utícha. „V poriadku, to bolo tak na 80 percent“, dodáva hlas zdola. A takto to pokračuje najbližšiu pol hodinu. Natrénujeme si aj tlieskanie v stoji, keby sa v relácii stalo niečo naozaj úžasné (a to sa stane), a následne príde krátka prestávka pred oficiálnym začatím.

Neskôr počas veľkej show si nakoniec uvedomíte, že takmer každý moment je hodný potlesku, a teda v priemere možno zhrnúť interval tlieskania na každých päť minút. Niekedy je dokonca relácia taká skvelá, že si vyžaduje potlesk kontinuálny – napríklad do rytmu pesničky. Už sa tešíte?

Hlavne nie prirodzene

Ak radi prejavujete skutočné emócie a nechcete byť falošní, tento typ brigády jednoznačne nie je ničím pre vás. Na rovinu totiž musíte súhlasiť s tým, že sa celý čas budete usmievať a smiať na vtipoch moderátorov, ktoré, povedzme si otvorene, nie sú vždy najsmiešnejšie. „Dobre, prekonám to“, beží v hlave. Predsa len, vaša tvár bude v telke, a mame potom môžete ukázať, ako veľmi ste sa bavili.

[alert type=“warning“ main_text=“Chcem ísť na komparz. Čo mám pre to urobiť?“ second_text=“

  • na Facebook-u vyhľadajte stránku „no.face”, ktorá pravidelne zhromažďuje a informuje o nových akciách
  • podľa príspevkov a dátumu si vyberte reláciu, ktorá vám vyhovuje
  • pripravte si vaše osobné údaje, občiansky preukaz a prípadne tiež fotografiu (požadovaný vek je 20-50 rokov)
  • odošlite tieto údaje na mail “noface@noface.sk“ a čakajte na odpoveď
  • posledným krokom je už iba vaša účasť na danom mieste, kde podpíšete prezenčnú listinu a po skončení dostanete zaplatené

Príjemnú zábavu!

“ show_close=“false“]

Pri tom všetkom zároveň nezabudnite odhaliť váš „vyjavený“ výraz, po úžasných výkonoch účinkujúcich. Divák pri telke si ich síce ani nevšimne, no po tom, čo uvidí udivené publikum, povie si, že asi teda iba on nepochopil.

Peniaze na ruku a spokojní domov

Výhodou komparzov ale stále zostáva vyplácanie odmeny hneď po skončení natáčania. Táto brigáda je teda ideálna v prípadoch, kedy nemáte z čoho v daný týždeň doplatiť na nájom alebo sa jednoducho nemáte za čo ísť baviť. Na druhej strane, peniaze ako prídu, tak aj odídu a ľahko sa teda môže stať, že po natáčaní vám vyhladne, dostanete chuť na chladený nápoj a domov aj tak prídete v podstate s prázdnou.

komparz
Na komparze máte možnosť vidieť zákulisie televízneho natáčania. Zdroj: Instagram @lollie_svk

Takáto odmena je však v rámci našej krajiny primeraná. Celkovo na komparzoch strávite od štyroch do ôsmych až desiatich hodín a odmeny sa pohybujú od 15 do približne 30 eur. Vo výnimočných prípadoch môže ísť dokonca aj o čiastku ešte vyššiu.

[alert type=“warning“ main_text=“Gaudeo.sk komentuje:“ second_text=“Komparz sa dá brať ako ľahké privyrobenie pre študentov a mamičky, no nájdu sa aj ľudia, ktorí obľúbenú reláciu navštevujú pravidelne. V niektorých prípadoch môže ísť dokonca o viacero rôznych show, vďaka čomu sa zisk z komparzov stáva hlavným zdrojom príjmov.

Nie je totiž vylúčené nájsť komparzy, kde platia aj 50 eur za deň a jedinou vašou úlohou je sedieť na mieste moderátorov a robiť, čo vám povedia. Je však samozrejme na vašom uvážení, či je pre vás takáto práca dostačujúca a napĺňa vás, alebo vyskúšate a siahnete po niečom perspektívnejšom.

Príležitosť je to samozrejme dobrá a vo vhodnej partii sa dokážete aj schuti zasmiať. Ak teda nemáte nič lepšie na práci, nie je asi dôvod, prečo komparz nevyskúšať.

P.S.: Nikdy nehľadajte, kde je kamera, pretože zásadne bude práve pred vašou tvárou. Neodporúčame ani nosiť ťažké predmety na zápästí. Kto skúsi, pochopí.“ show_close=“false“]