Posledná septembrová sobotná noc v Košiciach po roku opäť patrila súčasnému umeniu. Tohtoročná trasa festivalu Biela noc sľubovala 30 multižánrových umeleckých projektov a množstvo zážitkov.V poradí ôsmy ročník Bielej noci znovu ponúkol nevšedné projekcie svetových i domácich umelcov. Program sa začal v sobotu (30.9.) o 19.00 h pri maratónskom ohni na Námestí Maratónu mieru a skončil o 2.00 h.

Biela noc v Tabačke a DIG Gallery 🙂 #bielanoc #nuitblanche #whitenight #kosice #visitkosice

A post shared by Kosice Tourist Board (@visitkosice) on

#bielanoc #nuitblanche #kosice #diggallery

A post shared by Jana Sargova (@janka_sarg) on

„Zameranie je aj tento rok na vizuálne umenie, ale máme tu aj hudbu, performance, tanec, literatúru, takže je to naozaj rôznorodé. Trasa vedie už tradične od Kasární/Kulturparku po Tabačku Kulturfabrik. Tento rok je možno výnimočný tým, že máme až 13 headlinerov, čiže 13 veľkých projektov, na ktorých sme pracovali počas celého roka,“ priblížila ešte pred začiatkom riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Mesiac zblízka??? #bielanoc #kunsthalle #whitenight #nuitblanche #kosice #mesiacnadosah

A post shared by Kosice Tourist Board (@visitkosice) on

Tohtoročná Biela noc ponúkla aj niekoľko návratov umelcov zo sveta, ktorí už mali v Košiciach úspech. Príkladom je austrálska umelkyňa Amanda Parer, ktorá v minulosti zaujala projektom svietiacich zajacov. Do Košíc prišla s piatimi nadrozmernými humanoidmi z inej planéty, ktoré obsadili rôzne miesta.

Biela noc 2017. #whitenight #bielanoc #kosice #city #night #art #exhibitions #prison #miklus

A post shared by Lucia Fabian (@lucka.fab) on

Nevšedné priestorové inštalácie zahŕňali aj monumentálny vznášajúci sa mesiac britského umelca Luka Jerrama v Kunsthalle. Francúzsky kolektív Collectif Coin ponúkol surreálnu prechádzku digitálne upraveným priestorom mestského parku.

Unikátna kinetická audiovizuálna inštalácia kanadského umelca Robyna Moodyho oživila priestory najstaršej zachovanej synagógy v Košiciach.

Najlepšia vec ?? #bielanoc

A post shared by Viliam Kubička ?? (@buddy_viliam) on

Vizuálne pôsobivá bola aj svetelná inštalácia Francúza Guillauma Marmina v DIG Gallery alebo multimediálne predstavenie Guide od Veřy Ondrašíkovej v Tabačke Kulturfabrik.

Nuit blanche Košice #košice #art #nightofart #music #miklušovaväznica #bielanoc #amazing #travel

A post shared by VENIA Prague Soy Candles (@veniaprague) on

Galéria Alfa v Kasárňach predstavila Maotikov projekt Aeryon, pokročilý navigačný systém, ktorý analyzuje zdroje dát a sprítomňuje krásu leteckých pohľadov na krajinu.

#bielanoc #kosice #košiciach #mestskypark #whitenight #whitelights #lightshow #slovakia

A post shared by Nora (@norpzi) on

V rámci podpory nových diel domácich umelcov sa predstavilo umelecké duo Boris Vitázek a Zuzana Sabová, ktorí rozpohybovali statické tancujúce figúry a „namapovali“ nádvorie na Strojárenskej ulici. Atraktívny projekčný mapping prezentoval aj vizuálny kolektív NANO VJs na fasáde kalvínskeho kostola.

#bielanoc #košice

A post shared by Ladislav Hruska (@ladislav73) on

Zdroj: TASR