Takmer nikto v histórii neopísal akékoľvek filozofické dielo ako zábavné. Existujú však i filozofické diela, ktoré sú viac než čitateľné.



Hnus – Jean Paul Sartre

Sartrova kniha predstavuje akúsi existencialistickú esej vo forme denníka. Kniha je zameraná na život spisovateľa Antoine Roquentina, ktorý je v poslednom čase uchvátený neznesiteľným vedomím jeho vlastnej existencie. Antoine je tak zdrvený vlastnou existenciou, že nedokáže myslieť na nič iné a práve vedomie vlastnej existencie v ňom vyvoláva neopísateľný hnus. Sartre však dokázal ťažké témy filozofie existencie spracovať do skutočne čitateľného diela, plného sarkazmu a irónie, ktoré dokážu čitateľa prinútiť smiať sa aj napriek téme, ktorej sa kniha venuje.

Obálky knihy Hnus.

Cudzinec – Albert Camus

Camus vo svojej najznámejšej novele vtipným a satirickým spôsobom opisuje obyčajný život hlavného hrdinu, ktorého celý svet sa obráti naruby po jednej udalosti. Hlavný hrdina, Monsieur Mersault, nehľadí na obsah či dosah svojich skúseností, zaujíma ho len ich počet. Žije flegmatickým spôsobom života, čo je spôsobené jeho necitlivosťou. Koná pod vplyvom „etiky kvantity“. Tým sa autor snaží poukázať na charakter hrdinu, ktorý nedodržiava nijaké morálne ani náboženské hodnoty. Autor sa snaží čitateľovi predkladať otázky zmyslu života či otázky toho, ako by sa ľudia mali správať v určitých situáciách, avšak tak, ako je typické pre takmer každé iné filozofické dielo 20. storočia, ide o otázky, na ktoré neexistuje odpoveď. Kniha je písaná veľmi jednoduchým spôsobom, a pri jej 167 stranách ponúka len akési rýchle čítanie, avšak Camus dokáže i na tak málo stranách čitateľovi posunúť veľmi veľa podnetov na zamyslenie.

Obálky knihy Cudzinec.

Radostná veda – Friedrich Nietzsche

Kniha The gay science od jedného z najznámejších nemeckých filozofov nemá nič do činenia s homosexualitou. The gay science je Nietzscheho najosobnejšia kniha, je plná aforizmov, epigramov a básní s tematikou šťastia, etiky, morálky, pravdy a guráže naozaj žiť svoj život. Kniha je tiež domovom jedného z najpopulárnejších a najkontroverznejších Nietzscheho citátov: Boh je mŕtvy. Autor sa v knihe snaží ukázať, aké ľahké je priniesť si viac šťastia do života a ako žiť svoj život čo najlepšie.

Obálky knihy Radostná veda.

Dialógy – Platón

Alfred Witehead raz povedal, že všetky diela západnej filozofie sú len vysvetlivky k Platónovi. V piatich dialógoch Platón predstavuje rôzne témy. Od sporu, že morálka nie je čerpaná od bohov (nedbajúc na to, či akýkoľvek bohovia vôbec existujú) až po Sokratovu vlastnú obranu na súde, kde bol obvinený za činy bezbožnosti a skazenia aténskej mládeže, za ktoré bol následne odsúdený na smrť. V záverečnom dialógu, Phaedo, Platón v posledných momentoch svojho života rozpráva o duši a o živote po smrti. Táto kniha neodmysliteľne patrí do kolekcie každého čitateľa, ktorý sa čo i len trochu zaujíma o filozofiu.

Obálky knihy Dialógy.

At the existentialist café – Sarah Bakewell

Mnoho existencialistov viedlo veľmi zaujímavé a vzrušujúce životy. Sarah Bakewell túto skutočnosť len dokazuje vo svojej knihe, kde nám ponúka náhľad do životov najznámejších existencialistov, na ich lákavosť, nebezpečenstvá spojené s týmto obdobím a odkazy ich filozofií. Kniha je spojením životov a ideí filozofov ako Sartre, Camus, Heidegger a mnoho ďalších. Bakewell v knihe ponúka akýsi úvod do filozofií intelektuálov 20. storočia.

Obálky knihy At the existentialist café.