Ľudovít sa síce narodil pred 200 rokmi, no aj dnes jeho meno vedia šikovní marketéri použiť. Veď národná hrdosť je veľmi dobrým motívom na posilnenie značky.Na káve u Štúra

Štúrbaks? Veru áno. Názov nie náhodou podobný kaviarenskému gigantovi cielene útočí na vaše chuťové poháriky v žilinských uliciach. Rovnako v Bratislave má svoje miesto kaviareň Štúr Café. Štúr v spojení s kávou a zákuskami, kto by to bol povedal. Dať si však váš obľúbený nápoj v priestoroch, ktoré dýchajú tak významnou osobnosťou, akou Ľudovít bezpochyby bol, je šikovný marketingový ťah. Uvidíme časom, koľko podnikov sa rozhodne uberať rovnakým smerom.

 štúrbaks

A na akej ulici bývaš ty?

Nielen kaviarne a podniky. Je tu Štúrovo, Šturák či zhruba dvadsať miest, kde ulica nesie meno po Štúrovi. Náš národný buditeľ je jednoduchým riešením, ak neviete pomenovať časť mesta, významný objekt či samotné mesto. Aj keď obyvateľom Štúrova sa to veľmi nepáči. Odhalenie základného kameňa busty Ľudovíta Štúra v tomto juhoslovenskom mestečku vyvolalo rozporuplné reakcie.

Aj vo filme

Mýty a legendy. Je lákavé hľadať odpovede na mnohé nezodpovedané otázky. Práve to si možno povedali v RTVS, keď prišli s myšlienkou o projekte True Štúr. Takmer hodinový televízny počin v štýle Sin City či Alois Nebel, napol hraný, napol animovaný, si nedávno odbil svoju premiéru. A veru sa podarila! Sledovať životy Štúrovcov vďaka vychytávkam modernej doby a šikovnosti tvorcov prišlo zrazu zaujímavé aj mladšej generácii. „Videl si včera True Štúr?“ ozývalo sa na prednáške. Veru, kodifikátor nášho spisovného jazyka je pre nás zaujímavý aj dnes.

Štúrovci (koncert zrušený)

Ide o ojedinelý projekt režiséra Doda Gombára a dramaturga Róberta Mankoveckého. Podstatou inscenácie je akási zhudobnená poézia známych štúrovcov. Počas predstavenia zaznejú texty  Ľudovíta Štúra, Janka Kráľa, Sama Chalupku a Andreja Sládkoviča. Tvorba významných osobností spred dvoch storočí tak dostáva nový rozmer. Skladba s textom Štúra, to vôbec neznie zle! Určite zaujímavý spôsob, ako osloviť mladú generáciu a oboznámiť ju s klasikami našej literatúry.

Knihy, knihy, knihy

Sú nielen neodmysliteľným symbolom samotného velikána, ale aj posolstvom, ktoré jeho texty a myšlienky v knihách prinášajú. Navyše, nie je to tak dávno, čo autorka novej knihy Ľudovít Štúr – život a pamätné miesta, Beáta Mihalkovičová, prezentovala svetu, že v knihe uzrejmuje často chybne prezentovaný vzťah Ľudovíta a Adely Ostrolúckej. V knihe údajne zazneli aj mená iných žien. No nekúp to!

štúr kniha najnakup.sk

Hipster s bokombradami

Zatiaľ, čo v minulosti bol chumáč na tvári symbolom nielen mužnosti, ale aj múdrosti, dnes druhú zmienenú vlastnosť v spojitosti s bradami môžeme vypustiť. Nie preto, že by bol hipster hlúpy, ale preto, že dnes si mladý muž bradu necháva najmä kvôli módnym trendom. Kto vie, či aj Štúr so svojimi spoločníkmi podľahol móde alebo sa jednoducho iba nerád holil. Každopádne, dnes je jeho briadka a bokombrady maximálne in. A nosia sa aj tričká či mikiny s jeho podobizňou.

hipster-ludovit-stur milujemeslovencinu.sk

Súťaž mladých novinárov

Ľudovítove priezvisko ako zančku prevzala aj slovenská novinárska súťaž stredoškolských a vysokoškolských časopisov Štúrovo pero. Má za sebou už 20. ročníkov a niekoľko desiatok víťazov. Okrem toho sa na súťaži snažia organizátori a odborná porota nádejných novinárov nielen podporiť v ich záľube, ale dať im cenné rady. Štúr by sa z takéhoto podujatia určite tešil!

Neodddeliteľnou súčasťou Štúrovho pera je aj Patrik Herman. Zdroj foto: ssjh.sk
Neodddeliteľnou súčasťou Štúrovho pera je aj Patrik Herman. Zdroj foto: ssjh.sk

Štúr ako rocková hviezda?

Aj to je možné! Najmä, ak svoju koncertnú šnúru pomenujú po našom národnom buditeľovi rôzne kapely ako Heľenine oči či Billy Barman & Puding Pani Elvisovej. V prvom prípade sa ide o Štúr Túr, v ďalšom o Ľudovít Tour. Kapely majú občas problém zaplniť koncertné sály do posledného miesta, a tak sa snažia zatraktívniť turné aspoň známym Slovákom.

Heľenine oči chystajú v decembri Štúr Túr.
Heľenine oči chystajú v decembri Štúr Túr.