Kvalitná kultúra i v malom meste? Fabrika Umenia je toho príkladom.



Fabrika umenia je občianske združenie, ktoré vzniklo v marci 2015 v meste Partizánske. Zakladateľka Katarína Janíčková vytvorila okolo seba tím mladých a kreatívnych ľudí, ktorí majú, rovnako ako ona, túžbu priniesť do mesta nový a svieži vzduch. Fabrika umenia za necelé dva roky prilákala už tisícky ľudí, a tak potvrdila, že kvalitná kultúra nemusí byť iba iba vo veľkých mestách.

Cieľom Fabriky umenia je vytvárať v Partizánskom nové, alternatívne miesta pre umenie a kultúru. Organizujú podujatia, aké tu ešte neboli a chcú urobiť z mesta Partizánske moderné mesto aj v oblasti umenia a kultúry. Taktiež chcú dosiahnuť, aby mladí ľudia mali dôvod vracať sa do ich rodného mesta a zároveň im dávajú priestor na rozvíjanie ich talentov. Fabrika umenia je otvorená umeleckej spolupráci s inými občianskymi združeniami, organizáciami či jednotlivcami.

Zaujali kreatívnymi sobotami

Prvým projektom občianskeho združenia bola Moc umenia – sobotné popoludnie v parku s rôznymi umeleckými a chilloutovými aktivitami. Prvá udalosť mala veľké ohlasy a ľudia, ktorí v tomto meste žijú, chceli ďalej spoznávať umenie a vidieť umelcov z rôznych sfér. Fabrika umenia mala obrovský úspech. Každú sobotu sa cez leto stretávali v mestskom parku ľudia rôznych vekových kategórií s cieľom relaxovať, prečítať si rôzne knihy či zapojiť sa do zaujímavých workshopov.

Tieto sobotné podujatia sú taktiež plné známych osobností zo sveta hudby, športu či umenia. Fabrika umenia pozýva hostí, ktorí sú z ich rodného mesta. Minulý rok mesto privítalo Jána Beniaka – kustóda slovenskej futbalovej reprezentácie, Veroniku Danišovú – úspešnú finalistku Superstar či Ester Wiesnerovú, ktorá študuje Jazz na Berklee v Bostone.

Moci Umenia sú plné zaujímavých workshopov a prezentovaní sa rôznych slovenských brandov.
Moci umenia sú plné zaujímavých workshopov a prezentovania sa rôznych slovenských brandov. Zdroj: facebook.com/Fabrika umenia

Kreatívni ľudia z občianskeho združenia však nezostali len pri eventoch. Dnes si už ktokoľvek môže zakúpiť tričká, tašky či odznaky Fabriky umenia. Taktiež si občianske združenie váži pôsobenie Tomáša Baťu, ktorý založil Baťovany a neskôr vzniklo Partizánske. Snažia sa tiež uchovávať pamiatky na jeho počesť či zachovať slávnu „Červenú ulicu“ plnú prvých Baťovanských domov.

Čo najlepšie naplniť význam kultúry v meste

,,Všetkými našimi aktivitami sa snažíme priniesť do mesta sviežeho ducha. Ukázať, že Partizánske má veľký potenciál a nie je len nejakou stokou, ako býva mladými často pomenované. Snažíme sa ukazovať na pozitíva, ktoré má, (napr. nádherná funkcionalistická architektúra) a tiež máme snahu meniť to, čo nám prekáža. To, ako sa v našom meste bude žiť, nezávisí od primátora alebo mestských poslancov. Najviac to záleží na ľuďoch a na tom, čo sme ochotní pre svoje okolie spraviť,“ hovorí zakladateľka Katarína Janíčková.

Tým, že si kúpite tričko alebo akýkoľvek predmet z Fabriky Umenia, podporíte občianske združenie do budúcna.
Tým, že si kúpite tričko alebo akýkoľvek predmet z Fabriky umenia, podporíte občianske združenie do budúcna. Zdroj: facebook.com/Fabrika umenia

,,Naším dlhodobým cieľom je vybudovať v meste kultúrne centrum. Fabriku umenia, ktorá bude inšpiratívnym priestorom, ktorý bude ponúkať možnosti tvoriť. Dať priestor umeniu, ktoré má hodnotu. Chceme čo najlepšie naplniť význam slova kultúra, ktoré pochádza z latinského colere, čo v preklade znamená zušľachťovať,“ opisuje svoje vízie Katarína.

Fabrika umenia priniesla do svojho mesta i niekoľko nových formátov ako Noc hudby, Pamiatkové sprevádzanie, somPE – mestskú hru, či veľmi úspešný Filmový festival. Na konte má aj virtuálnu mapu baťovskej architektúry.

Mesto Partizánske si váži pôsobenie Tomáša Baťu, zakladateľa mesta.
Mesto Partizánske si váži pôsobenie Tomáša Baťu, zakladateľa mesta. Zdroj: facebook.com/Fabrika umenia

Plány a ciele v tomto roku

,,Chceli by sme opäť zorganizovať niekoľko pamiatkových sprevádzaní, obnoviť mestskú hru, znova vytvoriť cez leto príjemné sobotňajšie popoludnia Moci umenia a v apríli sa bude konať 2. ročník veľmi úspešného Filmového Festivalu. Sme toho názoru, že treba mať viac snov a vízií, ale zatiaľ ideme postupne a snažíme sa skvalitňovať naše mesto tam, kde to najviac potrebuje.“