Nosíte okuliare? Tento zoznam šestnástich vecí vám bude teda dôverne známy. Pri istých bodoch sa môžete smiať, pretože je to pravda, inokedy môžete nechápavo krútiť hlavou a povedať si: .,Toto poznáme skutočne iba my, ľudia s okuliarmi.“Na svete existuje viac ako 253 miliónov ľudí s poruchou zraku a 36 miliónov je úplne nevidiacich. Až 84% chronických ochorení oka spôsobuje trvalé poškodenie zraku. Mnoho z nás má zhoršený zrak, ale čo je 253 miliónov oproti 7 či 8 miliardám ľudí, ktorí sa pohybujú na tejto planéte? V podstate zanedbateľné množstvo. Lenže to zanedbateľné množstvo sa dennodenne stýka s rozličnými peripetiami. A to len kvôli dvom zázračným „supersklíčkam“ – zvanými okuliare – ktoré nosíme, aby sme videli ako bežní smrteľníci.

1. Kde mám zase tie okuliare?

Strach zo straty. Zrejme najväčšia iracionálna fóbia každého majiteľa okuliarov. Prečo? To ľudia bez nich nikdy nepochopia. Okrem toho, že bez nich zle vidíte (a mnoho ľudí bez nich nemôže ani šoférovať), tak za nové okuliare vysolíte takmer toľko, ako za víkendový wellness pobyt. Čo si radšej doprajete? Odpočinok, či zrak?

Strach zo straty okuliarov má často veľké oči. Zdroj: i2.wp.com

2. Ak sa mi zničia, nič neuvidím

Strach zo zničenia. Ten „mikroinfarkt“, keď nevidíte vaše „druhé oči“ na obvyklom mieste, sa veľmi podobá tomu, keď spadnú na zem. Zakaždým ich s maličkou dušičkou dvíhate a dúfate, že sú v poriadku. Hlavne ak patríte ku skupine ľudí, ktorí vlastnia iba jeden kus tohto pomocníka.

3. Zahmlené okuliare nie sú vtipné

Nepriazeň počasia. Veru tak, čeliť niekedy dažďu či chladu, nie je práve najideálnejšie. Dážď je v porovnaní so zimou ešte celkom v poriadku, pretože prejdete daždivou ulicou, utriete si sklíčka a nič sa nedeje. Ale pri zime? Prídete zo zimy dovnútra a nič nevidíte. Amen hmla. A keby len v zime – teplotné výkyvy nás sprevádzajú všade. Však skúste si  vychutnať tú dobrú polievku bez toho, aby ste pri naklonení sa k tanieru nemali pred očami bielobu.

Priznajte si. Buď nebudete vidieť, alebo potrebujete stierače na sklíčka. Zdroj: bookmyshow.com

4. Leto a 3D kino sú najväčším nepriateľom

Leto a 3D kino. Proste nie. V lete si môže niekto dovoliť zainvestovať do dioptrických slnečných záchranárov na horúce slnečné dni, ale 3D kino? Pokiaľ máte zlé videnie na diaľku, jednoducho sa musíte zmieriť s tým, že naraz budete mať na nose dvoje okuliare. Je jedno, či ide o film s titulkami, alebo dabingom. Potrebujete vidieť buď na titulky, poprípade na jednotlivé postavy. Zaplatili ste si predsa kvalitný zvuk aj obraz!

Nič nie je lepšie, než mať na očiach dvoje okuliare. Zdroj: ranker.com

5. Okuliare môžu prekaziť bozkávanie

Partner s okuliarmi. Ak ste dvaja s okuliarmi, veľa šťastia pri bozkávaní a nepokazení nielen danej vzrušujúcej situácie, ale i vašich ďalekohľadov či lúp.

6. Spánok musí byť premyslený, náhodné zdriemnutie sa trestá

Ležanie na boku? Nie pre vás. Pretože každý boží krát, čo si ľahnete s okuliarmi na bok sa stane nasledovné…

Ležať či neležať na boku? To je otázka. Odpoveď: Jedine bez okuliarov. Ak ich teda nechcete polámať. Zdroj: amazonaws.com

7. Aj bez nich sa dajú spočítať prsty na ruke

Rovnako nie sme až tak slepí. Fyzika stále platí a len preto, že si dáme dole okuliare, vám nedorastú tri ďalšie prsty. To už kamarátom ale nevysvetlíte.

Človek má na ruke 5 prstov, s okuliarmi či bez nich. Zdroj: buzzfeed.com

8. Okuliare sú IN

Slepá móda? Kedysi sa nám za dioptrie smiali, nazývali nás okuliarnikmi indickými a všelijako inak. Smejeme sa teraz my tým ľuďom, ktorí nosia okuliare len preto, že je to trendy? Nie! Ak máte okuliare, ste IN, len tí druhí sa to boja priznať.

9. Výrazne napomáhajú plešivosti

Pomocník ale i nástroj mučenia. Hlavne pre ženy. Určite poznáte ten pocit, keď sa vám pár vlasov dostane do zhybu okuliarov. Stačí už len nepatrný pohyb hlavou a cítite nepríjemné ťahanie. Nebojte, vlasov máte dosť, tak skoro o ne neprídete a určite nie kvôli okuliarom.

10. Okuliare majú svoj význam

„Páni, ty si vážne slepý/á.“ Nie, okuliare nosím zo srandy. Hlavne, že to hovorí človek, ktorý nemá problém so zrakom. Úplne iný význam to naberá, keď vám túto vetu povie niekto, kto sám má problém vidieť buď na blízko, alebo do diaľky.

Zdroj: giphy.com

11. Okuliare nosia iba bifľoši

„Ty si múdry/a, máš predsa okuliare.“ Niektoré veci hádam netreba ani vysvetľovať. Okuliare sa predsa  nerovnajú inteligencii, ale zlému zraku. Mali ste niekedy lepšie známky len kvôli tomuto funkčnému doplnku?

Zdroj: giphy.com

12. Z okuliarov je zábavka pre tých, ktorí ich nepotrebujú

Fascinácia ľuďmi, ktorí vidia svet v HD 24/7. Už si od vás niekedy kamarát požičal okuliare a celý deň sa čudoval, aký zvláštny svet vidíš?

Ale občas nie je výhoda vidieť svet v HD… Zdroj: Pinterest.com

13. 100 rámov, 100 výrazov

Výber vhodného rámu. Vybrať si rám, to nie je len tak. Je to jedno z vážnych životných rozhodnutí, pretože okuliare s nami ostávajú dlho. Relatívne. Pokiaľ sa vám nezmenia dioptrie. Okuliare o vás vedia veľa povedať. Nielen to, či patríte medzi hipsterov či milovníkov Harryho Pottera, ale aj aký pozor na ne dávate, či sú doškriabané, alebo nie. Ako sa vy rozhodujete pri výbere rámu? Je to jasný výber alebo v optike aj nocujete?

Netlačte na nás pri výbere rámu, robí to veľa. Zdroj: pinterest.com

14. Utrieť si sklíčka o tričko nie je žiadna sranda

Neustále čistenie a naprávanie. Môžete si okuliare vyčistiť, mať ich 5 minút a za chvíľu sú špinavé. A to nespomínam, že ak vám úplne nesadli, tak ich neustále musíte naprávať a posúvať, aby ste ich nenosili na špičke nosa. Niekedy premýšľam, že tá Hermiona bola super kamarátka, keď používala na Harryho okuliare svoj prútik.

15. Neverbálna komunikácia

Tá tvorí 75 % našej komunikácie a je priam žiadané ju využiť efektívne. Skúsili ste to už?

Gestá hovoria niekedy viac ako slová. Zdroj: istockphoto.com

16. Dať si kontaktné šošovky neznamená kompletnú plastickú operáciu tváre

Zmena vizáže? Ani veľmi nie. Nestane sa z nás niekto úplne iný len preto, že nemáme okuliare. I keď sa stále nájdu ľudia, ktorí si to myslia. Tak ich v tom nechajte.