V nedeľu sa začal celosvetový predaj knihy Harry Potter a prekliate dieťa. Na tento ôsmy príbeh čakali fanúšikovia J. K. Rowlingovej trpezlivo dlhých deväť rokov.O polnoci zo soboty na nedeľu sa celosvetovo začal predaj knihy Harry Potter a prekliate dieťa. Kniha vyšla v anglickom jazyku a medzi prvými sa k nej dostali aj fanúšikovia tohto čarodejníka v Banskej Bystrici. Ako pre TASR to uviedol Slavo Sochor z banskobystrického kníhkupectva Artforum, svoje brány výnimočne otvorili v nedeľu úderom 01.01 h a ku knihe sa tak mohli dostať všetci, ktorí ju túžili mať medzi prvými na svete. Ide už o ôsmy príbeh o známom čarodejníkovi, ktorý sa odohráva o 19 rokov neskôr po udalostiach z poslednej časti.

Fanúšikovia čakali na pokračovanie celé roky (zdroj: foter.com).
Fanúšikovia čakali na pokračovanie celé roky (zdroj: foter.com).

„Reakcie boli pozitívne, vládla príjemná nočná atmosféra a pre ľudí, ktorí si prišli kúpiť knihu, to bol zážitok. Pokiaľ viem, prvá zákazníčka, ktorá si ju kúpila, ju už aj prečítala,“ reagoval pre TASR Sochor. Podľa toho, čo vie, boli jediným kníhkupectvom na Slovensku, ktoré malo v noci otvorené. Po raňajšom otvorení obchodných centier na Slovensku, kde sú kníhkupectvá, si mohol kúpiť knihu už ktokoľvek.

Predchodcom knihy bola doposiaľ rovnomenná divadelná hra, ktorá mala premiéru v divadle West End’s Palace. Zožala skvelé recenzie. The Independet uviedol: „Skutočne magické, hra plná zázrakov…“, „Režisér John Tiffany vytvoril napínavé predstavenie” (The Guardian), „Diváci závislí od Harryho Pottera budú predstavenie milovať” (The Daily Mail) či „Triumf, ktorý chytí za srdce, nadchne a poteší“ (The Telegraph).

Predstavenie Harry Potter and the Cursed Child trvá päť hodín a je rozdelené do dvoch častí. Jeho kľúčovou zápletkou je nepravdepodobné priateľstvo medzi Potterovým synom Albusom (hrá ho Sam Clemmett) a Scorpiusom (Anthony Boyle), synom jeho nepriateľa Draca Malfoya. V divadelnom a knižnom texte je, samozrejme, veľa vtipov pre zasvätených a odvolávok na pôvodných sedem kníh.  Predstavenie vychválili aj americkí kritici a predpokladá sa, že sa bude hrať čoskoro na Broadwayi. Získať lístky na londýnske predstavenie je momentálne skôr zázrak, ale Harry Potter and the Cursed Child sa určite stane súčasťou repertoáru divadelných scén. TASR informovala PR manažérka vydavateľstva Slovart Alexandra Petrášová.

Zdroj: TASR