Minimalizmus už dávno nie je záležitosťou pekného Instagramu
Už niekoľko rokov je hitom v zahraničí a pomaly sa dostáva aj na Slovensko. Najčastejšie ho môžete vidieť v podobe esteticky pôsobiacich fotiek na sociálnych sieťach. Zvyčajne využívajú jednoduchú čierno-bielu kombináciu, ktorá je výnimočne doplnená inou farbou či doplnkom. Neutrálne farby na stenách, v priestore iba najnutnejší nábytok a izba napriek tomu nepôsobí chladno. Princíp minimalizmu už nie je len spôsob zariaďovania miestností, ale životný štýl.
Maj menej, ale to najlepšie!
Minimalizmus. Určite ste o ňom počuli alebo videli niekoľko fotiek na instagramových profiloch. Mnohí však nevedia, že minimalizmus mal svoje začiatky už v šesťdesiatych rokoch v umení, kde sa zameriaval na čo najjednoduchšie maľby. Minimalisti majú menej vecí, ale zato väčšej kvality a vlastnia skutočne len to, čo potrebujú, prípadne to, čo im robí radosť. Moderná kultúra nám neustále vkladá do hláv, že musíme vlastniť čo najviac. Pravda je však presný opak a minimalizmus je toho dôkazom.
Ak niekto váha, či chce tento životný štýl vyskúšať, určite minimalizmus odporúčam! Má množstvo výhod. Najväčšou z nich je, že upokojuje – ak nevlastníte veľa vecí, zbytočnosti vás nestresujú. Tiež ide o jednoduché farby, ako čierna a biela, ktoré sú pre oko príjemnejšie na pohľad ako žltá či červená. Kvalita nad kvantitu. Minimalizmus je o investovaní do kvalitnejšieho oblečenia, ktoré nemusíte kupovať často. Toto zlaté pravidlo platí aj pri vzťahoch. Venujte svoj čas len tomu, o koho máte naozaj záujem a vyhoďte zo života ľudí, ktorí vás robia nešťastnými alebo sa im venujete len z povinnosti. Viac miesta. Logicky, menej vecí zaberú menej miesta, a tiež sa v menšom množstve lepšie orientuje. Čím viac sa do minimalizmu ponoríte, zistíte, že vlastníte veci, ktoré vás robia šťastnými a trávite viac času pri aktivitách, ktoré máte radi. Mimalizmus šetrí nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. Kupujete len to, čo skutočne potrebujete, čím nemíňate veľa peňazí a tvoríte menej odpadu.
Minimalizmus v živote
Lepšia kvalita života, lepšie plánovanie času a lepší prehľad o tom, čo je pre nás podstatné. To je jedna časť. Druhá je aj o pretriedení vecí. Neustále vám leží tričko v skrini, ktoré máte „pre prípad núdze“? Preč s ním! V kuchynskej linke máte koreniny po dátume spotreby? Preč s nimi! Máte priateľov, ktorí sú pre vás skôr energetickí upíri? Zbavte sa ich! Tento druh negatívnej energie v živote nepotrebujete. Nebaví vás niečo? Nerobte to! Zabúdate? Majte diár, kde si naplánujete každú udalosť, ktorá sa má počas mesiaca odohrať a spravte si aj detailnejší týždenný plán, aby ste vedeli, čomu venujete viac času, kedy máte voľno a koľko času do týždňa venujete sami sebe.
Minimalizmus v móde
Hlavným bodom minimalistickej módy je nájsť si vlastný štýl. V čom to spočíva? Nájsť dve alebo tri hlavné farby, dve vedľajšie a dve farby pre doplnky, ako napríklad kabelky či šperky. Definujte, čo chcete, aby váš štýl o vás vypovedal. Chcete pôsobiť elegantne či sebavedomo? Internet, hlavne tumblr, je vhodné miesto pre inšpiráciu. Odporúčam pozrieť si video Rachel Aust o osobnom štýle. Využi alebo vyhoď – ak niečo nevyužívate, zbytočne vám to zaberá miesto, a to vás môže obmedzovať.
Minimalizmus v dome
Preferuje sa jednoduchosť a praktickosť. Jednoduché, neutrálne farby a čisté prázdne povrchy. Každá miestnosť má svoju tému, prípadne farby, do ktorých je ladená a nájdete v nich len ten najnutnejší nábytok. Aká je výhoda minimalistického domova? Menej vecí = menej upratovania. Máte teda viac času pre seba či svoju rodinu. Čo si však môžete všimnúť v dome minimalistu, sú rastliny. Ďalším malým detailom je to, že minimalistický domov má veľa voľného miesta v daných miestnostiach a snaží sa využiť čo najviac prírodného svetla. Minimalisti sa tiež riadia pravidlom, že steny sú zaplnené najviac na 20 %. Preto u nich nečakajte zbierky plagátov ani obrazov.
Blogeri a youtuberi
Téme minimalizmu sa venuje aj mnoho blogerov a youtuberov. Tu je niekoľko z nich, ktorých som sledovala pri mojich začiatkoch a pár odporúčaní na ďalších, ktorí tiež s minimalizmom začínali.
Youtuberi: Blogeri:
• Rachel Aust • The Minimalists
• Melissa Alexandria • The Minimalist Mom
• Lavendaire • Exile Lifestyle
• Jenny Mustard
Youtube: Rachel sa venuje nielen minimalizmu, ale aj zdravému životnému štýlu a pravidelne na svoj kanál pridáva aj meal-prep videá, ktoré sú nielen zdravé, ale aj chutné. Melissa je minimalistka a vegánka. Podobne ako Rachel, jej kanál obsahuje okrem témy minimalizmu aj recepty a vlogy z rôznych miest. Lavendaire, vlastným menom Aileen, je kreatívna osôbka a vidieť to aj na jej videách s množstvom DIY postupov. Jenny, ďalšia vegánka, minimalistka bez obočia a skvelá inšpirátorka, poskytuje veľa tipov a rád.
Blogeri: Za stránkou The Minimalists stoja Ryan a Josh, dvaja muži, ktorí vytvorili 21-dňovú cestu k minimalizmu. The Minimalist Mom je blog „obyčajnej“ mamy Rachel, ktorá sa venuje minimalizmu a je známa tým, že za dva roky ušetrila vyše 80 tisíc dolárov. Exile Lifestyle si stopercentne obľúbite pre Colinovu odvahu – miesta, ktoré má navštíviť, mu vyberajú jeho fanúšikovia. Štyri mesiace tam žije, následne sa opäť sťahuje na nové miesto. Do kufra sa mu vojde celý jeho šatník a počet krajín, ktoré už navštívil, je skutočne vysoký. Dokonca poctil návštevou aj našich českých susedov!
Projekt 333
V tomto projekte ide o to, že sa 3 mesiace obliekate s 33 vecami (alebo menej). Do týchto 33 vecí nepatrí spodné prádlo, pyžamy, domáce oblečenie a sentimentálne veci, ako napríklad retiazka, ktorú si nedávate dole, či snubný prsteň. Taktiež sem nepatrí športové oblečenie, pretože ho bežne nenosíte. Patrí sem ostatné oblečenie, doplnky, šperky a topánky. Tento projekt je vhodný pre každú vekovú kategóriu.
V čom je projekt 333 výnimočný? Ľudia si najskôr nevšimnú, že si obliekate tie isté veci, no všimnú si, že je niečo iné na tom, ako sa prezentujete. Máte obmedzené množstvo vecí a musíte si ich nejako nakombinovať, čo rozvíja kreativitu, ako bonus. Tento projekt bol spomenutý v Unclutter Your Life od Associated Press, ale aj v článku BBC s názvom The Paradox of Stuff. Mnoho ľudí, ktorí ho vyskúšali, potvrdili, že sa im osvedčil a držia sa ho ďalej.
Výzva: Nič nemíňaj! (No-spend challange)
Keď to nie je potrebné, netreba to kúpiť. Ako som už spomínala, minimalizmus šetrí peňaženku tým, že investujete do kvalitnejších vecí, ktoré vám dlhšie vydržia. K projektu netreba veľa hovoriť, pretože samotná tabuľka tejto výzvy hovorí sama za seba.
TIP: Ak chcete ušetriť viac, choďte odzadu. Najskôr budete odkladať väčšie sumy, ktoré sa budú časom znižovať a ak budete môcť odložiť viac, bude to bonus práve pre vás!
Ako s minimalizmom začať?
Minimalizmus nie je pre každého. Aspoň nie zo začiatku. Nemôžete čakať, že nájdete pár pekných fotiek minimalistického domova, ktoré sa vám budú páčiť, a zo dňa na deň sa stanete minimalistom. Nie. Mne trvalo takmer mesiac pretriediť šatník. Prvotné rozdelenie na množstvo skupín, z ktorých vznikli tri: 1. nechať si, 2. vyhodiť a 3. možno. A práve skupinu „možno“ som o dva týždne triedila a väčšina z vecí sa pridala k druhej skupine. Putovali buď do koša, na darovanie alebo pár kúskov aj do sekáča. Nasledovalo pretriedenie všetkých vecí v skrinkách a zásuvkách pracovného, ale i nočného stolíka. Bol to dlhý postup, ale stojí za to.
Tipy, ako začať s minimalizmom:
• Pretrieďte si šatník.
• Upracte si izbu a vymeňte posteľnú bielizeň.
• Zbavte sa nepotrebných vecí a vecí, ktoré vás rozptyľujú.
• Ak vám veci zaberú menej ako 5 minút, spravte ich hneď a neodkladajte na neskôr.
• Udržujte čisté povrchy.
• Začnite malými krôčikmi, tie sa časom zmenia na veľké zmeny.
• „Využi alebo vyhoď.“
• Vytvorte si osobný štýl.
• Vložte do minimalizmu aj seba (ak máte radi farby, pridajte ich, minimalizmus nemá pravidlá).
• Nekupujte veci v zľavách. A ak už niečo uvidíte, položte si otázku: Kúpil/a by som si to, keby to v zľave nebolo? Potrebujem túto vec? Ak by som túto vec mal/a, všimol/la by som si to? Viem to využiť?
• Duplikáty iba pri potrebných veciach, ako napríklad faktúry či dôležité papiere. Načo mať v zásuvke 30 vidličiek, keď doma žijete štyria?
• Je to váš štýl. Tolerujte ostatných a budú tolerovať aj vás. Nesnažte sa ostatných presvedčiť, aby boli minimalisti. Taktiež sa stretnete s nepochopením.
• 7-, 10-, 30-, 60-dňové výzvy k minimalizmu.
Zdroje: http://www.yourdictionary.com, https://www.merriam-webster.com, http://www.youtube.com/rachelaust, http:///www.pinterest.com/
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
- Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
- 15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
- Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
- Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
- Nebaví ťa odbor, ktorý študuješ? Nezúfaj, môžeš prestúpiť by Nikoleta Kresáňová
Sleduj nás