A tie, ktoré spojila práve výška.Poznáte to. Niekoľko rokov hráte v kapele, myslíte si, že dobyjete svetové (alebo aspoň slovenské) koncertné pódiá, svet je pre vás gombička. Nepotrebujete vysokú školu ani prácu, lebo váš vzťah k hudbe (najmä k vašej vlastnej) je taký silný, že sa tým stopercentne budete živiť.

V skúšobni ste častejšie zastihnuteľní ako vo svojej izbe. Na pivo chodíte výlučne so svojimi spolukapelníkmi. Všetko zlé je na niečo dobré, lebo aj z najväčšej životnej tragédie sa dá napísať (možno váš najväčší) hit. Vynechávate rodinné oslavy, pretože vašou rodinou je kapela. Keď budete slávnejší, pôjdete na turné, možno budete žiť v karavane a budete prežívať svoj veľký sen…

Potom príde realita.

Prihláška na vysokú školu. Prvý semester. Cez týždeň v škole (každý v inom meste), cez víkend doma. Namiesto 7 dní v skúšobni sú to asi len 2-3 dni v týždni. Druhý semester. Ešte menej času, lebo cez víkend sa musíte (mali by ste sa!) venovať aj frajerke. Skúšky sa opäť zredukujú. Prídu prvé nezhody. Kapela si uvedomí, že to nie je tak ako kedysi. Časy sa zmenili. Členovia si určia priority a zhodnú sa na tom, že takto to už ďalej nejde.

Klasika. Rozpad kapely kvôli škole, práci, povinnostiam.

Dá sa to však aj inak. Príkladom sú tieto slovenské kapely:

BOD OMYLU. 4-členná kapela zo Žiliny, ktorá nezaháľa. 50% kapely momentálne „len“ píše záverečné práce a pripravuje sa na štátnice, ďalší člen má pred sebou ešte dva roky na výške a posledný, bubeník, je ako ich benjamínok na strednej. Kvôli hudbe boli vždy ochotní niečo obetovať. Aj keď sú viazaní na iné mestá, skúšku mávajú jeden, dva, zriedkavo aj trikrát za týždeň. Vynechajú ju len vtedy, keď hrajú na dvoch koncertoch za jeden víkend. „Urobiť si čas na hudbu bol vždy boj, ale aj napriek tomu, že sme boli viazaní v inom meste a doma nás čakali lepšie polovičky, sme vždy dokázali niečo obetovať. Snáď nám to vydrží,“ píše spevák Lukáš. A keď sa v týchto dňoch všetko točí okolo učiteľského štrajku, Bod omylu sa nedávno (23.2.2016) postavil na stage v Banskej Bystrici a odohral koncert na podporu učiteľov s názvom „Bystrica hrá pre školstvo“. Momentálne prebieha ich prvé akustické turné. Ak vaše mesto nie je na zozname, môžete si ich vypočuť napríklad tu. Prezrite si aj ich videá na YouTube alebo na bodomylu.sk

12553054_1004548529601658_2205492060060666946_n
Práve prebieha ich akustické turné. Zdroj: Facebook

ACES. Opäť štyria chalani, tentokrát z hlavného mesta. Síce traja ešte len maturujú na gymnáziu, štvrtý zmaturoval minulý rok na konzervatóriu a teraz študuje kompozíciu na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Študent viedenskej univerzity Tomáš hovorí: „Stretávame sa minimálne dvakrát, ak sa podarí, tak tri. Výnimočne štyri, ale musíme začať už viac, pretože sa to všetko rozbieha.“ Obdivuhodný výkon na to, že medzitým človek odbieha do Viedne! Aces vystupovali aj na Topfeste, najväčšom slovenskom rockovom festivale. Na svoje si prídu fanúšikovia toho pravého 70´s 80´s rocku. Vypočujte si Aces na ich bandzone-ovskom profile a samozrejme aj na YouTube. Viac sa o nich môžete dozvedieť tu.

10985392_715155008603386_5559174701642375546_n
Mladí rockeri stíhajú skúšky, aj keď spevák študuje na univerzite vo Viedni. Zdroj: Facebook

FRESH OUT OF THE BUS. Sympatické zoskupenie 3 chalanov z Nitry. Dve tretiny študujú, z toho jeden záhradnú architektúru (4. ročník) a jeden prekladateľstvo (3. ročník). Skúšajú takmer každý deň, tak často, ako sa dá. „Určite by sme chceli mať viac času, už len kvôli tomu, že si nahrávky, videá, svetlá robíme a programujeme sami,“ hovorí spevák Tom. Ich snaha sa však vypláca. Hrali už na mnohých veľkých festivaloch – napr. Pohoda, Grape, Rock for People (CZ). Môžete si ich vypočuť na Bandzone.cz alebo na ich YouTube channeli, príp. na ich webovej stránke footb.us.

11207315_879141368837997_7811598325093616825_n
FOOTB si zahrali aj na GRAPE festivale. Zdroj: Facebook

Inšpirácia na záver

Keď naozaj milujete hudbu a popri tom študujete, nevzdávajte sa svojho sna. Chcete hrať? Hrajte! Mnoho členov uznávaných a úspešných kapiel tiež študovalo na univerzitách po celom svete.

Legendárna kapela The Doors vznikla po tom, ako sa na UCLA School of Theater, Film and Television v roku 1965 stretli Jim Morrison (spevák) a Ray Manzarek (keyboardista).

Môžeme spomenúť napríklad aj kapelu Imagine Dragons, ktorá bola založená v roku 2008 spevákom Danom Reynoldsom a bubeníkom Andrewom Tolmanom na Brigham Young University, kde obaja študovali. V tom istom roku vyhrali Brigham Young University’s Battle of the Bands. Ich gitarista Daniel Wayne Sermon vyštudoval Berklee College of Music. 

Dan a Andrew sú zakladatelia Imagine Dragons. Spoznali sa na univerzite.

Britskí hudobníci zo skupiny Coldplay (spevák Chris Martin a gitarista Jonny Buckland) založili kapelu už v roku 1996 na University College London.

Bob Dylan (Robert Allen Zimmerman) začal v roku 1959 študovať na University of Minnesota, po krátkom čase však zo školy odišiel. V roku 1970 mu bol udelený čestný titul z Princeton University (napísal o tom dokonca aj pieseň „Day of the Locusts“). Mimochodom, inšpiráciou na napísanie jedného textu („Oxford Town”) bol trpký pokus prvého čierneho študenta Jamesa Mereditha zapísať sa na Mississippskú univerzitu.

Marilyn Manson (vtedy ešte Brian Warner) študoval žurnalistiku na Broward College a písal články pre hudobný magazín „25th Parallel.“

Marilyn Manson a jeho študentské časy.
Marilyn Manson a jeho študentské časy.

Jimmy Page (James Patrick Page), zakladateľ a gitarista kapely Led Zeppelin (okrem toho aj člen The Yardbirds, spolupracoval s The Rolling Stones, Ericom Claptonom a mnohými ďalšími), obľuboval aj maľovanie, a na základe toho sa zapísal na Sutton Art College. V roku 2014 udeľoval diplomy študentom Berklee College of Music.

Gitarista Brian May, študent fyziky na londýnskej Imperial College, bubeník Roger Taylor, študent London Polytechnic (dnes University of Westminster) a basgitarista Tim Staffell, študent Ealing Art College, založili kapelu Smile. Po Staffellovom odchode prišiel do kapely Farrokh Bulsara (Freddie Mercury), tiež študent Ealing Art College, a to bol začiatok legendárneho zoskupenia Queen (rok 1970).

A napríklad taká Lana Del Rey (Elizabeth Woolridge Grant) má vyštudovanú metafyziku na Fordham University.

Lana Del Rey – metafyzička.

Máme skutočne veľa možností, stačí sa rozhýbať a niečo robiť. Určiť si ciele a priority. Nebáť sa niečoho nového. Ak ste hrali v kapele, ktorá už neexistuje, založte novú. Hľadajte inšpiráciu v živote, v škole, v práci, píšte texty, jamujte a tvorte.