Hip hop nie je len štýl populárnej hudby, je to komplexná kultúra, ku ktorej jednoznačne patrí aj tanec. Tanečný štýl je veľmi dynamický, pretože musíme zapojiť celé telo.



Ešte pred tým, ako si zatancujeme, pozrieme sa na počiatky štýlu „gangstrov“. Pôvod rapu je zakorenený v afrických kmeňoch. Dávno predtým, ako hiphopová hudba vôbec existovala, si Grijoti zo západnej Afriky rozprávali príbehy rytmicky, za sprievodu bubienkov a niektorých tamojších hudobných nástrojov.

Samotný hip – hop vznikol na začiatku 70. rokov 20. storočia v USA ako spojenie jamajských a amerických vplyvov: prvé zmienky o hiphopovej kultúre pochádzajú z Bronxu, no Los Angeles bolo ďalšou dôležitou základňou – tu sa rozvíjal smer, ktorý oslovil mnoho mladých ľudí – breakbeat.  Jeho zakladateľom bol jamajský DJ Kool Herc. Keď sa v roku 1967 presťahoval z Jamajky do New Yorku, priniesol so sebou jamajský spôsob spevu, vtedy známeho ako toasting, ktorý sa dá charakterizovať ako recitovanie improvizovaných veršov do rytmu reggae.

Hip – hop je silné jadro, ktoré sa ďalej delí na rôzne subžánre – ruka v ruke hudba s tancom, pričom je každá časť jadra odlišná a osobitá.

1. Old school

Vo všeobecnosti sa tanečné štýly hiphopu rozdeľujú do 2 základných smerov: Old a New school dancingOld school dancing sa sformoval v priebehu 70. rokov, koncom 80. rokov zažíval úpadok, prežíval len vďaka undergroundovým klubom. Zostup prežil a začiatkom 90. rokov zažilo old schoolové tancovanie celosvetovú expanziu.

2. New school 

Forma hip – hopu, ktorá sa vyvíja na základe nových hudobných trendov. Inšpiráciou pre tanečníkov sa stali predovšetkým breakbeaty – veľmi rýchla hudba. Tento tanečný štýl sa však netancuje často. Na svete extistuje viacero miest, kde možno tento tanec vzhliadnúť, najlepším je však New York. Tanečníci tu usporadúvajú párty nazývanou Mecca.

V roku 1986, v počiatkoch new school-u, boli pohyby a prvky veľmi jednoduché, kroky dokázal zvládnuť takmer každý. Dnes je oveľa zložitejší. New style prichádza zo všetkých strán, tanečníci si prispôsobili popping alebo electric boogie a vytvorili si vlastné pohyby. Preberajú prvky nielen z bojových umení, ale aj z reggae či lockingu.

3. Lockin

Medzi pouličnými tanečníkmi sa v roku 1969 preslávil street dancer Don Campbell, ktorého preslávil tanec “Campbellock“. Začal používať hydraulické kontrolované pohyby, ktoré kombinoval s prudkými nekontrolovanými pohybmi tzv. tap-flash dance, spolu s presným zastavením – “lock” – prehnané gestá a veľmi rýchle pohyby s krátkymi pauzami.  Don Campbell dal v roku 1973 dokopy skupinu „lockerov“ – vznikli The Lockers (Campbellock Dancers). Tanec je fyzickým stelesnením afroamerickej funky kultúry. Prostredníctvom svojich pohybov vyjadruje lockin slobodu a emócie. Taktiež slúži k pobaveniu publika.

4. Poppin

Primárne pochádza zo západného pobrežia USA. Môžeme ho rozdeliť do viacerých odlišných štýlov – waving (vlnenie), hitting (koncentrácia svalov), tickin, animating, King Tut, bobbing, boogaloo, robot a mim.

V USA sa štýly rozdelili tiež na west coast a east coast (západné a východné pobrežie). Západný štýl je plynulejší a viac kontrolovaný, zatiaľ čo sa na východe sformoval do trhavých pohybov tela (tanečný prejav viac „zasekávaný“). „Pop“ chápeme ako „zásek“, teda sú to rytmické trhavé impulzy rôznych častí tela vykonávané napínaním svalov, ktoré zakončujú pohyb tanečníka. Poppin využíva pohyby, ktoré pripomínajú animáciu kreslených postáv či robota.

Lockatron Jon a Shabba-Doo boli najznámejšími predstaviteľmi. Práve Shabba priniesol popping do New Yorku, kde miestny tanečníci pridali vlny a hladké pohyby.

5. Vogue

Vogue alebo vouguing je tanec, ktorý bol inšpirovaný časopisom Vogue. Vznikol v Harlemských gay kluboch, kde tanečníci napodobňovali pohyby a pózy modeliek. V roku 1990 predstavila tento tanec verejnosti speváčka Madonna vo videoklipe „Vogue“. Vďaka tanečnej skupine Vogue Evolution dnes tento tanec opäť púta pozornosť.

6. Waackin

Je  forma freestyle tanca, pričom locking a vogue ovplyvnili vznik tohto tanečného štýlu. Spadá predovšetkým do kategórie street dance. Tancuje sa  na disco alebo funkovú hudbu. . Waacking bol pôvodne underground, pretože mnoho z jeho protagonistov pochádzalo z okraja spoločnosti a gay komunity.

Dnes Waackin tancujú najmä ženy, pretože sa v tomto štýle skrýva veľa energie a vyznačuje sa istou ženskosťou. Je veľmi individuálny, ale má svoje pravidlá – rýchle pohyby rúk a zápästia naraz.

7. Break dance

Rôzne tanečné štýly, ktoré už existovali, ovplyvnili vznik breakdance a b-boyingu. A tak sa na začiatku 70. rokov sa objavil štýl, ktorý rozvíjal b-boying. Nazvali ho „Good foot“ a vynašiel ho James Brown. Názov je odvodený z Brownovho albumu „Get On The Good Foot“ z roku 1972. Bol to prvý tanec označovaný ako freestyle dance a združoval prvky zahrňujúce pády a točenie – bol to počiatok breakingu. Pády na zem a opätovné zdvíhanie v breakbeate predvádzali už prvý b-boys.

8. House

Ďalšia forma pouličného tancovania – house dance sa začala rozvíjať okolo roku 1922.  Za prvý impulz nástupu housových tanečníkov možno považovať videoklip „Gypsy woman“ od Crystal Waters.

Ejoe Willson z New Yorku bol jedným z jeho najlepších tanečníkov. Kým house music bol pre všetkých, hip-hop počúvala prevažne afroamerická populácia. Postupom času začali vznikať rôzne kluby: Hispánci, ktorí tancovali salsu a milenge, Afričania, Brazílčania, ktorí prevádzkovali capoeiru, b-boys, jazz dancers, stepari, tí všetci stáli pri zrode house dance v New Yorku.

Kým v predchádzajúcich štýloch sa tanečníci zameriavajú predovšetkým na prácu nôh, house dancers používajú pohyb hornej časti tela, ktorý je determinovaný hudbou a je voľnejší.

Na rozdiel od poppin, lockin a b-boying house dance nemožno  jednoznačne popísať, pretože sa vyvíja zo dňa na deň.  Vychádza z kreativity a štýlu jednotlivých tanečníkov.

9. Street dance

Mladá generácia stále viac a viac obľubuje street dance, ktorý zahŕňa všetky pouličné tance, preto sme ho už niekoľkokrát spomenuli pri iných štýloch. Využíva techniku RnB, new style, old style, free style, hype, krumpin, funky, lockin, poppin, boogaloo, electric boogie, break dance, pričom prepájanie medzi technikami rôznych tancov je spojené s konkrétnou hudbou, vystúpením aj životným štýlom.

10. Krumping

Je populárny a najrýchlejšie sa rozvíjajúci štýl tanca. Pochádza z Los Angeles, kde vznikol okolo roku 2001, no prapôvod má už v roku 1992, pretože ho výrazne ovplyvnil clowning alebo Clown dancing school, ktorý spájal lokálne tanečné prvky. Dnes je tento tanec najnovšia forma pouličného černošského tanca. Je free, výrazný a vysoko energický. Väčšinou sa používa v tanečnom súboji – battle.

Krump môže na prvý pohľad pôsobiť ako veľmi agresívny, niekedy až negatívny tanec, no zdanie klame – tanečník vyjadruje škálu emócií telom. Zakladateľmi krumpu sú Tight Eyez a Big Mijo.

11. MTV dance

MTV dance je nový tanečný štýl, ktorý vznikol z hip-hopu. Videoklipy z MTV sú jeho hlavnou inšpiráciou, keďže je tento tanec stvorený pre show a maximálny zážitok zo sledovania.

MTV dance kladie vyššie nároky na tanečníkov, keďže je technicky náročnejší ako hip-hop, pretože používa viacero techník. Choreografia má vyjadrovať buď konkrétnu hudbu, text, osobnosť interpreta alebo nejakú tému – musí dávať zmysel. Dôraz sa kladie aj na vyzuálnu stránku, pretože všetko musí byť dokonalé!

12. Dance Hall

Vznikol ako hudba pre zábavu na miestnych diskotékach na Jamajke v roku 1979. Charakteristický je spev (rap) dídžeja do tanečných rytmov, ktoré sú omnoho rýchlejšie než v reggae. Slová nabádajú na upriamenie ľudských práv (hlavne v súvislosti s homosexualitou). Tanec sa stal veľmi obľúbený najmä v USA. Väčšina miestnych hviezd stavila práve na dancehallové rytmy.

13. Twerk

Tomuto štýlu sa v posledných rokoch venuje obrovská pozornosť, hoci vôbec nejde o nový druh tanca. Twerk je už súčasťou populárneho štýlu dancehall. Pred vyše 20 rokmi sa v New Orleanse zvlášť oddelil ako Twerk.

Svetové hviezdy ako Beyoncé, Miley Cyrus či Nicki Minaj obnovili pupularitu Twerku. Kvôli erotickému nádychu sa twerk stretáva aj s negatívnymi ohlasmi, nakoľko ide o „natriasanie a vrtenie“ zadkom.

14. RnB

Je tanečný štýl, ktorý sa tancuje na RnB hudbu. Rhythm and Blues je  termín označujúci populárnu hudbu vytvorenú Afroameričanmi.

Názov sa používal na štýl hudby zo 40. rokov 20. storočia, kombinujuci prvky jazzu, gospelu a blues s basovou gitarou, saxofónom, biciami a klávesovými nástrojmi.

Moderné R & B sa dostalo do komerčnej sféry, kde splynulo,  podobne ako napríklad hip-hop, s inou populárnou hudbou a začali do neho vnikať prvky mnohých iných štýlov.

15. L.A. STYLE

V Los Angeles vznikol ďalší štýl a to L.A.  STYLE. Je to jeden z najkomerčnejších a najmodernejších štýlov, ktorý zaraďujeme do skupiny street dance.