RTVS si na seba vzala neľahké bremeno. Celonárodná anketa, v ktorej sa najväčším Slovákom môže stať prakticky ktokoľvek, je na jednej strane dobrým predpokladom pre vytvorenie divácky lákavej šou, no zároveň riskantným krokom verejnoprávnej televízie podnecujúcim pochybnosti a konšpirácie.



„Slovenská spoločnosť je už natoľko vyspelá, že dokáže na úrovni debatovať o svojej histórii a veľkých osobnostiach s ňou spojených, o ich pozitívnych, ale aj negatívnych stránkach. Úlohou verejnoprávneho média je takéto diskusie otvárať na širokej platforme,“ myslí si generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Slovenská spoločnosť dokáže na úrovni debatovať o svojej histórii.

Presne v takomto duchu sa pôvodne mala niesť anketa Najväčší Slovák. Búrlivé diskusie a rozporuplné názory sa však objavili už s upútavkou programu. A pokračovali.

Súťaž začala už v októbri

Celonárodnú anketu predstavila RTVS  na konci októbra počas tlačovej konferencie na Bratislavskom hrade, kde si prítomní novinári mohli ako prví vybrať „svojho“ Najväčšieho Slováka. Víťazom hlasovania slovenských novinárov sa stal Milan Rastislav Štefánik.

1. novembra 2018 odštartovala nominačná fáza, v rámci ktorej mohla verejnosť až do konca decembra hlasovať prostredníctvom SMS za ľubovoľnú slovenskú osobnosť z histórie či súčasnosti.

Na Nový rok spoznali diváci Jednotky počas slávnostného galavečera s moderátorkou Adelou Vinczeovou (umiestnenou na 38. priečke) a Pištom Chrappom prvú stovku a v rámci nej finálnu TOP 10 osobností. Spomedzi nich bude môcť verejnosť za svojho favorita hlasovať do 1. mája 2019.

Kto je váš najväčší Slovák?

Opäť sme sa opýtali priamo vás! :)#najslovak

Uverejnil používateľ Najväčší Slovák Utorok 18. decembra 2018

 

Vyhlásenie výsledkov prvej fázy ankety si 1. januára pozrelo 548 000 divákov. V čase vysielania tak bola Jednotka lídrom trhu.

Druhú hlasovaciu fázu bude sprevádzať desiatka večerov. Diváci si ich pozrú v stredy, od 20. februára do 24. apríla 2019. Každý z nich bude venovaný jednej osobnosti z top desiatky.

Tie dostanú svojho obhajcu z radov verejne známych ľudí z rôznych oblastí. Ich vyjadrenia, ktoré potom potvrdí alebo vyvráti odborný garant, počas večera dokreslia dokumentárne snímky. Nasledovať bude diskusia, ktorú odmoderuje Štefan Chrappa.

Finálová desiatka – jedenásť osobností

V desiatke kandidátov na titul Najväčší Slovák sa, podľa diváckeho hlasovania, pôvodne nachádzalo jedenásť mien. Tvorila ju jediná žena, osem mužov a jedna dvojica:

  • Marika Gombitová, speváčka,
  • Alexander Dubček, politik,
  • Andrej Hlinka, politik,
  • Gustáv Husák, politik,
  • Juraj Jánošík, zbojník,
  • Cyril a Metod, vierozvestci a misionári,
  • Peter Sagan, cyklista,
  • Anton Srholec, kňaz a charitatívny pracovník,
  • M. R. Štefánik, letec, generál a politik,
  • Ľudovít Štúr, jazykovedec a politik.

Osobnosti finálovej desiatky boli zoradené náhodne, aby ich poradie neovplyvnilo ďalšiu voľbu verejnosti.

Diváci o nich môžu hlasovať prostredníctvom SMS zaslanej na číslo 9977 v tvare NAJSLOVAK(medzera)číslo nominovaného.

RTVS uverejnila aj celý zoznam mien, od jedenástej po stú priečku, ktorý miestami vzbudzuje uznanie, ale aj prekvapuje či rozosmieva. Súťaž možno sledovať aj na Instagrame, kde populárne osobnosti prezrádzajú, kto je pre nich „najväčším“ Slovákom.

Kto vyhral v zahraničí?

Najväčší Slovák je licencovaný formát BBC, kde niesol názov „The Great Britons“. Televízia ho spustila začiatkom roka 2002 a jeho víťazom sa stal Winston Churchill.

Tento formát BBS predala a úspešne zrealizovala po celom svete v 24 krajinách. Nemecká verejnoprávna televízia ZDF bola prvá, ktorá od BBC prevzala práva na šou. V novembri 2003 bol za Najväčšieho Nemca zvolený Konrad Adenauer.

V roku 2005 aj naši susedia Česi hlasovali za svojho najväčšieho rodáka. Zaujímavosťou je, že pôvodne sa na prvých pozíciách hlasovania umiestňoval Jára Cimrman, čo je fiktívna postava. Po dohode s BBC bol z hlasovania vyradený. Medzi Čechmi to vyvolalo búrlivé diskusie. Víťazom sa napokon stal významný český panovník Karel IV.

Česi si spestrili hlasovanie aj anketou o Najväčšieho zloducha, v ktorej zvíťazil Klement Gottwald, druhé miesto obsadil Stanislav Gross a tretí skončil Václav Klaus.

V Americkej sérii sa bývalý prezident USA J. F. Kennedy umiestil až na 16. priečke. Prekvapivo ho predbehli osobnosti ako Albert Einstein (14), Walt Disney (13) či Elvis Presley (8).

Okrem spomenutých krajín sa súťaž uskutočnila aj vo Francúzsku či Rusku a v Južnej Afrike, kde bola kvôli rasovými predsudkom predčasne ukončená. Trúfate si hádať, kto v týchto krajinách zvíťazil?

Najväčší Slovák
Víťazi ankety v Nemecku, Česku a Veľkej Británii. Zdroj: wikipedia.org

Najväčším Slovákom sa môže stať zločinec

Kontroverziu súťaže naznačuje už fakt, že miesto v TOP 10 patrí dvojici Solúnskych bratov. Nepochybne dôležití ľudia pre náš národ však neboli Slováci a umiestnenie dvoch osôb na jednej priečke je tiež diskutabilné.

Rovnako sa polemizuje o tom, či si práve zbojník z Terchovej zaslúži vyhrať takúto anketu. Jánošíkovo miesto v rebríčku skritizoval predseda SNS Anton Hrnka na sociálnej sieti. Vyzýva Rezníka, aby Jánošíka vylúčil: „Pravidlá by sa mali dodržiavať. Ináč je všetko fraška.“

SÚŤAŽ, KTORÁ NEREŠPEKTUJE ANI SVOJE PRAVIDLÁTak už sme sa dozvedeli. Už vieme, kto je najväčší Slovák. Nie je to…

Uverejnil používateľ Anton Hrnko Streda 2. januára 2019

 

Ostrejšiu kritiku zožala aj upútavka na tento formát verejnoprávnej televízie, kde sa medzi našimi významnými osobnosťami objavil aj jediný prezident Slovenského štátu, Jozef Tiso.

Ten kolaboroval s nacistickým Nemeckom a po vojne bol popravený za vlastizradu.  RTVS reagovala na vlnu sťažností verejnosti a v jeseni narýchlo zmenila štatút súťaže.

Po novom tak nemohli byť nominovaní ľudia právoplatne odsúdení za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti či vlastizradu a tí, ktorí neboli rehabilitovaní. Preto, aj keď sa Jánošík vo všeobecnosti skloňuje ako národný hrdina, polemiky o jeho nominácii sa javia ako opodstatnené.

Gombitová odmieta súťažiť

Do finálovej desiatky diváci súťaže posunuli aj speváčku Mariku Gombitovú. Dva dni po odvysielaní galavečera však na sociálnej sieti okrem poďakovania za podporu zároveň odmietla svoju účasť v TOP 10. Chce prenechať miesto (podľa nej) výnimočnejším.

Milí moji fanúšikovia,som dojatá z Vašej podpory v ankete Najväčší Slovák, ktorej galavečer na Nový rok odvysielala…

Uverejnil používateľ Marika Gombitová Official Štvrtok 3. januára 2019

 

Speváčkino odstúpenie spôsobilo RTVS nečakané komplikácie, riešenie si sama stanoviť nemohla.

„RTVS zaregistrovala vyjadrenie Mariky Gombitovej o jej úmysle odstúpiť z ankety. Najväčší Slovák je licencovaný program, ktorého vlastníkom a tvorcom je britská televízia BBC. Z tohto dôvodu je potrebné, aby sme takýto výrazný zásah, akým zmena finálovej desiatky jednoznačne je, konzultovali s vlastníkom formátu,“ informovala Silvia Turnerová zo sekcie marketingu a komunikácie RTVS.

Zmena finálovej desiatky je výrazný zásah do súťaže.

Otázka, čo bude s miestom, ktoré speváčka uvoľnila, dlhšie visela vo vzduchu. Mariku Gombitovú však napokon nahradil vojak Jozef Gabčík z jedenástej priečky.

Prvá stovka v číslach

Do prvej stovky nominovanej divákmi sa dostali rôzne osobnosti. Grafický prehľad zahŕňa aj TOP 10 vrátane Mariky Gombitovej a Solúnskych bratov považuje za jedného súťažiaceho. V najlepšej stovke je zastúpených viacero oblastí.

Najväčší Slovák

Muži v ankete jednoznačne prevalcovali ženy.

Najväčší Slovák

Viac ako polovica významných Slovákov z ankety už medzi nami nie je.

Najväčší Slovák

 

Zdroj: TASR