Tak, ako bolo oznámené už vo februári 2018, svetový šampionát League of Legends sa vrátil opäť do Južnej Kórey. Začiatok sa odohrával v hlavnom meste Seoul 1.10.2018 a všetko sa rozhodne dnes v meste Incheon. Každé jedno finále počas šiestich rokov sme sledovali víťazstvá kórejských tímov. Európania mali možnosť pozdvihnúť pohár iba v úplne prvom šampionáte 2011. Dnes však o vyvolávačov pohár bojuje Európa s Čínou a na to, kto sa stane víťazom sa môžete pozerať s nami.(11:32)

Komentátori uzatvárajú hru s odkazom, že nezáleží na to kto sme, aká je farba našej pleti alebo odkiaľ pochádzame, ale League of Legends je hra, ktorá nás všetkých spája a tým sa s vami lúčime aj my, gratulujeme víťazom a vzdávame česť porazeným.

(11:30)

Obrovský potlesk pre hráčov a celý tím ľudí, ktorí za nimi stoja.
Tohtoroční víťazi Worlds 2018.

(11:27)

Rookie IG má svoj prejav a v očiach slzy. Tím sa už obliekol do spoločných búnd. Udeľovania cien sa zúčastnia opäť aj zakladatelia celého turnaja. Štadiónom znie obrovský potlesk pre celý tím. Ning dostáva ocenenie za najlepšieho hráča.

(11:18)

IG dvíha pohár a týmto gestom sa ukončuje 8 sezóna Worlds. Fnatic sú zničení. Ešte pred samotným finále si prehru nepripúšťali, no opak je pravdou a Európa si na svoje víťazstvo bude musieť ešte počkať.

(11:14)

Tím Invictus Gaming vyhral aj poslednú hru a stáva sa majstrom sveta 2018.

Posledné údery do nexusu pre víťazov.

(11:08)

Stav je 7:17 a IG sa pomaly dostáva na FNC Base. 4 veže pre čínsky región a jedna pre Fnatic. Baron padol v prospech FNC v poslednej sekunde vďaka Broxah, hra sa ešte stále môže otočiť. Double kill pre Rekkles.

(11:00)

Štyria hráči tímu Fnatic padli. Skóre na kills je 9:4 pre IG. Fnatic majú na svojej strane draka, ale súperi im už zobrali jednu vežu. Trinásta minúta hry a 2k goldov rozdiel a Invictus Gaming si berú Heralda.

(10:51)

Máme tu už first blood a tento raz na strane Fnatic! Baolan padol pod Capsom v asistencii s Rekkles a Hylissang.

(10:50)

Pick fáza: IG si vybrali na support Rakana, ďalej sa rozhodli pre Camille, Atroxa (jeden z najvyšších ban rates 64%), Kai´Sa a Galio- Fnatic na to odpovedali výberom Urgota na tope a zmenou top playera. Ďalej tu máme Thresh, Jax, ktorý má pick rate len 1% a Victor.

(10:40)

Tohtoročný turnaj trhal rekordy. A tu sú najvýraznejšie, takzvané Firsts vo Worlds v roku 2018:

  • Po prvý raz sa World Championship nezúčastnil Team SoloMid, ktorý sa ako jediný tím objavil vo všetkých predošlých ročníkoch, nakoľko premeškali príležitosť na kvalifikáciu.
  • Tento rok sa stane víťazom Summoner’s Cup po prvý raz od roku 2012 tím, ktorý nie je z Južnej Kórey. Azubu Frost (prvý juhokórejský tím) debutovali práve v spomínanom roku a dostali sa až do finále, kde ich však porazili Taipei Assassins (taiwanský tím). Odvtedy však každý rok kraľovali majstrovstvám viaceré tímy, avšak vždy práve z Južnej Kórey.
  • Dosiahnutím semifinálového kola sa Cloud9 stáva najlepšie umiestnením tímom zo Severnej Ameriky, aj keď technicky, Team SoloMid dosiahol podobný úspech v úplne prvých majstrovstvách. Avšak, od roku 2011 sa už mnohé zmenilo a preto sú G9 považovaní za absolútnu elitu NA modernej éry. A rovnako tak dostávajú prvenstvo za vyradenie jedného z juhokórejských tímov, ktorí dovtedy nikdy neporazil žiaden zo západným regiónov.
Najlepší americký LoL tím.

(10:37)

Predpovede o výsledku turnaja pred dnešnými hrami: Očakáva sa, že výsledok zápasu bude tesný. Tento súboj je dokonca najviac vyrovnaným finále v histórii. Môžete sa spätne pozrieť na ktorékoľvek ročníky a jasne uvidíte, kto bol favoritom. Nakoniec, samozrejme, analytici vyberú jeden tím, ktorý podľa nich vyhrá, avšak môžu to povedať s ozajstným presvedčením? Je dokonca viditeľné, koľkokrát sa zmenili predpovede odborníkov ešte vo finálnom odpočítavaní hry. Takáto situácia nastáva v prípade, keď sú obaja súperi v špičkovej forme. Navyše nikdy predtým sa do finále nedostali 2 tímy, ktoré spolu už hrali v skupine, a tak môžeme pozorovať, ako sa oba družstvá vyvinuli v priebehu Worlds.

(10:32)

Pre porovnanie, tu sú spísané všetky výsledky predošlých Worlds pre oba tímy.

História Šampionátov FNC, IG:

Fnatic:
2011 – 1. Sezóna- Majstri sveta.
2012 – Nekvalifikovali sa na Worlds.
2013 – Vyradení v semifinále proti Royal Club.
2014 – Vyradení v skupinách.
2015 – Vyradení v semifinále proti KOO Tigers.
2016 – Nekvalifikovali sa na Worlds.
2017 – Vyradení v štvrť finále proti Royal Never Give Up.

Invictus Gaming:
2011 – Nezúčastnili sa LoL World Finals, ale World Cyber Game Grand Finals v LoL a boli vyradení v štvrťfinále.
2012 – Vyradení v štvrť finále proti Moscow Five.
2013 – Nekvalifikovali sa na Worlds.
2014 – Nekvalifikovali sa na Worlds.
2015 – Vyradení v skupinách.
2016 – Nekvalifikovali sa na Worlds.
2017 – Nekvalifikovali sa na Worlds.

(10:28)

Fnatic prehrávajú v sérii 0:2. Celá hra sa skončila v 30 minúte stavom 22:7 kills. Komentátori vyzývajú Európanov, aby povstali a začali hrať. Hovorí sa o možnosti, že v tretej hre nastúpi druhý top player pre Fnatic sOAZ.

(10:24)

Baron pre Fnatic, no všetci hráči umierajú. Padá inhibítor na bot lane a gold rozdiel je už 9k gold. Kills 4:17. V tejto hre dominuje IG Theshy a jeho Irelia. Hovorí sa ,že je jedným z najnadanejších hráčov na svete, o čom svedčí aj KDA v tejto hre 6/2/7. Hra sa dostáva na Fnatic base.

(10:19)

Čínsky región stále vyhráva. Majú vysokú damage a jediný tank hráč je Baolan. Dalo by sa povedať, že ich champions sú papieroví, no napriek tomu vedú už 3:12. Je tu rozdiel 6k goldov, 3 veží a dvoch drakov pre IG. Fnatic nestíha stavať itemy a sú pod obrovským tlakom.

Grafické zobrazenie rozdielu v goldoch počas hry.

(10:10)

Tím Fnatic prehráva na top lane a rovnako tak na mid lane. Jediná linka, ktorá zatiaľ odoláva je bot. IG ukradli draka od Fnatic a dostávame sa ku skóre 1:5 na kills a veža pre IG. Európsky tím ma veľký rešpekt a robia chyby, ktoré sme nevideli v ich hre počas celého šampionátu.

(10:00)

First blood opäť pre IG. TheShy a Ning sa spojili na top lane proti Bwipovi. Prichádza ďalší kill na tope a FNC takmer prišli ako o Bwipa, tak aj o Broxaha. Stav hry 0:2 pre IG.

(9:54)

Začína sa druhá hra. Bany boli určené pre  Camille, Leblanc, Atrox, Xin Zhao, Talyiah (FNC) a Rakan, Akali, Victor, Tristana a Sivir (IG). Fnatic si ako championov do svojho  tímu zvolil Braum, Lee sin, Urgot, Ezreal, Azir a na druhú stranu Invictus Gaming:  Gragas, Syndra, Lucian, Alistar, Irelia. Vyzerá ,že FNC nie sú úplne spokojní s výberom.

(9:44)

Fnatic už v interview spomínali, že ešte pred zápasom si poriadne neuvedomovali, kam sa v celých Worlds vlastne dostali. Komentátori rozoberajú ich hru. Strana IG si vybrala výborných championov, no na strane FNC sa o tom dá polemizovať. IG mali pripravenú výbornú stratégiu a vďaka tomu, že pochopili štýl súperovej hry, kde sa rozhodli útočiť cez FNC Caps, vyhrali. Bwipo však predviedol svoje schopnosti a nie je tu viditeľný ani drobný náznak, že v tíme je vlastne ešte stále nováčikom.

(9:35)

Prvú hru jednoznačne vyhrávajú Invictus Gaming 6:21 na kills.

(9:32)

Ig získavajú Barona a dostávajú sa do powerplay. 4 hráči Fnatic padli a IG získali ďalšie 2 veže. Sme v poslednom teamfight.

(9:28)

Nachádzame sa v 20 minútach hry. Po niekoľkých team fights je stav 5:12 pre IG a 5 veží proti jednej. Fnatic by potrebovali, od súperov výraznú chybu v ich prospech, aby sa opäť dostali do hry. Začína sa boj o Barona.

Útok na Barona pre získanie buffu.

(9:24)

Aktuálny stav na kills 2:6 pre IG. Rozdiel je však už 3k goldov a drak získaný na strane IG a zároveň padá ďalšia veža FNC.

(9:21)

Tím Fnatic prišiel neskoro. Caps bol opäť zabitý a IG získava 2 veže, zatiaľ čo FNC jednu. Prichádza však prvý kill pre Fnatic na tope v spolupráci Bwipa a Broxaha.

(9:18)

Máme tu firstblood pre Invictus Gaming! Rookie a Ning zaútočili na FNC Caps a nestihol ho zachrániť ani Lee sin, Jungler FNC.

(9:12)

Obidva tímy vyberali championov, ktorí sú typickí pre ich hry. Najväčším prekvapením bolo rozhodnutie od Rekkles vybrať si Jhina. Bwipo zatiaľ ničí wardy na tope.

(9:06)

Druhá pick fáza. Jhin a Lee sin za Fnatic a Lissandra a Kai´Sa za Invictus Gaming. Hra sa začína a tímy sú rozmiestnené pozdĺž rieky.

pick phase
Konečný výber championov pre prvú hru.

(9:00)

Nachádzame sa v prvej pick fáze. Bany od FNC: Jayce, LeBlanc, Atrox. Prvým championom na strane FNC je Irelia s vysokým pick rate a vysokým win rate. Druhým je Braum a Urgot. Bany od IG: Rakan, Akali, Victor. Prvým championom IG je Atrox a nasleduje Camille, Sion.

(8:55)

Pre porovnanie môžeme vidieť vyhotovenú tabuľku a jednotlivé lanes. Podľa komentátorov ide solo lanes dominance a nielen o celkový team a podľa nich majú FNC výhodu v jungle, bot a support rolách. Na druhú stranu za výhodu IG považujú top a mid. Uvidíme, či boli ich predpovede správne.

Porovnanie IG a FNC.

(8:40)

Na stage vidíme už proti sebe stáť všetkých členov Fnatic  a rovnako tak Invictus Gaming. Hráči sú teraz už jediný krok od víťazstva, je pred nimi však najťažšia výzva, akej kedy čelili. Dva najlepšie tímy sa stretli. Za európsky región tím Fnatic: Bwipo – Top, sOAZ- Top Broxah- Jungle, Caps- Mid, Rekkles- ADCarry a Hyllisang- Support. Za LPS je tu Invictus Gaming: Theshy- Top, Duke- Top, Ning- Jungler, Rookie-Midder, ADcarry-JackeyLove, Baolan- Support.

(8:37)

Naživo vystupuje aj tohtoročná kombinácia The Glitch Mob, Mako a The World Alive v pozadí s výherným pohárom a videoklipom. Hosťom pre rok 2018 a úvodným číslom bola Madison Beer.

(8:35)

Premietanie nám ukazuje predošlé ročníky Worlds. Vidíme víťazné tímy, počujeme úseky z predošlých piesní šampionátu, môžeme sa pozerať na  Summoner´s Cups a rôznych championov. Ďalšie zábery na cosplayerov a to všetko z pohľadu Ahri – mid championa.

(8:30)

Začína sa slávnostný ceremoniál.

(8:20)

Rookie (hráč IG): „Keď sa povie Rekkles, jediné, čo mi napadne je, že je pekný. Rekkles má veľmi dobré schopnosti a vystupovanie. Náš tím má menšie medzery vo vizuálnej podobe, takže by nebolo také zlé, keby nám jednoducho prenechali pohár. Žartujem. Myslím si však, že Rekkles si môže na živobytie zarábať aj ako filmová hviezda.

Rookie
Rozhovor s IG hráčom Rookiem.

Avšak Rekkles hrá už naozaj dlho. Dáva do svojej hry celý život a veľmi túži po víťazstve Worlds. Zatiaľ čo ja  nehrám tak dlho ako on, som už aj tak veterán a  myslím si, že záleží len na tom, kto z nás chce to víťazstvo viac.“

(8:12)

Rekkless (hráč FNC): „Náš tím už nie je len o mne. Keď som sa vrátil do hrania, do tohto tímu, už to viac nebolo len o mne, ale o nás. Každú hru ťahá niekto iný a to z nás robí taký dobrý tím.“

Tím Fnatic pred začatím hry s Cloud9.

(8:08)

Videli sme záznam z posledného Fnatic zápasu, medzi Fnatic a Cloud9. FNC vyhrali tento zápas neuveriteľných 3:0. Komentátori hovoria, že tím Fnatic je rozhodne jeden z najlepších západných tímov, a pokiaľ vyhrajú dnešné hry, stanú sa najlepším tímom Európy vôbec.

game
Výborný zákrok FNC Bwpio, ktorý obohral nepriateľa.

(8:04)

Regióny nasadzujú svojich hráčov na základe minulých medzinárodných výkonov. Silné regióny posielajú niektorých alebo všetkých svojich hráčov priamo do Group Stage, kdežto ostatné tímy môžu poslať menej hráčov alebo musia začínať v Play-In Stage.

Kvalifikované tímy v roku 2018 . (Zdroj: www.hitpoint.cz)

(8:02)

Worlds sa skladajú z troch častí: Play-In Stage, Group Stage a Knockout Stage (štvrť finále, semifinále a finále)

-Play- In Stage: 1.10-4.10; 6.10-7.10 v Seoul
12 tímov je rozdelených do 4 skupín po 3, kde každý tím hra s ostatnými dvakrát. Dva najvyššie umiestnené tímy zo skupiny postúpia a prvý je spárovaný s druhým v ďalšej náhodnej skupine. Tieto zápasy určia 4 Play-In tímy, ktoré postupujú do fázy Group Stage.

-Group Stage: 10.10-17.10 v Busan
16 tímov- 12, ktoré sa priamo kvalifikovali a 4, ktoré postúpili z Play-in sú rozdelené opäť do 4 skupín, kde hrajú znovu všetci proti sebe 2 krát. Odtiaľto postupujú dvaja najlepší z každej skupiny do Knockout Stage

-Knockout stage: 20.10-21.10; 27.10-28.10; 3.11 Busan, Gwangju, Incheon
V tejto fáze turnaja už hrajú tímy proti sebe len jeden zápas, avšak ako predošlé je rovnako zložený z maximálne piatich hier na 3 víťazné. Víťaz finále sa stáva aj celkovým víťazom World Championship League of Legends 2018 a získava Summoners´s cup.
(Zdroj: lolesports.com)

(7:57)

Čo je to vlastne World Championship?
League of Legends World Championship (známe aj ako Worlds) je každoročný medzinárodný turnaj (od roku 2011), ktorý prináša najlepšie tímy z každej ligy v súboji o Summoner’s Cup a titul svetového šampióna. Podujatie hosťuje vždy jeden z hráčskych regiónov a ako sme už spomínali, tento rok sa bude o všetkom rozhodovať v mestách Južnej Kórey.

(7:55)

Pre zhrnutie, League of Legends je hra s piatimi hráčmi v každom tíme a aréne, ktorá ja zložená z 3 lanes a džungle. Na začiatku si hráči vyberajú šampiónov s jedinečnými schopnosťami podľa toho, ktorú rolu hrajú (Top Lane-Tank / Bruiser, Mid Lane-APC, Bottom Lane- Support & ADC, Jungle- Jungler). Každá lane má minionov, ktorí sa postupne stále vytvárajú a kráčajú po lanes, až kým sa nestretnú v strede so súperovými minionmi. Oba tímy majú 3 veže na každej lane nasledované inhibítormi, ktoré vedú až na base. Tam sa nachádza Nexus strážený 2 ďalšími vežami. Ak chce tím vyhrať, musí zničiť nepriateľský Nexus alebo prinútiť súperov vzdať sa. (Zdroj:www.unrankedsmurfs.com)

Pre lepšie pochopenie celej mapy, jednotlivých objektov a hráčskych rolí pripájame aj oficiálneho sprievodcu hrou: eune.leagueoflegends.com

Rozdelenie hráčskej mapy.

(7:49)

Kto sa stane dnes víťazom?
Podľa ankety na Facebooku, ktorú vytvorila skupina LOL Esports, hlasovala väčšina fanúšikov za víťazstvo Fnatic, Tým venovali 83% svojich hlasov, zatiaľ čo svoju dôveru v Invictus Gaming prejavilo len zvyšných 17% fanúšikov.

Hlasovanie za víťaza LoL Worlds 2018.

(7:38)

Komentátori rozoberajú niektoré z tohtoročných zápasov. Odpovedajú na otázky ľudí k Worlds. Podľa komentátorov ide o jedny z najlepších majstrovstiev. Na otázku, ktorý tím bol najväčším prekvapením je podľa nich jednoznačnou odpoveďou tím Cloud9, ktorý sa dostal až do semifinále.

(7:29)

Skladba samotná sa stretla prevažne s pozitívnym ohlasom od fanúšikov, avšak mnohí ju prirovnávajú k predchádzajúcim Zedd´s Ignite, Warriors alebo Legends Never Die. Preto je niekedy označovaná aj ako menšie sklamanie, ktoré však by však mohol vykompenzovať prepracovaný klip. Veď posúďte sami.

(7:28)

Oficiálne bola pustená Hymna. Každoročne sa na počesť svetového šampionátu stretnú partneri Riot a hudobné skupiny, aby vytvorili pamätnú hymnu, ktorou sa tento rok stala „RISE“. Táto skladba vznikla v spolupráci troch rôznych kapiel: The Glitch Mob, Mako a The World Alive.

Pieseň vyšla spolu s veľmi zaujímavým animovaným klipom zobrazujúcim cestu jedného z najznámejších svetových hráčov Kang “Ambition” Chan-yong, ktorý vyhral minuloročný šampionát spolu so svojím tímom Samsung Galaxy. Vo videu môžeme počas šplhania na horu vidieť dokonca niektoré zbrane jeho najhranejších šampiónov, či známych hráčov „Uzi“ v roli Vayne a Fakera ako Ryze, ktorým musel čeliť Kang minulý rok.

(7:27)

Dobré ráno všetkým. Na začiatku sa kvalifikovalo celkovo 24 tímov zo 14 regiónov. Teraz sa však proti sebe postavia len dvaja najlepší z najlepších. Tím Fnatic za európsky región a tím Invictus Gaming za čínsky. V meste Incheon v  Južnej Kórei sa už o hodinu začne slávnostný ceremoniál, a tak nám ostáva povedať len jediné: „Vitajte vo vyvolávačovom žľabe“ (Welcome To Summoner’s Rift).