Ak vás nudí klasická mestská turistika podľa turistického bedekra, pozrite sa, ako získate pikantné zážitky z miestnej kuchyne, kultúry aj umenia.Varšava

Našu túžbu po okamžitých fotografiách z mnohých cestovateľských miest už dlhodobo napĺňa známa aplikácia Instagram. Avšak turistika naprieč Varšavou je obohatená o čosi luxusnejší zážitok. Účastníci prehliadky sú ,,vyzbrojení“ historickým Polaroidom s pribaleným balíčkom filmu pre zachytenie pôvabnej krásy mesta. Trojhodinová prehliadka je odštartovaná spoločnou schôdzou na starom námestí, odkiaľ pokračuje prechádzkou po kľúčových oblastiach hlavného mesta. Príkladom je kráľovský hrad, prezidentský palác, ako aj Knižnica Varšavskej univerzity s vlastnými strešnými záhradami a Świętokrzyskim mostom. Za prítomnosti sprievodcu sa prechádzka realizuje aj v mestách Viedeň a Graz. Konečnou otázkou ostáva celková cena. V hodnote 59 € je zahrnuté vypožičanie fotoaparátu s krabičkou farebného filmu ako výsledok realizácie projektu Impossible. Ten prevzal Polaroid v roku 2008, keď ukončil produkciu ,,instantných“ filmov.

Amsterdam

Možno ho poznáte vďaka pútavým kanálovým cestám, ktoré svojou vzájomnou kombináciou vytvárajú malebné obrazy. Popredná oblasť záujmu sa však drží mestskej časti s názvom IJburg. Východne od centra mesta sa v tejto novej rezidenčnej štvrti usídlila grandiózna zbierka umelých ostrovov. Spoločnosť, ktorá sa zaoberá organizáciou architektonických prehliadok, ponúka okrem spomínanej trasy aj prehliadky prostredníctvom bicykla a lode. Je pravdepodobné, že vám pohľad na IJburg bude pripomínať laboratórium stvorené pre nové formy života. Treba poznamenať, že všetky prechádzky sú vedené sprievodom architektov, ktorí potvrdzujú, že táto oblasť je fascinujúca práve vďaka bytovým projektom vytvorených rôznorodými architektonickými firmami.

Aj vám sa páči architektúra ,,kovovej vlny?"
Aj vám sa páči architektúra ,,kovovej vlny?“ Zdroj: theguardian.com

Reykjavik

Najdramatickejšou spomienkou v histórii Islandu je prevratný finančný krach, ktorý nastal vo všetkých troch pôvodných bankách krajiny. V roku 2008 tak došlo k tretiemu najväčšiemu kolapsu, ktorý za sebou zanechal hmatateľné stopy po celom svete. Prehliadka bankrotu je uskutočnená prostredníctvom historika a novinára v oblasti podnikania s menom Magnús Sveinn Helgason. Nielenže sa zaoberá skúmaním miest, ktoré s krachom priamo či nepriamo súviseli, ale zaujíma sa aj o vysvetlenia, čo krach spôsobilo a aký dopad to malo na kompetentné osoby.

Takto vyzerá prechádzka finančným krachom?
Takto vyzerá prechádzka finančným krachom. Zdroj: theguardian.com

Štokholm

Spoznávate slávne meno Sieg Larsson? Ide o švédskeho spisovateľa, ktorý napísal úspešnú trilógiu Milénium, vrátane knihy s názvom Muži, ktorí nenávidia ženy. Namiesto kníh ste mohli postrehnúť ich filmové adaptácie. Avšak treba poznamenať, že dvojhodinová prechádzka cez Mestské múzeum zaujme svojich fanúšikov aj návštevou ostrova Södermalm, kde sa účastníci pokochajú domom fiktívneho novinára Mikaela Blomkista. Bez povšimnutia nezostane ani jeho pracovná kancelária a byt románovej postavy Lisbeth Salanderovej.

Pre týchto turistov je Millennium milé
Pre týchto turistov je Millennium milé. Zdroj: theguardian.com /Thomas Karlsson

Zemun a Nový Belehrad

Turistikou s použitím bicyklov sa môžete zapozerať do geografickej krásy hlavného mesta Srbska a Nového Zélandu, ktorý je výsledkom obrovského socialistického projektu. Jeho hlavným cieľom bolo predstaviť Belehrad v čo najpozitívnejšom svetle ako takzvané ,,ideálne mesto“. Prechádzka Zemun parkom je primárne obsiahnutá exkurziou Millevial Tower, veže, ktorá v minulosti tvorila hraničný priechod tureckej a rakúskej ríše. Konečnú zastávku tvorí okres Savamala (odvodený od rieky Sáva). Ako sídlo umenia je strediskom mnohých miestnych umeleckých klubov a galérií.

Nočná krása novej štvrte Belehradu
Nočná krása novej štvrte Belehradu. Zdroj: theguardian.com / Vladimir Martinov

Zagreb

,,Obyčajné“ prechádzky sú už minulosťou. Kreatívna spoločnosť ponúka turistickým návštevníkom možnosť zúčastniť sa na akomkoľvek výlete projektu steampuk. Prehliadky sú inšpirované spätným pohľadom do histórie Chorvátska pokračujúc túrou cez lesy na horu Medvednica. Odvážlivci, ktorí sa neboja vykročiť von z mesta, tak majú možnosť nahliadnuť do rôznorodých pútnických miest a osamotených bunkrov z obdobia 2. sv. vojny. Ďalšou nepochybnou zaujímavosťou je tajná Zagreb misia zahalená rúškami čarodejníckych procesov.

Tajné Zagreb misie s ešte záhadnejšou sprievodkyňou
Tajné Zagreb misie s ešte záhadnejšou sprievodkyňou. Zdroj: theguardian. com/ Suzana Ajhner Starcevic

Belfast

COISE írsky politický zájazd patrí medzi vyhľadávané spôsoby, ako sa dozvedieť fascinujúce novinky o búrlivej histórii. Prehliadka je realizovaná v prítomnosti bývalých republikánskych väzňov, vďaka ktorým si vypočujete tie najzaujímavejšie skutočnosti z dávnej minulosti. Počas trojhodinovej prehliadky preskúmate nástenné maľby v západnom Belfaste. Cieľovou zastávkou je Milltown cintorín, na ktorom odpočívajú traja republikáni, ktorí zahynuli v roku 1981 v dôsledku vyhladovania.

Pútavé nástenné maľby
Pútavé nástenné maľby. Zdroj: theguardian.com

Lisabon

Labužnícke turistiky sa začínajú ,,prepadom“ kulinárskych uličiek od Atén do Šanghaja. V časovom rozmedzí troch hodín zažijete v hlavnom meste Portugalska ten najdelikátnejší gastronomický zážitok. Okrem červeného vína a špeciálne ochuteného mäsa sa mesto preslávilo aj chutnými morskými plodmi. Známy trh Mercado da Ribeira predstavuje kvalitné potraviny, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou mestských kuchýň. Súčasťou prechádzky je aj individuálna ochutnávka vybraných produktov.

Kulinárske uličky sú lákavé nielen pre žalúdok ale aj pre oči
Kulinárske uličky sú lákavé nielen pre oči, ale aj pre žalúdok. Zdroj: theguardian.com

Paríž

L’alternative urbaine predstavuje asociáciu, ktorej funkciou je podporiť sociálne a profesijné zapadnutie členov do mestských častí. Prehliadka je taktiež skvelým prostriedkom na vybudovanie vlaku a podržanie ľudí v dlhodobej nezamestnanosti. Súčasťou návštevy Paríža je obhliadka 14. a 13. obvodu, ktorý vzdeláva o živote továrenských robotníkov, ktorí sa kedysi nachádzali v priemyselných oblastiach.

Neotáčaj sa ľudstvu chrbtom. Nikdy nevieš kedy budeš potrebovať pomoc.
Neotáčaj sa ľudstvu chrbtom. Nikdy nevieš, kedy budeš potrebovať pomoc. Zdroj: theguardian.com

Barcelona

Vďaka spolupráci špecialistov firmy Trip4Real s režisérkou Erikou Lust je prechádzka obohatená o priblíženie sa k prácam tejto švédskej filmárky. Séria prechádzok zahŕňa aj obhliadku je sídla v Barcelone. Oficiálny začiatok sa píše od minulého októbra a výlety sú z dôvodu degustačného testovania mesta s erotickým hercom Belom Grisom jednoznačne najpopulárnejšie.

Takto sa ,,prehliadkuje" v Barcelone
Takto sa ,,prehliadkuje“ v Barcelone. Zdroj: theguardian.com

  Zdroj: theguardian.com