Slovensko poskytuje podľa údajov ministerstva školstva v tomto školskom roku zahraničným študentom 48 štipendií, pričom šesť štipendistov pochádza z Kene.Jedným z nich je Benson Kioko Kiamba, mladý muž z Nairobi, ktorý vyrastal v chudobných pomeroch v slumoch Mukuru. Skromne si nemyslí, že v škole bol obzvlášť šikovný, ale už vtedy mal jasný cieľ. „Mojím cieľom bolo odsťahovať sa zo slumu a venovať všetok svoj čas štúdiu,“ uviedol pre TASR Benson, pričom dodal, že najviac ho v tom podporoval sám život. Napriek neľahkej situácii dosahoval výborné výsledky.

Slovensko poskytuje podľa údajov ministerstva školstva v tomto školskom roku zahraničným študentom 48 štipendií (zdroj: Facebook/Andrej Kiska)
Slovensko poskytuje podľa údajov ministerstva školstva v tomto školskom roku zahraničným študentom 48 štipendií (zdroj: Facebook/Andrej Kiska)

Spomedzi mnohých adeptov a napriek náročnému výberu dostal jedno zo šiestich štipendií pre zahraničných študentov. V súčasnosti študuje medicínu v Bratislave. „Momentálne je v treťom ročníku, no plánuje sa vrátiť naspäť, chce pomôcť svojej vlasti. Presne takéto prípady pomoci konkrétnym ľuďom sú najkrajšími príkladmi nielen pomoci, ale aj budovania vzťahov medzi jednotlivými krajinami,“ uviedol o študentovi prezident SR Andrej Kiska počas svojej pracovnej návštevy Kene. Benson letel spolu so slovenským prezidentom do Kene, a tak sa po niekoľkých rokoch opäť stretol so svojou mamou, ktorá sa stará o jeho ôsmich súrodencov a jej chorého brata. Predáva zeleninu, pričom mesačne musí vystačiť s príjmom nižším ako 40 eur.

Benson sa stretol s prezidentom Kiskom(zdroj: Facebook/Andrej Kiska)
Benson sa stretol s prezidentom Kiskom (zdroj: Facebook/Andrej Kiska)

Andrej Kiska povedal, že rozhovor s Bensonom bol pre neho jedným z najkrajších momentov pracovnej cesty v Keni. Jeho predchádzajúce slová potvrdil i samotný budúci doktor. „Po ukončení štúdia medicíny sa chcem vrátiť do Kene, aby som mohol pomáhať druhým.“ Na špecializácii mu až tak nezáleží, najviac má však rád deti, preto by sa chcel venovať pediatrii.

Dobrovoľníctvo naberá na popularite (zdroj: pexels.com)
Na Slovensku stále prevládajú rasistické prejavy (zdroj: pexels.com)

Benson priznal, že na Slovensku to nemal ľahké ani na začiatku, no ani v súčasnosti. Napriek rokom, ktoré tu žije, sa stretáva s rasistickými prejavmi. Ako sám vraví, našiel si však mnohých kamarátov a známych. Problém mu robilo i slovenské jedlo. „Na slovenské jedlo som si zvykal veľmi dlho. Neviem povedať, ako dlho, jedol som ryžu, pretože je medzinárodná,“ priznal Benson. Dodal však, že keď opustí Slovensko, najviac mu bude chýbať kurací rezeň. Zároveň zdôraznil, že ani slovenský jazyk pre neho nebol ľahký, napriek tomu, že v súčasnosti už ním aktívne rozpráva.

Zdroj: TASR
Foto: FB/Andrej Kiska