Tanec je pre mnohých z nás vyjadrením emócií a nálady, spôsob, ako sa uvoľniť. Čo však znamená pre profesionálnu tanečnicu Zuzanu Kadukovú? Svoju kariéru začala už v útlom veku a je to pre ňu viac ako životný štýl. Preto som sa rozhodla poprosiť ju o interview a ona s nadšením súhlasila.Si veľmi známa v tanečnej sfére, môžeš mi však na úvod povedať niečo o svojom detstve ?

Pochádzam z Banskej Bystrice, kde som sa narodila a taktiež vyštudovala obchodnú akadémiu. Začala som tancovať v troch rokoch a neskôr som pôsobila v tanečnom klube Element.

Ako vnímala tvoja rodina fakt, že chceš byť tanečnicou a venovať sa niečomu inému než tvoji rovesníci?

Moja rodina ma podporovala asi do 16 rokov. Chodili so mnou na každú jednu súťaž, mama šila kostýmy, otec strihal hudbu. A taktiež som pociťovala obrovskú podporu zo strany starých rodičov, ktorí nevynechali ani jedno vystúpenie. Vzhľadom na to, že nemám súrodencov, sa mi mohli venovať naplno a podporovať moje vízie a sny.

Zuzana Kaduková a jej rodičia
Zdroj: archív Zuzany Kadukovej

Ako sa začala tvoja kariéra profesionálnej tanečnice? 

Asi počas strednej školy, kedy som nacvičovala muzikál Príbeh ulice 2, v Bratislave, vtedy som sa už naozaj začala živiť tým, čo ma baví.

Vieme, že si zakladateľkou tanečného štýlu Emotions in motion. Môžeš nám priblížiť jeho vznik?

Vzhľadom na to, že som sa venovala už asi všetkým tanečným štýlom, nerada ich nejako pomenúvam. Emotions in motion bolo motto môjho bývalého tanečného klubu, a tak som sa rozhodla priniesť to trochu sem do Bratislavy, čím som si vytvorila vlastný tanečný štýl. Vďaka nemu ma nič neobmedzuje a tancujem v podstate podľa seba.

Zuzana Kaduková a jej skupina
Zdroj: archív Zuzany Kadukovej

Momentálne pôsobíš taktiež ako trénerka, čo ťa k tomu viedlo?

Bolo to na popud mojej vtedajšej trénerky, keď som mala asi 12. Usúdila, že by som jej mohla byť nápomocná a trénovala som odo mňa starších. Už som učila takmer všetky vekové kategórie, no detičky nechcem učiť, to prenechám niekomu, kto má na to viac trpezlivosti.

Tancovala si v skupine Ladylicious, ako si sa k nej dostala?

Hm, pokúsim sa povedať skrátenú verziu príbehu. Ako som spomínala, hrala som v muzikáli Príbeh ulice 2, v ňom som sa zoznámila s dievčatami, kedy už ony súťažili v šou Československo má talent, ja som však v ich úzkom výbere nebola, vzhľadom na to, že som stále bývala v Bystrici a do Bratislavy som chodila len nacvičovať. Avšak hneď, ako som sa presťahovala, sa naše cesty spojili a začali sme spolu trénovať, stali sa z nás kamarátky a aj napriek tomu, že sa skupina rozpadla, stretávame sa dodnes.

Je podľa teba ako pre tanečnicu dôležité dodržiavať zdravý životný štýl?

To je zaujímavá otázka, ja som bola polroka vegánka, strava je pre mňa veľmi dôležitá. Taktiež sa snažím robiť yogu, pilates a podobné veci, ktoré sa nedotýkajú tanca, no sú taktiež prospešné pre telo.

Zuzana Kaduková
Zdroj: archív Zuzany Kadukovej

Uvažovala si niekedy, že skončíš s tancom?

Nie, neuvažovala som. Teda keď som mala 12 rokov, doktori ma strašili, že skončím na vozíčku a môže to viesť k rakovine, vzhľadom na to, že som mala na kolene výrastok. Zakázali mi tancovať na dva roky, s tým, že som nemohla ani chodiť po schodoch. Vydržala som to 5 mesiacov, koleno doteraz drží a všetko je v poriadku.

Je podľa teba ťažké presadiť sa v tanci?

Je to veľmi ťažké, tak ako na Slovensku aj po celom svete. Je to totiž kombinácia vytrvalosti, talentu, trpezlivosti, disciplíny, dobrých kontaktov, starostlivosti o seba ako o tanečníka, čiže je to veľmi ťažké. Záleží to asi na tom, byť v správnom čase na správnom mieste.

Ako tráviš svoj voľný čas, ak vlastne nejaký máš kvôli časovej náročnosti?

Teraz je to už oveľa lepšie. Za čias, kedy som trénovala v divadle, všetok voľný čas vypĺňal tanec. No momentálne sa snažím variť, ísť si občas zaplávať, no tiež sa väčšina mojich oddychových činností týka športu.

Zuzana Kaduková a jej motto
Zdroj: archív Zuzany Kadukovej

Určite máš aj ty niekedy zlé obdobie ako každý z nás, je však niečo, čo ťa motivuje?

Ťažká otázka, v rámci tanca ma asi motivuje hudba, keďže je to neoddeliteľná súčasť a v rámci života, snažím sa sama seba motivovať, prostredníctvom kníh, ľudí, ktorými sa obklopujem, cestovaním.

Máš nejaké motto, ktorým sa riadiš alebo by si ho chcela odkázať ľuďom?

Hm, ja nemám konkrétne motto, ale asi to, že rešpektujem čas vo svojom živote, že niektoré veci sa dejú z nejakého dôvodu a taktiež sa držím toho, že treba byť dobrý k ľuďom a ono sa mi to vráti. Čiže všetko je tak, ako má byť a ešte treba byť ako bonus dobrý k ľuďom.

Zuzana Kaduková je dvadsaťpäťročná profesionálna tanečnica. Tancu sa venuje takmer celý život. V súčasnosti je na majstrovstvách sveta v tanci a zažíva najlepšie obdobie jej kariérneho života.