Posledné dni sa nesie internetom fotka zachytávajúca titulnú stranu bakalárskej práce o Rytmusovi. Snímku doprevádza status oplakávajúci úroveň vysokého školstva, ktoré niečo také mohlo dopustiť. Ako pedagóg školy, na ktorej táto práca prešla, si dovolím pár postrehov.



V prvom rade, fotografia zachytáva obálku, ktorá bola zhotovená dodatočne. Bielu dosku vyrobili špeciálne pre Rytmusa ako poďakovanie, že sa unúval na práci spolupracovať a poskytnúť odpovede, ktoré sa nedajú nájsť v jeho tvorbe. Verzia, ktorú študentka odovzdala, druhú časť názvu s vulgarizmom pochopiteľne neobsahuje.

Verzia práce, ktorú študentka odovzdala a obhájila.
Verzia práce, ktorú študentka odovzdala a obhájila.

Na tento dosť dôležitý fakt veľa diskutujúcich prišlo vďaka otvorenému systému záverečných prác a aj na to upozornili. Onen vulgarizmus v názve je však len čerešničkou, ktorá zvýšila virálny potenciál tejto fotky. Skutočných problémov vidím hneď niekoľko:

1. Vysokému školstvu je neustále vyčítané, že nereflektuje aktuálne problémy, sústreďuje sa na teóriu, históriu a koncepty odtrhnuté od reálnej praxe v danej oblasti. Akonáhle sa však ukáže čo i len náznak toho, že sa na akademickej pôde rieši niečo aktuálne a nové, tak je to znakom úpadku. Na tento fakt neupozorňujú profesori na dôchodku, docenti vo vedeckej rade a dokonca ani bežní voliči konzervatívnych strán. Vyjadrujú sa hlavne mladí ľudia, z ktorých väčšina na vysokú školu ešte nechodí ani neplánuje, a potom samozrejme naši nádejní emigranti z Harvardu a „Vysokej školy života.“ Komentárom sa nevyhli ani absolventi, ktorí dodnes nevedia rozdýchať, že sa im počas štúdia podarilo podliezť každú latku.

2. „Ľud“ tiež často kritizuje, že akadémia neprináša nové poznatky využiteľné v praxi, alebo že tieto nie sú sprostredkované dostatočne zrozumiteľným a prístupným spôsobom. O existencii nejakého registra vedeckých prác, kde sú už niekoľko rokov dostupné všetky bakalárky či diplomovky, sa však väčšina z nich dozvie až vďaka Rytmusovi a bezobsažným fb stránkam. K jej skutočnému obsahu sa nevyjadril jediný človek. Čítať viac než nadpis sa dnes nenosí, veď náhodou by to vyžadovalo nejaké premýšľanie či nebodaj vlastný názor.

3. Patrik Rytmus Vrbovský nie je fenoménom len preto, že sa tak tituloval. Napriek, alebo skôr vďaka imidžu cigánskeho rappera, ktorý (legálne) zarába viac než ľubovoľný Slovák dosiahol publikum v číslach, ku ktorým sa neblížia ani najlepšie marketingové kampane. Keď si odmyslíme frázy, ktoré vniesol do bežného vyjadrovania značnej časti populácie, tak práve on ukázal väčšine Slovenska YouTube a bol prvým kanálom, ktorý sledovali. To isté sa dá povedať o Snapchate a zrejme aj ďalších službách budúcnosti. Ak si napriek tomu niekto myslí, že viac pozornosti treba venovať skôr analýze rozhlasových žánrov alebo syntetizácii poznatkov o novinárskej tvorbe Ľudovíta Štúra, nikto mu v tom nebráni.

4. Najhoršie je, že virálne „kauzy“ ako táto založené na povrchnosti médií a ich konzumentov majú svoje dohry. Nie však také, akých sa domáha komentárová porota, ale ďaleko závažnejšie. Menovanej študentke teraz nikto nevezme diplom, ani ju nebudú dusiť na magisterskom štúdiu. Nie sme predsa v socializme. Nesieme si však jeho dedičstvo, a tak už o rok bude zasa o niečo ťažie prejsť schvaľovacou komisiou s neštandardnou témou riešiacou aktuálne alebo kontroverzné témy. Už to nie je, čo ak sa to nebude páčiť papalášom, ale najnovšie sa akadémia bude prispôsobovať priamo vkusu más. Tých más, ktoré živia stránky, čo sa vozia na vlne hejtu úplne rovnako ako sám Rytmus.

Takže fakt gratulujem každému z vás, čo si dali čas a verejne sa pohoršili. Ak nie celý svet, tak aspoň slovenské vysoké školstvo je aj vďaka vám zasa o krok bližšie k tej vysnívanej kvalite.