Ženy na celom svete majú vďaka Kristíne Čahojovej možnosť zmerať si plodnosť prostredníctvom novej technológie.Táto Slovenka založila v USA startup a podľa jej slov by niečo podobné v Európe nedokázala. V súčasnosti jej firma pripravuje továrenskú výrobu produktu. Jej spoločnosť vyvinula prístroj s názvom Kegg a ako sama tvrdí, hardware má omnoho komplikovanejší vývoj ako software. „Musíte navrhnúť elektroniku, vytvoriť si vlastný firmware, software a celé to stále nemusí fungovať, ak nemáte bezchybný mechanický dizajn,“ priblížila slovenská podnikateľka s tým, že najkomplikovanejšia časť vývoja je tzv. DFM (design for manufacturing). „Je to proces úpravy mechanického dizajnu a niekedy aj elektronickej dosky tak, aby sa produkt dal reálne pásovo vyrábať,“ vysvetlila. Toto všetko je podľa nej možné zrealizovať len v Číne. Jej tím strávil mesiace pred produkciou iteráciami v Silicon Valley Hardware v Shenzhene. V súčasnosti pripravujú výrobu s továrňou.

Prvá firma slovenskej podnikateľky sa venovala výrobe oblekov, pracovala aj v startupe v Londýne a neskôr v marketingu spoločnosti Amazon a eBay, kde získala prehľad o tom, čo sa predáva. „Kegg teda vznikol, lebo sme vedeli, že ho ženy chcú a hľadajú,“ skonštatovala s tým, že prístroj vie vyhodnotiť, kedy je žena plodná a kedy nie. Mať startup je podľa slovenskej vývojárky vždy ťažké. To, čo dokázala v USA, by v Európe nebolo možné, pretože, ako dodala, tam financovanie hardwaru od investorov v počiatočnej fáze podnikania (seed financing) v podstate neexistuje. „Aby som bola veľmi presná, náš vznik umožnili financie z USA a to, že sme mohli technický tím okamžite presunúť do Číny v rámci HAX, čo je v podstate najlepší hardware akcelerátor na svete,“ objasnila.

Prostredie v USA je podľa nej priaznivé voči začínajúcim podnikateľom. „Nikde na svete som nestretla toľko šikovných, a zároveň pokorných ľudí. Neviem si predstaviť, že by sa so mnou na Slovensku či v Londýne stretol nejaký milionár len preto, lebo by mi chcel nezištne pomôcť. Tu je to úplne normálne. Každý vie, aké je nesmierne ťažké uspieť a ak máte dobrý produkt, tak vám pomocnú ruku dá veľa úspešných ľudí,“ podčiarkla. Na Slovensko sa však stále rada vracia. „Som z Bratislavy, z tej najlepšej mestskej časti – Karlovky a mám tam celú rodinu. Môj manžel je zasa z Prahy a tiež by chcel späť. Problém je, že on pracuje v marketingu v Google a obdobne zaujímavú prácu by si doma asi ťažko našiel,“uzavrela Kristína Čahojová.

Zdroj: TASR