Je to dávno, čo našu krajinu ovládal socialistický režim. Náročná doba, v ktorej bolo zakázané vycestovať, nosiť rifle, počúvať, čítať a pozerať, čo sme chceli bolo tiež zakázané. Pri množstve filmov, ktoré boli zakázané, začali trocha neskôr vznikať seriály, ktoré sú známe dodnes. Majú svoj okruh fanúšikov a nepohrdnú nimi ani mladšie generácie.1. Sanitka

V roku 1984 Československá televízia predstavila divákom prostredie záchrannej služby v seriáli Sanitka. Seriál priniesol až jedenásť dielov, v ktorých ukázali svoje herecké znalosti aj známi herci ako Jaromír Hanzlík, Zlata Adamovská, či Jiří Bartoško. Česká televízia sa v roku 2013 odhodlala v seriáli pokračovať, avšak Sanitka 2 sa úspechu divákov nedočkala.

Zdroj: YouTube/DVDPREMIERYCZ

2. Nemocnice na okraji mesta

Kultovka československej scény odohrávajúca sa na ortopedickom oddelení. V hlavnej úlohe s hviezdou Ladislavom Chudíkom, ktorý sa skvelo vžil do postavy primára Sovu. Tento seriál spríjemňoval divákom večery pri televízii dlhé štyri roky.

3. Hříšní lidé města pražského 

S týmto seriálom sa v trinástich dieloch vrátite naspäť do 30.rokov 20. storočia. Predlohou pre toto dielo boli poviedky Jiřího Marka a poukazuje na slávnu mordpartu v Prahe. Bouše, Brůžek, Mrázek a hlavný veliteľ rady Vacátko spoločne bojujú s podsvetím. Kriminálnymi zápletkami vás prevedú so svojimi skvelými výkonmi Filipovský, Marvan, Bláha a Vinklář.

4. Tridsať prípadov majora Zemana

Seriál o súdruhoch v akcii, ktorí stále prichádzajú s novými ideologickými odkazmi. Tento seriál by sa dal aj nazvať ako mimoriadne uznanie Verejnej bezpečnosti a jej príslušníkov v tridsiatich dieloch. Každý diel je novým Zemanovým prípadom a ukáže vám, ako začala kariéra Jána Zemana v Zbore národnej bezpečnosti. Začínal na pozícií čakateľa, až sa vypracoval na náčelníka pražskej kriminálky.

Zdroj: Facebook/Českémédia

5. My všichni školou povinní

V tej dobe veľmi známy rodinný seriál z prostredia základnej školy. Poukazuje na vzťahy medzi učiteľmi, žiakmi a ich rodinami. Prináša bežné problémy, rozvody rodičov, ich vplyv na deti, ale i nevyrovnané učiteľky, ktoré si riešia svoje komplexy na deťoch v škole. Riešenie majetkových rozdielov medzi ľuďmi a prvé lásky tiež nie sú tomuto seriálu cudzie.

6. Rozpaky kuchaře Svatopluka

Seriál, kde samotní diváci mali možnosť pomocou hlasovacích zariadení určovať, ako by chceli, aby dej pokračoval. Tento formát mal u divákov neskutočný úspech. Divácke hlasovanie prebiehalo v podobe zasvietenia alebo zhasnutia svetla v domácnosti. Josef Dvořák v hlavnej roli ako kuchár Kuřátko pôsobí tiež ako moderátor v štúdiu, kde prebieha hlasovanie. Súdruhovia rozšírili v seriáli aj množstvo ideologických myšlienok, avšak sledovanosť to ani zďaleka neznížilo.

7. Slovácko sa nesúdi

Trefný a jednoduchý humor seriálu sa odohráva v moravskom prostredí. Diváci dlhých deväť rokov sledovali Matúša Pagáča (Jozefa Kronera) a Jura Kláska (Oldřicha Velenu), ktorí stvárňovali dedinských vtipálkov. Riešia len klebety, ako nevernú Kaču, krádež pagáčových klobások alebo lásku, ktorú rodičia chcú rozdeliť.

Zdroj: YouTube/Mobo77

8. Taková normální rodinka (1971)

Sitcom, ktorý mal tiež dobré ohlasy. Názov sa vôbec nepodobá filmu, pretože v tejto rodinke určite nenájdete normálneho člena. Babička, ktorej najdôležitejšou prácou je písanie detektívok, deti a vnúčata, ktoré sú každé nejakým svojím spôsob v niečom divní.