Film o zdanlivo milej a láskavej učiteľke, ktorá prostredníctvom svojich žiakov manipuluje s ich rodičmi, do slovenských kín vstúpil 21. júla.Film Učiteľka, v ktorom pod režijným vedením Jana Hřebejka exceluje slovenská herečka Zuzana Mauréry, si pozrú aj diváci v Japonsku a USA. Minulý týždeň sa režisér Hřebejk vrátil z Medzinárodného filmového festivalu (MFF) v Haife a v stredu 2. novembra film osobne uviedol na MFF v Tokiu v súťažnej sekcii World Focus.

„Pred niekoľkými dňami zahraničný agent snímky, dánska spoločnosť LevelK, podpísal exkluzívnu zmluvu s americkým distribútorom Film Movement. Ten Učiteľku uvedie na jar 2017 najprv do amerických kín a potom na digitálny trh, DVD a Blu-ray,“ TASR informovala Jana Studená zo spoločnosti Film Forum s tým, že celkovo bola Učiteľka doteraz úspešne uvedená na 15 zahraničných festivaloch a na ďalšie, vrátane tých najväčších ázijských, sa ešte len chystá.

V Tokiu sa predstavuje napríklad v konkurencii rumunského kandidáta na Oscara Sieranevada (réžia Cristi Puiu) alebo nového filmu Safari renomovaného rakúskeho režiséra Ulricha Seidla. Výnimočnosť snímky dokazuje aj fakt, že sa predáva nielen pre televíznu, DVD a digitálnu distribúciu, ako je to štandardom pri iných slovenských tituloch, ale je o ňu záujem aj na poli kinodistribúcie. Ako ďalej uviedla Studená, doteraz bol film predaný distribučným spoločnostiam do viac ako 20 teritórií v Európe, Ázii, Austrálii a na Novom Zélande.

(zdroj: reprofoto YouTube).
Zuzana Mauréry stvárnila nezabudnuteľnú učiteľku. Zdroj: reprofoto YouTube

„Učiteľka je film, ktorý si zapamätáte. Zuzana Mauréry je v úlohe učiteľky ostrá ako britva, diváci sa určite stotožnia s ideami prežitia a ľudskosti, ktoré film vyvoláva. Veľmi sa tešíme, až tento film našim divákom predstavíme,“ povedal prezident americkej distribučnej spoločnosti Film Movement Michael E. Rosenberg. Tá od svojho založenia v roku 2003 uviedla do amerických kín viac ako 250 celovečerných a krátkych filmov a v poslednom období sa zameriava aj na nezávislé americké snímky, dokumenty a zahraničné artové tituly. Svoju americkú premiéru si Učiteľka odbila začiatkom októbra na filmovom festivale The Hamptons v New Yorku.

Film o zdanlivo milej a láskavej učiteľke, ktorá prostredníctvom svojich žiakov manipuluje s ich rodičmi, vznikol v koprodukcii RTVS, PubRes, Offside Men a Českej televízie s podporou Ministerstva kultúry SR, Audiovizuálneho fondu a Státního fondu kinematografie ČR. Do slovenských kín vstúpil 21. júla.

Zdroj: TASR