Disney rozširuje svoje pôsobenie z roka na rok. Ako nový darček si na Vianoce doprial ďalšie štúdio. Tentokrát však jedno z najväčších – 21st Century Fox. Na čo sa môžeme v najbližších rokoch tešiť?Ako sa z Myšiaka monopol stal?

Walt Disney bola kedysi spoločnosť známa pre svoje rozprávky pre deti. Dnes sa však tento gigant pôsobiaci vo filmovom a zábavnom priemysle rozrastá každým dňom. Potvrdzuje to aj posledný obchod, kedy Disney kúpil 21st Century Fox. Vráťme sa ale do minulosti. Jeden z prvých veľkých obchodov spravili v roku 2009, keď kúpili spoločnosť Marvel Entertainment za čiastku 4,24 miliárd dolárov. Fanúšikovia Marvelu si neboli istí, ako dopadne celý filmový vesmír, ktorý sa v tej dobe ešte len rozrastal. S odstupom času však môžu byť veľmi spokojní. Dnes už je celkom bežné, že máme v kinách Marvelovku každý rok, vysiela sa hneď niekoľko seriálov s postavami z Marvel Univerza a vďaka Disneymu sa tento počet môže rázne zvýšiť.

 Disney kúpil 21st Century Fox
George Lucas podpisuje zmluvu. Zdroj: www.youtube.com

V roku 2012 sa u Disneyho rozhodli kúpiť ďalšiu obrovskú značku, a to Lucasfilm. Čiastku 4,05 miliárd dolárov, ktorú zaplatili Georgovi Lucasovi – tvorcovi Star Wars, však určite neľutovali, pretože siedma epizóda pod ich produkciou zožala masívny úspech. Tržby sa vyšplhali na viac ako 2 miliardy dolárov a zárobky na hračkách určite neboli najnižšie. Po piatich rokoch mlčania sa Disney ozýva s ďalším nákupom, tentokrát však asi s najväčším nielen v dejinách kinematografie, ale aj biznisu obecne.

Už dlhšiu dobu sa hovorilo o tom, že Disney chce kúpiť postavy, ktoré im chýbajú v ich Marvel univerze. Či už sú to postavy zo série X-menov alebo e-Rkový Deadpool, fanúšikovia Marvelu môžu opatrne jasať. Disneymu sa nechcelo očividne rozbaľovať balíčky pod stromčekom po jednom, a tak si zaobstarali jeden veľký darček pre celú rodinu v podobe štúdia FOX. Tento špás ich vyšiel na 52,5 miliárd dolárov vo svojich akciách, čo predstavuje až ¼ celkovej hodnoty ich firmy.

Káčer Donald
Zdroj:www.giphy.com

Všetky postavy Marvelu sú teda po dlhých rokoch doma. Z veľkých filmových značiek samozrejme stojí zmieniť práva na Avatara, Votrelca, Predátora, Dobu Ľadovú, Smrtonostnú Pascu, alebo Planétu Opíc. Z tej seriálovej časti získavajú úspešných Simpsonovcov, American Horor Story alebo This is Us. Všetko sú to obrovské tituly, ktoré ešte stále majú vo filmovom priemysle čo povedať, na čele s Avatarom, ktorý už sa momentálne natáča.

Nejde len o značky, dôležité je portfólio

Aj keď by sa na prvý pohľad zdalo, že hlavný dôvod, prečo Disney kúpil Foxov sú postavy z Marvel univerza, v tomto prípade ide skôr o príjemný „bonus“. Už dlhšiu dobu sa pripravuje streamovacia služba, ktorá by mala fungovať na podobnej báze ako Netflix. Nákupom spoločnosti FOX totižto Disney získal až 20-percentý podiel holywoodskej produkcie, ktorá dodnes vznikla, čo je naozaj masívne číslo.

Na prvom mieste so 40% sa nachádzajú už len samotní Warneri. Predstava, že by Disney pre svoju video on demand službu získal tak veľký katalóg filmov a seriálov, im musí naozaj voňať. Nehovoriac o tom, že do tejto služby by si zobrali aj seriály z Netflixu, ktoré patria pod Marvel.

Disney kúpil 21st Century Fox
Zdroj:www.hgunified.com

Otázka budúcnosti – ostáva len čakať

Aj keď sa o tomto obchode hovorí už ako o uzavretom, nieje to tak celkom pravda. Disney a Foxov čaká minimálne rok, kým celý tento obchod schváli vláda. Keďže sa jedná o naozaj masívny nákup, bude v tomto prípade zakročovať aj protimonopolný úrad. Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, prečo by to nemalo vyjsť. Do tej doby si však producent a prezident Marvelu Kevin Feige môže pripravovať celý zoznam filmov, ktoré by chcel vytvoriť.