Ak ste ešte nestihli nakuknúť na vianočné trhy v Trnave, pozrite si, ako sa páčilo nám. Boli sme sa za vás pozrieť, čo koľko stojí a hlavne, kam sa oplatí tento rok zájsť.Aj keď zapaľujeme prvú sviečku na adventnom venci až dnes, centrum Trnavy sa pripravuje na Vianoce už od piatku 30. novembra. Sortiment produktov sa na tohtoročných trhoch veľmi nelíši od vlaňajších. Na trhoch tradične nachádzame stánky s ľudovými remeslami, ručnými prácami, s oblečením a samozrejme aj s chutným jedlom. Zohreje medovina, varené vínko, „ríbezľák“, čaj alebo punč, pričom od tohto roka je zakázané podávať tieto pochúťky v riadoch z jednorazového plastu. Návštevníci  ale majú iný pocit než my a vedia si tu vždy nájsť aj niečo originálne, čo ešte za uplynulé roky nevideli a nezažili. „Každý rok je niečo nové, to sa mi veľmi páči. Chodím sem pravidelne s kamarátkou najmä kvôli medovine, ale vôňa nás vždy prinúti ochutnať aj lokšu alebo cigánsku. Trnava sa rozvíja a je to vidieť na väčšej ponuke a na nových stánkoch,“ pochvaľuje pani Anna z Trnavy.

vianočné trhy v Trnave
Stánok s vareným vínom. Zdroj: Veronika Jamborová

Čo do úst?

Za ríbezľové a obyčajné varené víno zaplatíte 1,50 €/2 dcl, a to konkrétne v stánku, ktorý je na trnavských trhoch už štvrtýkrát a nachádza sa na Hlavnej ulici. Trhy nie sú len o pijatike, ale zbožňujú ich aj gurmáni. Pečené klobásky, cigánsku pečienku, kapustnicu, prasiatko, zemiaky, ale aj sladké šúľance alebo lokše. Ceny sú trochu vyššie, no za tú chuť to určite stojí. Za lokšu sme zaplatili 1,80 €, cigánska nás vyšla 3,80 €. Chodíme sem každý rok a vždy je tu skvelá atmosféra. Z jedál nikdy neodoláme oštiepku a cigánskej. Nepáčia sa nám iba ceny, ale keďže sú tu vysoké nájmy, chápeme ich a radi prídeme znova,“ prezradil manželský pár.

vianočné trhy v Trnave
Stánok „všehochuť“. Zdroj: Veronika Jamborová

Niečo pod stromček

Na neopakovateľnú vôňu vlastnoručných výrobkov láka stánok rodinnej firmy. Nájdete tu slaninu, oškvarky, klobásky, ale aj koláče a chlieb. Ľudia si najviac kupujú údeniny. Ceny sa pohybujú od 1,20€ za 10 dkg. Stánok s ručne vyrobenými svietnikmi, výrobkami zo skla a nádobkami na čajové sviečky sa pravidelne vyskytuje na trhoch po celom Slovensku. Do Trnavy však ich výrobcovia zavítali po prvýkrát, čím potešili mnohých návštevníkov. Nemusíte sa báť, že ak sa vám niečo zapáči, budete musieť siahať hlboko do vrecka. Ceny za tieto krásne výrobky sa pohybujú do 22€.

vianočné trhy v Trnave
Nakúpiť sa dajú aj údeniny na sviatočný stôl. Zdroj: Veronika Jamborová
vianočné trhy v Trnave
Sklenené výrobky. Zdroj: Veronika Jamborová

Program je skutočne pestrý a prídu si na svoje ako mladí, tak aj starší. Vianočné trhy obohatí svojou tvorbou Trnavský detský zbor, hudobné vystúpenia Márie Čírovej, Gypsy elegance alebo Chris Ellys a mnoho iných umelcov každý deň. Najmenších rovnako ako každý rok, poteší príchod Mikuláša na koči v stredu 5.12. o 17:15. Neskôr vystúpi Detský spevácky zbor z Tulipánu a rozsvieti sa námestie.

vianočné trhy v Trnave
Trhy tento rok otvoril Adam Ďurica. Zdroj: Veronika Jamborová
vianočné trhy v Trnave
Vianočné trhy v Trnave. Zdroj: Veronika Jamborová

Ani návštevníci z Českej republiky si nenechali ujsť trnavskú predvianočnú atmosféru: ,,Trhy sú naša srdcovka a každoročne ich prejdeme veľa, či už v okolitých mestách a štátoch. Tento rok by sme chceli vidieť hlavne slovenské trhy, a tak sme začali Bratislavou a pokračujeme Trnavou. Je tu špecifická atmosféra, veľmi nám chutia špeciality, ktoré sa ponúkajú.“ Sviatočnú atmosféru si budete môcť vychutnať až do 22. decembra.