V trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín sa dnes začína festival spisovateľov Ypsalon. Spoločne sa pozrieme na priebeh prvého dňa. Čakajú nás besedy s kreatívnym tvorcom Ondrejom Štefánikom, vydavateľom K. K. Bagalom a spisovateľmi Jánom Štrasserom a Andrejom Bánom.(22:05)

Diskusia s Andrejom Bánom bola bodkou za prvým dňom programu, ktorý priniesol festival Ypsalon 2018. Ten pokračuje hneď zajtra, opäť od 18:00 v Malom Berlíne. Predstaví sa napríklad Dado Nagy, Lucia Molnár Satinská a večer spestrí koncert hudobnej skupiny Panáčik. Viac o festivale, ktorý potrvá až do nedele, nájdete na Facebooku a na web stránke Malého Berlína.

Priamy prenos: Sledujeme 4. ročník festivalu spisovateľov - Ypsalon 2018
Štvordňový program festivalu Ypsalon 2018. Zdroj: trnava.sk

(21:50)

Tí, ktorí si zakúpili festivalovú permanentku, teda vstupenku na celé podujatie, alebo si ju ešte len zakúpia, sú automaticky zaradení do súťaže o zaujímavé knihy. Takou je napríklad dielo Júliusa Satinského Gundžovníky. Výhercov vyžrebujú organizátori počas sobotňajšieho programu spomedzi prítomných divákov.

Priamy prenos: Sledujeme 4. ročník festivalu spisovateľov - Ypsalon 2018
Jedna z cien žrebovacej súťaže Ypsalonu 2018. Zdroj: facebook.com/Malý Berlín

(21:35)

Andrej Bán je autorom kníh výpovedných fotografií, ako Iné Slovensko a Na juh od raja alebo najnovšej knihy reportáží Slon na Zemplíne. Okrem tvorenia vlastných diel, pravidelne prispieva do periodík vydávaných na Slovensku aj v zahraničí.

(21:20)

Andrej Bán odhalil nielen to pekné, čo prinášajú okolnosti tvorby jeho diel. Divákom porozprával, čo hrozné videl v krajinách, o ktorých píše a fotí. Vďaka jeho práci získal najmä pocit vďačnosti z pokoja, ktorý máme možnosť každodenne zažívať, no často si toto šťastie neuvedomujeme.

Priamy prenos: Sledujeme 4. ročník festivalu spisovateľov - Ypsalon 2018
Spisovateľ, reportér, fotograf, publicista a humanitárny pracovník Andrej Bán. Zdroj: facebook.com/Malý Berlín

(21:05)

Momentálne začína diskusia s Andrejom Bánom, posledným hosťom dnešného dňa. Kosovo, Afganistan, Gruzínsko, Haiti – krajiny, kam sa tento autor opakovane vracia, aby zdokumentoval dianie vo vojnových zónach a krízových oblastiach sveta sužovaných politickou situáciou či prírodnými katastrofami. Vo svojej tvorbe prináša reportáže z týchto miest a uverejňuje diela v rôznych periodikách.

(20:58)

Aj po troch úspešných ročníkoch festivalu spisovateľov dokážu jeho organizátori stále vymyslieť niečo nové. Toto je šesť vecí, ktoré robia z Ypsalonu 2018 výnimočný ročník:

  • prvýkrát sa koná v priestoroch Malého Berlína,
  • vystúpi 14 hostí, ktorých ste na festivale ešte nemali možnosť vidieť,
  • počas festivalu je otvorená predajná výstava najkrajších detských kníh,
  • v nedeľu je na programe workshop s ilustrátorkou Adelou Ružnou a jej výstava v Kníhkupectve AF,
  • otvorené je aj festivalové kníhkupectvo,
  • netradičnou novinkou je poeziomat – jukebox na poéziu na Nádvorí.

(20:52)

Veľký žltý ypsilon je symbolom festivalu spisovateľov. Dnes sa pri ňom odfotil aj Peter Bročka, primátor Trnavy, ktorý na krátky čas navštívil organizátorov pri prípravách podujatia.

Priamy prenos: Sledujeme 4. ročník festivalu spisovateľov - Ypsalon 2018
Primátor Trnavy Peter Bročka pri symbole festivalu Ypsalon 2018. Zdroj: facebook.com/Malý Berlín

(20:45)

Úspešný spisovateľ preložil napríklad Puškinovho Eugena Onegina a za básnický debut Odriekanie získal Literárnu cenu Ivana Kraska. Jeho tvorba obsahuje knihy rozhovorov s osobnosťami, ako Peter Lipa, Adela Banášová či Petra Polnišová. Napísal niekoľko textov k piesňam známych slovenských spevákov, ku ktorým patrí aj Meky Žbirka a Marika Gombitová.

(20:33)

Ján Štrasser prezradil, aké je to tvoriť rozhovory so známymi ľuďmi. Odhalil, že sa mnohokrát dozvedel aj to, čo nechcel alebo čo ani nemohol uverejniť. Na scéne je dlho a za roky písania ho naučili najviac práve čitatelia tým, že stále lepšie spoznáva, po čom túžia.

Priamy prenos: Sledujeme 4. ročník festivalu spisovateľov - Ypsalon 2018
Básnik, textár, publicista a prekladateľ Ján Štrasser. Zdroj: facebook.com/Malý Berlín

(20:25)

Po krátkej prestávke program pokračuje. Do kresla na pódiu sa už usadil Ján Štrasser. S týmto menom sa spájajú pestré aktivity básnika, textára, publicistu a prekladateľa. Jeho je tvorba vo všetkých smeroch pomerne pestrá. Dominuje v nej zrelý skepticizmus, sarkazmus, irónia, čierny humor, hravosť i vážnosť. Životné príhody je schopný priblížiť tak, že sa s nimi takmer každý dokáže stotožniť.

(20:15)

Organizátori sa kvôli neskoršiemu začiatku programu rozhodli skrátiť diskusie s hosťami na 40 – 45 minút. Všetky ich vedie Pero LeKvet, slovenský spisovateľ a predstaviteľ patafyziky.

Do jeho tvorby patria diela ako Malé príbehy manželov a milencov či Malé príbehy o samotároch. Využíva imagináciu a hravosť, čo potvrdzuje aj jedným zo svojich vyjadrení: „Život bez fantázie by bol nudný, jednotvárny a možno aj neznesiteľný. A taktiež si neviem predstaviť život bez snov. Čo iné by nás malo poháňať dopredu ak nie naše sny?“

Život bez fantázie by bol nudný, jednotvárny a možno aj neznesiteľný.

(20:05)

Návštevníci festivalu nám prezradili, čo ich presvedčilo aby prišli.

„Mojim najväčším lákadlom bolo vidieť naživo spisovateľov, ktorých poznám iba cez knihy.“

„Mám rád literatúru takmer akéhokoľvek druhu. Podporujem takéto akcie. Dnes sú knihy dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.“

„Zúčastnila som sa pred dvoma rokmi a páčilo sa mi. Pišta Vandal bol vtedy bombový. Vlani mi to nevyšlo, tak som tento rok tu.“

„Dnes sme si prišli vypočuť najmä Andreja Bána, ale sme zvedaví na všetkých. V nedeľu zas prídeme s deťmi na workshop a sprievodný program.“

(19:55)

Bagala predstavil najnovšie projekty svojho vydavateľstva. Prvý z nich odštartoval 7. júla 2018 a bude to edícia audiokníh s názvom Čau o piatej. Druhým je 1. séria Best of poviedka 1996-2016, kde čitatelia nájdu 50 najlepších poviedok zo spomínanej literárnej súťaže v podaní slovenských herečiek a hercov.

(19:40)

Kali Bagala povedal divákom o svojich začiatkoch. Zdôraznil, prečo vydavateľstvo založil a vyzdvihol dôležitosť podpory slovenskej tvorby. Nezavrhuje cudzojazyčné diela, ani ich čítanie, no tvrdí, že naše knihy sú obrovským pokladom, ktorý si zaslúži ochranu.

Priamy prenos: Sledujeme 4. ročník festivalu spisovateľov - Ypsalon 2018
Zakladateľ vydavateľstva pôvodnej slovenskej tvorby KK Bagala. Zdroj: facebook.com/Malý Berlín

(19:25)

Ondreja Štefánika na pódiu vystriedal Koloman Kertész Bagala, zakladateľ vydavateľstva KK Bagala, ktoré sa špecializuje na pôvodnú slovenskú tvorbu. Od roku 1991 vyšlo takmer 500 kníh, pričom mnohé získali prestížne ocenenia a boli preložené do niekoľkých cudzích jazykov. Vydavateľstvo každoročne vyhlasuje literárnu súťaž Poviedka a participuje na organizácii kultúrnych podujatí, festivalov, autorských čítaní a besied so spisovateľmi.

22.februára vyhlásilo vydavateľstvo 22. ročník spomínanej literárnej súťaže. Výsledky odzneli na festivale Pohoda a víťazné dielo bude vydané v zborníku najlepších tohtoročných poviedok.

(19:10)

Tvorba Ondreja Štefánika je lákavá svojou netradičnosťou a jazykovou nápaditosťou, čo môže oceniť najmä mladý čitateľ. Medzi také výtvory patria aj knihy Pštrosí muž, Bezprsté mesto, nominované na cenu Anasoft litera, či román Som Paula, s ktorým túto súťaž v roku 2017 vyhral.

(19 :00)

Ondrej Štefánik na záver s úsmevom priblížil aj život vo voľnom čase. Rozprával o hrách s dcérkou, o obľube japonských hororových kníh aj o návštevách kúpeľov, kde sú síce takmer sám medzi dôchodcami, no v bahennom kúpeli si najlepšie oddýchne.

Oddychujem čítaním japonských hororov alebo sa v kúpeľoch bahním s dôchodcami.

(18:55)

Štefánik sa rozhovoril o svojej veľkej záľube v kreslení a o tom, že ho nebaví písať publicistiku, aj keď si to skúsil v denníku Sme. Tiež hovorí o svojej tvorbe, ktorá je v dlhých románoch kompenzáciou jeho rýchlej práce v reklame. Vtipne poznamenal: „Bol som prekvapený, že cenu Anasoft litera som nevyhral už so svojou prvou knihou.“

Priamy prenos: Sledujeme 4. ročník festivalu spisovateľov - Ypsalon 2018
Kreatívny tvorca Ondrej Štefánik. Zdroj: facebook.com/Malý Berlín

 

(18:40)

Na pódiu sa objavil prvý z dnešných hostí – Ondrej Štefánik. Jeho prozaickým dielam postaveným na originálnej štylistike a jazykových kreáciách nechýba značná dávka humoru a fantázie. Ondrej naviac nie je len spisovateľom, ale dlhodobo sa venuje aj reklame a je držiteľom niekoľkých ocenení za kreativitu.

(18:34)

Jeden z organizátorov podujatia predstavil program Ypsalonu a otvoril festival.

Priamy prenos: Sledujeme 4. ročník festivalu spisovateľov - Ypsalon 2018
Organizátor podujatia otvoril festival Ypsalon 2018. Zdroj: Šimona Tomková

(18:25)

Práve dorazil Ondrej Štefánik spolu s Kalim Bagalom, ktorí strávili dve hodiny v kolóne pred Trnavou. Program by mal teda o pár minút odštartovať.

(18:21)

Malý Berlín organizuje okrem Ypsalonu mnoho ďalších atraktívnych podujatí. Je nezávislým kultúrnym centrom, jediným v Trnave i v širšom regióne. Sídli v historickom jadre mesta na prvom poschodí zrekonštruovaného meštianskeho domu na Štefánikovej 4.

Pomenovanie Malý Rím pozná azda každý aj mimo Trnavy. Hovorí o histórii, a tak trochu aj o súčasnosti mesta. Naopak Malý Berlín má odkazovať na budúcnosť, ktorú organizátori vidia pre Trnavu aj v rozvoji kultúry a kreatívneho priemyslu. Dnes je práve Berlín považovaný za centrum nezávislej kultúry v Európe. Snažia sa teda vziať to najlepšie z oboch svetov a vytvoriť niečo naozaj unikátne.

Priamy prenos: Sledujeme 4. ročník festivalu spisovateľov - Ypsalon 2018
Centrum Malý Berlín na Nádvorí súčasnej kultúry v Trnave. Zdroj: Šimona Tomková

(18:10)

Stále čakáme na Ondreja Štefánika. Poďme zatiaľ nahliadnuť do štvorročnej histórie festivalu Ypsalon. Podujatie prinieslo počas troch ročníkov už okolo 60 prednášajúcich, medzi ktorými sa objavili spisovatelia, vydavatelia, ilustrátori a iní tvoriví ľudia z branže.

Diváci si mali možnosť vypočuť napríklad Michala Havrana či Petra Krištúfka, ktorí rozprávali nielen o svojej tvorbe. Každoročne sú súčasťou festivalu aj divadelné predstavenia a hudobné koncerty. Druhý ročník podujatia obohatil Pišta Vandal, vlani to boli zasa Modré hory. Festivalová nedeľa sa už tradične nesie v rodinnom duchu a prináša najmä čítania a workshopy pre najmenších. Na Ypsalone si teda každý priaznivec literatúry nájde to svoje.

(17:55)

Organizátori práve oznámili prichádzajúcim divákom, že program začne s malým omeškaním. Prvý účinkujúci, Ondrej Štefánik, totiž čaká v dopravnej zápche pred Trnavou. Nikto však neodchádza, oplatí sa počkať.

Priamy prenos: Sledujeme 4. ročník festivalu spisovateľov - Ypsalon 2018
Pódium v Malom Berlíne, kde sa predstavia hostia festivalu Ypsalon 2018. Zdroj: Šimona Tomková

(17:50)

Pekný štvrtkový podvečer. Onedlho sa začne prvý zo štyroch dní festivalu spisovateľov – Ypsalon 2018. Dnešný program odštartuje kreatívec Ondrej Štefánik, pokračovať bude beseda s vydavateľom Kalim Bagalom a po ňom sa predstavia spisovatelia Ján Štrasser a Andrej Bán.