Tretie pokračovanie Thora s podtitulom Ragnarok je tu a Marvel ladí náladu filmu k Strážcom Galaxie. Dokázal uspieť rovnako alebo zvolil zlú taktiku?Povedzme si to otvorene, Marvel a ich komixové impérium patrí v súčasnosti medzi tie najväčšie, aké na filmovom plátne môžeme vidieť. Od odhalenia prvého Iron Mana ubehlo takmer 10 rokov a celú túto cestu slávili ich postavy jeden úspech za druhým. Všetky až na Thora.

Aj napriek tomu, že prvé dva diely boli komerčne úspešné, sú obecne považované za najslabšie filmy z celého Marvel univerza. Bolo teda logické, že sa štúdio rozhodlo posunúť túto postavu celkom iným smerom a môžem povedať, že z diváckeho hľadiska sa im toto rozhodnutie vyplatilo.

Zdroj: www.imdb.com

Dnes už si asi nevieme predstaviť film od Marvelu, kde by chýbal humor a nový Thor rozhodne nieje výnimka. Miestami je ho však až príliš, a to práve v momentoch, kedy by to chcelo žmýkať aj nejaké tie emócie z diváka. V zásade tu nieje postava, s ktorou by som sa stotožnil a na ktorej by mi behom celého filmu záležalo.

Dá sa povedať, že je to jeden z dvoch zásadných problémov filmu. Pokiaľ chceli mať z nového Thora Strážcov Galaxie vol. 2, tak sa do toho mali pustiť na plné obrátky. Tuto sa však okrem vizuálnej stránky a humoru snažia tvorcovia brať príbeh vážne a podkopáva to nohy zvyšnej, naozaj zábavnej atmosfére filmu.

Zdroj: www.imdb.com

Pritom je to celé tak jednoduché. Thor dostane znamenie, že jeho planétu čaká pohroma a vyľudnenie. V snahe zabrániť tejto skaze sa ocitne na cudzej planéte a tam začína najlepšia časť filmu. Problém je však v tom, že v polke zisťujete, že celé vyľudnenie planéty sa v podstate deje akoby mimochodom a ďalej sa nechávate unášať vtipmi medzi Thorom a Hulkom.

Do toho tu máme opäť niečo, čo Marvel vo svojich komixovkách postráda, a to je kvalitná záporná postava. Podobne ako v ich šablónovitých postupoch, ani tu sa nedočkáme žiadnej zmeny. Zamrzí to však o to viac, že si zohnali jednu z najlepších herečiek Holywoodu Cate Blanchett, avšak tá kvôli zbytočnosti celej jej dejovej línie pre tento film hrá len druhé husle.

Keď sa to reže a seká, robí sa to štýlovo.

Našťastie, to čo film drží nad hladinou je priam fantastická vizuálna stránka, a aj keď sú to všetko digitálne triky, nemáte pocit, ako by ste mali vypálené oči. Rovnako bravúrne sú všetky súboje, ktoré sú vďaka perfektne zvolenej hudbe, podobne ako v Strážcoch Galaxie, ešte o level vyššie a keď sa to reže a seká, robí sa to štýlovo.

Aj napriek mojim výhradám k občas nevhodnému humoru, tam, kde by humor mal fungovať, funguje bezchybne. Chris Hemsworth je neskutočný sympaťák a aj vďaka nemu je Thor obľúbenou postavou. Samozrejme sa to týka aj nových postáv a tiež si pre nás tvorcovia skryli aj pár prekvapení, ktoré fanúšikov určite potešia.

Zdroj: www.imdb.com

Nakoniec to teda Marvelu opäť vyšlo a aj keď sme sa nedočkali nijak obzvlášť prevratného a revolučného komixu, stále je to veľmi poctivo odvedená práca a určite najlepší Thorov film. Či už budete v kine sami, s priateľkou, priateľom alebo pôjdete ako celá rodina, budete sa baviť.

Hodnotenie: 7/10