Mnoho ľudí ich považuje za komixy. Grafické novely však prinášajú úplne iný pohľad na rozprávanie príbehov pomocou ilustrácií.Aký je teda rozdiel medzi grafickou novelou a komixom? Hlavný rozdiel je v množstvách vydaných čísel. Kým komix prerozprávava príbeh vo viacerých číslach, grafické novely sú väčšinou vydávané len ako jedno číslo, s viac stranami a zložitejším príbehom. Častokrát sa stáva aj to, že viacero čísel komixov je spojených dokopy a sú vydané ako grafická novela.

Prinášame výber piatich noviel, s ktorými by ste mohli stráviť príjemné chvílel.

5. Alan Moore – Z pekla (From hell)

Anglická a česká obálka grafickej novely.

Pútavá grafická novela, ktorej dej sa odohráva v Anglicku počas viktoriánskej éry. Príbeh je prerozprávaný z pohľadu najznámejšieho masového vraha, Jacka Rozparovača. Novela skvelo kombinuje historický román s literatúrou faktu a hororovými scénami, ktoré nechávajú čitateľov v očakávaní, čo sa stane ďalej.

4. Craig Thompson – Pod dekou (Blankets)

Americká a česká obálka.

Autor v knihe nápadito a zábavne opisuje príbeh svojho detstva, mladosti a prvej veľkej lásky. Príbeh tiež rieši problém ľudí, ktorí boli vychovaní vo fanatickom, náboženskom americkom vidieku a to, ako sa spod tejto ‘deky‘ ťažko dostáva von. Je to príbeh hľadania bezpečia, objavovania, hravosti ako i tragédie, ktorá neustále sprevádza hlavných hrdinov.

3. Neil Gaiman – Sandman

Anglická a česká obálka prvej časti z 10 dielnej série

Gaiman v novele rozpráva príbeh muža, ktorý sa pokúšal nájsť a zajať Smrť a vyjednať od nej večnú mladosť, nakoniec sa mu však podarilo chytiť Kráľa Snov, ktorý je mladším bratom Smrti. Kráľovi Snov sa po 70 rokov uväznenia podarí utiecť a vyberie sa hľadať všetky predmety jeho moci, ktoré stratil. Sandman je séria 10 kníh, ktoré sú mnohými kritikmi označované za vrchol grafického rozprávačstva. V knihe sa spájajú aspekty z mytológie, folklóru ako i rozprávok, ktoré dodávajú príbehu nezabudnuteľnú atmosféru.

2. Art Spiegelman – Maus (The complete Maus)

Americká obálka druhej časti z duológie a kompletná zbierka v češtine

Maus je strašidelným, no zároveň veľmi umelecky prepracovaným stvárnením holokaustu. Autor použil namiesto ľudí myši a iné zvieratá, pomocou ktorých prerozprávava príbeh. Dej knihy je zameraný na trápenie a zobrazenie života rodiny v Hitlerom ovládanej Európe. Zobrazuje každodennú realitu strachu ako i úľavy no zároveň pocitu viny z toho, že prežili. Maus je jedným z vrcholných diel modernej svetovej literatúry, ktorá sa snaží prispieť k tomu, aby ľudia nikdy nezabudli na to, čo sa stalo.

1.  Alan Moore – Strážcovia (Watchmen)

Americká a česká obálka kompletnej zbierky

Mnohými kritikmi označovaná ako najlepšia grafická novela, Watchmen je svojim obsahom najviac podobná klasickým komixom. Príbeh sa odohráva v Amerike v alternatívnom vesmíre, kde sa skupina superhrdinov pokúša vyriešiť záhadné vraždy, avšak počas pátrania narazia na problém toho, aká tenká je hranica medzi dobrom a zlom. Kniha sa sofistikovaným spôsobom snaží opísať psychológiu superhrdinov v reálnom svete, kde aj superhrdinovia majú ľudské nedostatky a problémy.

Komix vs. grafická novela

Ak sa vám na komixoch nepáči ich veľké množstvo čísel a príliš rozvinuté dejové línie, ale zaujímajú vás nádherne prepracované ilustrácie, ktoré dodávajú príbehom úplne inú rovinu rozprávačstva, grafické novely sú tou správnou cestou. Grafické novely sa stávajú čoraz viac a viac populárnymi a preto nie je vôbec ťažké, nájsť si tú, ktorá je ideálna práve pre vás.