Dánsko nie je len krajina lega a bicyklov, ale aj kvalitného školstva. Hovorí sa, že ľudia v Dánsku (napriek vysokým daniam) patria medzi najšťastnejších ľudí planéty. Platí to aj pre ich študentov?



Na strednej škole všetko ubehne veľmi rýchlo. Tancujete na svojej vlastnej stužkovej a z ničoho nič sa ocitnete pred maturitnou komisiou. Ani poriadne neviete, ako sa to stalo, ledva sa stihnete spamätať a už na vás rodičia tlačia, čo ďalej.

Polovica z vás sa rozhodne nájsť si prácu, respektíve sa osamostatniť, a tá druhá sa rozhodne pokračovať v štúdiu na vysokej škole. V posledných rokoch čoraz viac Slovákov a Čechov chodí študovať do zahraničia. Spoznávajú novú krajinu, jej kultúru, ľudí a samotný život. V čom sú univerzity v Dánsku iné než tie na Slovensku?

Zdroj: media.salon.com
Zdroj: media.salon.com

1) Profesor + študent = kamarát

Vedeli by ste si predstaviť, že na vysokej škole oslovujete svojho profesora krstným menom a tykáte si s ním? V Dánsku to presne takto funguje. Celkový prístup je založený na priateľskom vzťahu, kde je profesor vnímaný ako váš mentor – snaží sa vám pomôcť a usmerniť vás. Je trochu škoda, že na slovenských univerzitách to takto nefunguje. Profesori sú väčšinou považovaní „za svätých“ a vy ste pre nich iba „ovca“ zo stáda.

Je pravda, že v anglicky hovoriacich krajinách vykanie ako také neexistuje, ale i tak je to pre nás Slovákov nezvyčajné. Neraz sa stalo, že profesor prišiel v teplákoch do školy len preto, aby sa cítil pohodlne. Na druhej strane sa nie je ani čomu poriadne čudovať. Dáni majú vo svojich radoch kopec mladých profesorov, ktorí do školstva prinášajú nový, čerstvý vánok a samotný nadhľad.

Školstvo považujú za jednu z najdôležitejších súčastí spoločnosti a pokiaľ chcú, aby študenti boli naozaj dobrí v tom, čo robia, musia byť flexibilní a ísť s dobou. Nezáleží im na postavení, ale na tom, aby niečo odovzdali a niečo po sebe zanechali. Vytvárajú také podmienky a atmosféru, aby sa tam všetci cítili dobre. Predsa len vychovávajú novú generáciu, no nie? A preto by sme sa mali od nich ešte veľa učiť.

Zdroj: bhmpics.com
Zdroj: bhmpics.com

2) Žiadne bifľovanie sa dlhých poučiek v skriptách 

Bez teórie to nejde, to je fakt. Škoda, že sa Slovensko pozastavilo v dobe, keď ľudia považujú internet za nejaký nový druh „televízie“. Dáni už dávno pochopili, že všetko, čo potrebujeme, sa dá nájsť na internete alebo v knihách. Študentov nepotrebujú zaplavovať miliónmi zbytočných informácií, pretože vedia, že si ich aj tak nezapamätajú.

Preto je pomer praxe a teórie vyvážený a výučba je založená na reálnych situáciách. To znamená, že vytvoríte tím, profesori vám určia nejaký problém, ktorý musíte ako skupina vyriešiť (napríklad pre nejakú firmu), máte na to niekoľko týždňov a nakoniec to musíte pred celou triedou odprezentovať.

Nemôže sa stať, že to jeden spraví a ostatní sa iba zvezú, pretože každý tam má svoju úlohu, ktorú musí obhájiť. Vždy po takýchto projektoch dostanete intenzívnu spätnú väzbu, zatiaľ čo na Slovensku dostaneš známku, a tým je to vybavené. Klasické známkovanie vo forme A-Fx nemajú. Očividne chcú, aby ich študenti boli použiteľní hlavne v praxi, keďže skutočný život funguje iba tak.

Zdroj: 3.bp.blogspot.com/
Zdroj: blogspot.com

3) Dostaneš zaplatené za to, že chodíš do školy 

Komu by sa toto nepáčilo? Dáni sú na tom ekonomicky tak dobre, že si môžu dovoliť dávať nie len svojim, ale aj zahraničným študentom štipendium v hodnote 750 € mesačne.

Ich zdôvodnenie je také, že ak zostane v krajine čo i len 1 z 10 študentov, tak na daniach a odvodoch zaplatí zhruba to, čo stojí štúdium ďalších 9 študentov. Dáni taktiež starnú a potrebujú nových ľudí. Je to dobrá stratégia, pretože si budujú kontakty a možnú kooperáciu medzi spoločnosťami a krajinami navzájom.

Internáty v Dánsku, Tietgenkollegiet. Zdroj: Tietgenkollegiet.dk
Mlyny v Bratislave pri nich vyzerajú ako Černobyľ – Internáty v Dánsku, Tietgenkollegiet. Zdroj: Tietgenkollegiet.dk

4) Škola sa snaží byť tvojím priateľom, nie nepriateľom 

Depresia, smútok, stres. Každý z nás je iný a každý z nás reaguje na dané veci inak. Ten nátlak, ktorý sa vyvíja na študentov v tejto dobe či už v podobe rodičov, školy alebo sociálnych sietí, nezvláda úplne každý. Niekto siahne po alkohole, drogách, niekto sa to snaží iba mlčky prečkať.

Často človek, ktorý zápasí s depresiou úplne sám, to nezvládne a takéto prípady končia tragicky. I z toho dôvodu Dáni dávajú veľký dôraz na duševné zdravie. Záleží im na študentoch a na ich psychike. Preto sa zameriavajú aj na zvládanie stresu počas roka pomocou rôznych stretnutí, školských akcií alebo pravidelných rozhovorov medzi študentom a školským poradcom.

Zdroj: fooyoh.com
Zdroj: fooyoh.com

5) Priateľstvá po celom svete

Kto môže povedať, že má spolužiakov z celého sveta? Iba študenti, ktorí študujú v zahraničí. Ak ste sa predsa len rozhodli ísť študovať do zahraničia, nezabudnite si pribaliť do batožiny aj prekladový slovník a čo-to si pozisťovať o daných krajinách. Budete to potrebovať. Hlavne si poriadne užite ten čas na vysokej škole – je to predsa to najlepšie obdobie v živote.

Carpe diem!