Predstav si, že platíš vysoké školné na univerzite, na ktorej študuješ a vláda v tvojej krajine sa ho rozhodne ešte zvýšiť. Ako by si zareagoval?Možno presne tak isto, ako študenti v Juhoafrickej republike. Keď vláda v tejto krajine oznámila, že od budúceho roka zvažuje zvýšenie poplatkov za štúdium na univerzitách o takmer 12 %, študenti sa vzbúrili. Ulice v Johannesburgu privítali stovky mladých vysokoškolákov, ktorí bojovali proti nezmyselnému zvyšovaniu školného pomocou transparentov a kampane na sociálnych sieťach. Pomocou hashtagu #FeesMustFall zdieľali na Facebooku a Twitteri nielen svoje názory, ale aj fotografie či krátke videá. Chrbát študentom kryli aj ich domovské univerzity – masívny protest, ktorý trval viac ako týždeň, podporilo niekoľko významných inštitúcií po celej Juhoafrickej republike.

CSXijaxUwAAO04u.jpg_large

Vzbura proti návrhu na zvýšenie školného začala na Witwatersrandskej univerzite v Johannesburgu v polovici októbra. Ani momentálne nie štúdium na univerzite v JAR jednoduché. Každý prvák na tejto univerzite musí zaplatiť poplatok takmer $3200. Akékoľvek zvýšenie by preto mohlo zaznamenať nielen výrazný pokles záujemcov o štúdium, ale aj stratu niekoľkých desiatok študentov. Kampaň #FeesMustFall žiadala preto ‘nulové zvýšenie’ školného.

Potom, čo účastníci demonštrácie iba pár dní na to obsadili budovu Juhoafrického parlamentu, prezident Jacob Zuma súhlasil, že sa s hlavnými aktérmi v piatok stretne. Úsilie protestujúcich sa tak napokon vyplatilo – podľa oficiálnych správ prezident Zuma návrh parlamentu zamietol a sľúbil, že žiadne zvyšovanie školného sa v budúcom roku konať nebude.

Kampaň #FeesMustFall napokon priniesla želaný výsledok. Juhoafrickí vysokoškoláci sa zvýšenia školného v budúcom roku tak obávať nemusia.

151022103058-south-africa-students-protest-tuition-irpt-exlarge-169

JAR inšpirovala svet – #GrantsNotDebt v Anglicku

Protesty v JAR síce od októbra pomerne utíchli, no veľké nadšenie organizátorov protestu #FeesMustFall inšpirovalo aj študentov v iných krajinách, napríklad vo Veľkej Británii. Tisícky študentov protestovali začiatkom novembra proti vysokému univerzitnému školnému v Londýne. Do masívnej demonštrácie v britskej metropole musela zasiahnuť aj polícia. Akési pokračovanie kampane #FeesMustFall dostalo na Twitteri pomenovanie podľa hashtagu #GrantsNotDebt. Študenti žiadali najmä zníženie vysokého školného, ktoré v súčasnosti núti študentov na britských univerzitách hľadať pomoc v rôznych študentských pôžičkách, čím sa ale dlhodobo zadlžujú štátu. Situácia v hlavnom meste výrazne skomplikovala počas protestov aj dopravu.

student-nose_3492035b

Zdroj: Twitter, Telegraph.co.uk