V klube FC Spartak Trnava oblieka dres s číslom 2. Pravý obranca, ktorého meno figuruje aj na súpiske slovenskej futbalovej reprezentácie. Mladý, ambiciózny, dravý – aj taký je Andrej Kadlec.Aký je Andrej Kadlec na trávniku a aký v súkromí?

Na ihrisku sa snažím byť zodpovedný, keďže som obranca, nemôžem si dovoliť spraviť nijakú chybu. A sčasti aj agresívny. Ale nie agresívny, že by som chcel niekomu ublížiť, to nie. Keď mám sám seba zhodnotiť, tak si myslím, že som priateľský, nemám problém sa porozprávať aj s ľuďmi, ktorých nepoznám. Som milý, usmievavý, zodpovedný. Hlavne som stále pozitívne naladený.

Hráš na pozícii pravého obrancu, čo je na tomto poste najlepšie a čo, naopak, najhoršie?

Najlepšie na mojom poste je, že v súčasnosti moderní krajní obrancovia veľa útočia. To sa mi páči, pretože rád útočím. Veľa sa nabehám, ale nevadí mi to, lebo behám rád. Neberiem to ako prekážku.

Adam Kadlec Zdroj: Lukáš Grinaj
Adam Kadlec. Zdroj: Lukáš Grinaj

Predtým si obliekal dres Žiliny, následne prestúpil do Spartaku Trnava. Ako to ovplyvnilo a kam to posunulo tvoju kariéru?

Chcel som odísť zo Žiliny, pretože aj keď som bol mladý, nedostával som toľko šancí, koľko by som potreboval. Vedel som, že mám na to, hrať v základnej zostave. Končila mi v Žiline zmluva, čo som využil. Chcel som odísť. Ozvala sa Trnava, za čo som bol veľmi rád. Určite to beriem ako správny krok, pretože viem, že každým dňom napredujem.

V kabíne patríš k mladším hráčom, napriek tomu si sa dokázal prepracovať do základnej zostavy, kde pravidelne nastupuješ. Čomu by si pripísal tvoje úspechy?

Hlavne aj tomu, že som zostal stále pozitívny a nikdy to nezabalil.  V Žiline, ale aj minulú sezónu som bol pod psychickým tlakom a nehrával som. Všetko sa otočilo a teraz si užívam. Samozrejme, na každom tréningu treba odovzdať maximum, bez toho by to nešlo. Človek si niečo musí vytrpieť, aby bol šťastný.

Bol si nominovaný na finále Challenge Trophy s Anglickom, odkiaľ si sa vrátil so zlatou medailou. Aké sú to pre teba pocity, byť súčasťou reprezentácie?

Je to česť reprezentovať Slovensko. Každý futbalista vo svojej krajine o tom sníva. Mne sa to podarilo už v mládežníckych kategóriách a aj teraz. Budem rád, keď to bude pokračovať aj naďalej.

Adam Kadlec Zdroj: Lukáš Grinaj
Adam Kadlec. Zdroj: Lukáš Grinaj

Čo pre teba znamená futbal?

Futbal pre mňa znamená veľmi veľa, je to životný štýl. Neviem si ani predstaviť,  že by som futbal už nehrával. Pri futbale si človek nájde priateľov na celý život.

Futbal je krásna hra. Milujú ho všetci. Spája ľudí, národy, rasy. Všetko.

Čo na futbale nemáš rád?

Neviem, či niečo také aj je, ale asi každý futbalista nemá rád prípravy. Či už zimnú alebo letnú. Nehráte žiadny súťažný zápas a veľa trénujete. Takmer každý deň po dva tréningy. To je náročné. Avšak potom to prináša svoje ovocie.

 Ak by si mohol vybrať akéhokoľvek hráča, či už z minulosti, alebo súčasnosti, s ktorým by si chcel hrať a prečo?

Tých hráčov je veľmi veľa, ale keď si mám vybrať, tak by to bol asi Ronaldinho. Na neho bola radosť sa pozerať. Vidno, že futbal naozaj miluje. S každým jeho dotykom s loptou vytváral ľuďom úsmev na perách. Takže, preto práve s ním.

 Tréner El Maestro do nás vštiepil víťaznú mentalitu.

Aký je vysnívaný zápas, ktorý by si chcel navštíviť?

Ja už som si jeden sen splnil. Bol som sa pozrieť na zápas môjho najobľúbenejšieho klubu, Chelsea, dva roky dozadu. Verím, že sa mi to v decembri podarí znova. Je to naozajstný zážitok, zažiť tú atmosféru.

Aké je to hrať pred vypredaným štadiónom?

Je to super pocit, hrať pred plným štadiónom. Hráčov to viac vyhecuje. Každý sa chce viac ukázať, tým pádom sa zdvihne aj výkon. Samozrejme, príde trochu aj nervozita, ale to k tomu patrí. Je to určite lepšie ako hrať pred prázdnym štadiónom. Pretože si myslím, že futbal sa hrá pre ľudí, fanúšikov.

Adam Kadlec Zdroj: Lukáš Grinaj
Adam Kadlec. Zdroj: Lukáš Grinaj

So Spartakom zažívaš skvelú sezónu – momentálne ste na čele tabuľky. Čo ťa motivuje?

Tréner El Maestro do nás vštiepil víťaznú mentalitu. Veríme si, že každý zápas môžeme vyhrať. Ideme od zápasu k zápasu. A každý hráč má motiváciu. Jedine keď budeme vyhrávať, môžeme sa niekam posunúť. Keby sme prehrávali, nikto o nás ani nezakopne.

Tréner Nestor El Maestro priniesol do Trnavy nový vietor a dosahuje fantastické výsledky. V čom si myslíš, že je jeho prístup iný a ako sa ti pod jeho vedením hrá?

Je vidieť, že tréner bol súčasťou jednej z najlepších líg sveta a vie, ako to funguje vo veľkých kluboch. Snaží sa nám to odovzdať. Na každý zápas sa pripravujeme, ako keby to bolo finále. Mne sa hrá pod jeho vedením veľmi dobre. Cítim od neho dôveru. A to keď hráč cíti, tak hrá uvoľnene a odovzdá lepšie výkony.

V Trnave je futbal náboženstvom. Ako vníma obrovskú silu fanúšikov hráč?

Vnímam to. Všetci na Slovensku vedia, že Trnava má najlepších fanúšikov. Škoda, že na domáce zápasy teraz nechodia, verím, že sa to čoskoro vyrieši a budú nám fandiť aj doma. Keď hráme vonku, sú fantastickí. Pomáhajú nám, sú akoby náš dvanásty hráč.

Na svete je veľa športov, no futbal zostáva najpopulárnejším. Čo je kúzlom futbalu, že ho milujú masy?

Futbal je krásna hra. Milujú ho všetci. Spája ľudí, národy, rasy. Všetko.

Adam Kadlec Zdroj: Lukáš Grinaj
Na snímke vľavo hráč Trnavy Andrej Kadlec a hráč ŽŽiliny Dávid Hancko v zápase 17. kola Fortuna ligy medzi FC Spartak Trnava a MŠŠK ŽŽilina v Trnave v sobotu 25. novembra 2017. Zdroj: Lukáš Grinaj

Život športovca nie je jednoduchý. Aký by si povedal, že je rozdiel medzi životom športovca a bežného človeka?

Nie je jednoduchý, ale je krásny. Máme viac voľna a nemusíme byť v robote odvtedy dovtedy. Robíme to, čo nás baví, čo veľa ľudí povedať nemôže. Ale aj toto obdobie sa raz skončí. Futbal sa nedá hrať navždy.

V čom si myslíš, že je hlavný rozdiel medzi slovenskou ligou a zahraničnými a v čom by sme sa mali zlepšiť?

Rozdiel je v tempe zápasu, je to rýchlejšie ako u nás. Zásadný rozdiel je však v podmienkach pre futbal. V našej lige máme problémy s tréningovými ihriskami, zatiaľ čo v zahraničí majú postavené tréningové centrá na vysokej úrovni.

 Čo je rozhodujúce pre úspech hráča v najlepších svetových ligách?

Vo futbale je dôležité mať šťastie. Ale musíš byť aj dobrým  hráčom, aby si ťa niekto všimol. Možno treba mať dobrého manažéra, ktorý má kontakty. Je toho veľa, čo rozhoduje. Nie všetko je vždy len o hráčovi, pretože takých hráčov, ako ty, behá po svete milión.

Aké sú tvoje najbližšie ciele do budúcnosti?

Určite chceme, aby bol tento rok pre Spartak výnimočný. Mojím snom je zahrať si v zahraničí, preto ak by sa mi naskytla možnosť, bol by som veľmi rád.