Divoké táborenie a off-road cestovanie, bikepacking, vás dostane blízko k nedotknutej prírode a ďaleko od moderného, uponáhľaného a stresujúceho života. Jeseň je ideálnym časom, kedy vyraziť za dobrodružstvom.



Zobudím sa do prvých slnečných lúčov a moje zmysly okamžite opantá čerstvý vzduch voňajúci po morskej soli. Tú soľ cítim všade. Otvorím oči, vyjdem zo stanu a predo mnou sa naskytne nádherný výhľad na búriaci sa oceán. Obrovské vlny narážajú divoko do skál a špliechajú na všetky strany. Tieto rána sú jednoducho na nezaplatenie. Na zemi sú ešte menšie uhlíky a pozostatky môjho ohniska. Poriadne do nich fúknem a vidím, ako sa žeravé uhlíky opäť rozohriali. Spravím si rýchle raňajky, zbalím si svoj skromný prístrešok, spacák a uhasím oheň. Keď mám poslednú tašku pripevnenú na svojom bicykli, nasadnem a odfrčím z tohto idylického miesta, ktoré sa stalo mojím nocľahom a zároveň mojou súkromnou plážou zadarmo na jednu noc. Rada by som tu zostala, ale túžba po spoznávaní nového ma ťahá ďalej.

bikepacking-spain-gr7-02
Zdroj: theguardian.com

Tento vzdialený úsek som dosiahla len vďaka obrovskej vytrvalosti, nesúc všetko na svojom bicykli v špeciálnych vodotesných a mäkkých batohoch. To je bikepacking – vzrušujúce jazdenie na bicykli a divoké táborenie. Táto kombinácia sa veľmi rýchlo stáva populárnym liekom na odbúranie stresu a protijedom na dnešný uponáhľaný a hektický spôsob života.

Na rozdiel od cykloturistiky je off-road bikepacking oveľa divokejší. Nemusíme sa riadiť presne stanovenou cyklotrasou ani vychodenými chodníčkami. Namiesto toho môžeme nazrieť hlboko do prírody takej, aká v skutočnosti je. Pohybovať sa po drsných trasách, zdolávať skalnaté útesy, táboriť hoci aj v tých najdrsnejších podmienkach či nepriaznivom počasí. Každé nové zobudenie, každý nový deň či každé jedno rozhodnutie znamená nové dobrodružstvo.

3000
Zdroj: theguardian.com

Ak si chceme kempovanie užiť naplno, musíme si poriadne premyslieť našu cestu a čo je dôležité, zobrať si so sebou len to najnutnejšie. Zbytočne veľké váhy pripevnené na bicykli nás môžu nielen zdržovať, ale aj ohroziť. Pre efektívne plánovanie trasy si môžeme pomôcť napríklad aplikáciou Google Earth alebo vynikajúcou stránkou TopoFusion.com. Taktiež sa odporúča mobilná aplikácia Garmin, cez ktorú môžeme preskúmať mapu a štatistiky zo svojej poslednej aktivity, zobraziť svoj kalendár, sledovať ciele alebo si udržať motiváciu vďaka tomu, čo robia naši priatelia.

Ani Slovensko nezaostáva

Na Slovensku máme veľké množstvo cyklotrás, ktoré síce nie sú tak divoké, ale určite nám prinesú nezabudnuteľný zážitok. Zaujímavá cyklotrasa na Skalnaté pleso je vhodná aj pre menej zdatných, je dlhá len 5.5 km a s prevýšením 1700 m by ju so zaťatými zubami zvládol každý z nás. Cesta hore trvá zhruba hodinu a pol, potom sa už len pohodlne vyveziete lanovkou. Cestu späť zvládnete za necelých 10 min. Vysoké Tatry nám však ponúkajú aj mnoho iných, oveľa náročnejších cyklotrás, na ktoré si trúfnu len skúsení bikeri.

dsc03900
Zdroj: tatry.cz

Ďalšou zaujímavou cyklotrasou, ktorou sa môže Slovensko pýšiť a je vhodná aj pre začiatočníkov, je cyklotrasa Kraľová pri Senci, ktorú bez väčšej námahy zvládnete za 2 hodiny. Táto trasa nie je len o bicyklovaní, ale aj o atrakciách a vynikajúcich maškrtách, na ktorých si môžete cestou pochutnať. Pozoruhodný je vodný mlyn, ktorý je jediným poschodovým mlynom v strednej Európe. Za zmienku stojí aj Oáza sibírskeho tigra. Tak na čo ešte čakáte? Šup-šup za dobrodružstvom!

Vodný mlyn v Jelke. Zdroj: www.krizom-krazom.sk
Vodný mlyn v Jelke. Zdroj: krizom-krazom.sk