O tom, ako navštíviť krásny Island a neminúť tisíce eur nám porozprával cestovateľ Martin. Vydal sa z nášho malého Slovenska, cez Katowice až do srdca krajiny ľadu a ohňa.Ultra rýchle rozhodnutie – ide sa na Island

Nudil som sa a pozeral som iba tak lacné letenky na Pelikáne. Našiel som spiatočný lístok  Island – poľské Katowice – Keflavík (Island) na desať dní za 120 eur, čo ma samozrejme ako každého správeho cestovateľa zaujalo. Nemal som však s kým vyraziť a tak som napísal kamarátovi, ktorý pracuje v rovnakom odvetví ako ja. Povedal som mu o letenkách a ešte v ten večer sme si obaja letenky zakúpili. Medzičasom tento kamarát kúpil ďalšiu letenku pre svoju priateľku a už sme boli ani neviem ako traja.

Medzitým som sledoval na Facebooku skupiny o Slovákoch, ktorí žijú na Islande. Našiel som skupinu s názvom „Slováci na Islande“. Za tri mesiace, ktoré nám ostávali do odletu som vo Facebookovej skupine spoznal Slovenku, bývajúcu v Reykjavíku. Opýtal som sa jej, či by sme u nej mohli prespať aspoň prvú noc, keďže sme mali prísť večer a ubytovanie sme plánovali riešiť až na mieste. Na moje veľké prekvapenie – Nika súhlasila.

Island sa nám nechcelo zdolávať na vlastných, preto sme si objednali auto vopred cez internet. Čakalo nás priamo na letisku. Prenájom auta nás vyšiel zhruba na 700 – 800 eur na celých 10 dní. Tankovanie bolo v našej réžii.

Priebeh nášho dobrodružstva

Prvú noc sme teda prespali u Niky, ktorá bývala s Islanďankami. Rýchlo sme sa skamarátili a zistili sme, že je tam vlastne na Erasme.  Rozumeli sme si natoľko, že sme ju presvedčili, aby vyrazila na 10 – dňové dobrodružstvo s nami.

Štyria blázni na ostrove – asi takto by som charakterizoval náš výlet. Svoju cestu sme začali sme na južnej časti, tam sa nachádza Golden Circle. To je jedna z hlavných turistických oblastí celého Islandu. Mohli sme tam vidieť národný park Thingvellir, ktorý je známy svojou históriou, kultúrou i prírodou. Takisto sme navštívili svetoznámy vodopád Gullfoss, ktorý sa nachádza v kaňone rieky Olfusa. Dokáže ním pretiecť až 2000 metrov kubických vody za sekundu. Počas výletu sme nevynechali ani gejzíry, najmä ten s jednoduchým pomenovaním Geysir, ktorý bol prvým známym gejzírom v modernej Európe.

Jaskyňa, ktorú využili na natáčanie Game of Thrones (Zdroj: pinterest.com)

Navštívili sme aj jaskyňu Grótagjá z Game of Thrones. Išlo o relatívne malú jaskynku. Pri ceste sme videli iba skaly a až po pár metroch sme sa ocitli v jaskyni, v ktorej bola magická, teplučká, azúrová voda. Zvláštnosťou je, že táto jaskyňa je v súkromnom vlastníctve, takže sa tam nemôžu turisti kúpať. (Ako to, že Jon Snow a Igrytte mohli?)

Mali sme aj zážitok so slovenskými kňazmi na Islande. Bolo to približne počas piateho dňa na Islande, kedy sme sa zastavili na východnom pobreží v obci Reydarfjördur na návštevu slovenských kňazov a miestneho kostola zo slovenského dreva. Keď sme prišli do kostola a miestnej fary, nikoho sme spočiatku nevideli. S malou dušičkou sme zazvonili na zvonček domčeka. Vyšiel mohutný pán, my sme ho pozdravili a prvé, čo nám povedal on bolo: „Poďte ďalej.“  Zavolal nás teda dnu a predstavil nám ďalších dvoch pánov, ktorí s ním žijú. Cítili sme sa tam nakoniec ako doma, dozvedeli sme sa niečo o ich misii a takisto aj oni niečo o nás.

Prameň vyzeral ako potôčik v mojej rodnej Topoľnici.

Zaujímavosť z Islandu

Zaujímavosťou bolo, že sme sa tu kúpali v jednom z termálnych prameňov. Pre mňa osobne to bol jeden z najhorších zážitkov na Islande. Prišli sme tam okolo tretej-štvrtej poobede a auto sme odstavili na parkovisku, keďže sa ďalej ísť nedalo. Išli sme teda pešo, pričom od parkoviska bol prameň vzdialený štyri kilometre. Najprv sme sa chceli vrátiť, ale nakoniec vyhrala zvedavosť, a to aj napriek tomu, že sa už stmievalo. Keď sme dorazili na miesto – už bola tma 🙂  Prameň vyzeral ako potôčik v mojej rodnej Topoľnici, keď som sa chcel namočiť, musel som ležať buď na boku alebo na chrbte. Horšie bolo, že pri odchode po 2-3 hodinovom kúpeli fúkalo a pršalo. Na cestu naspäť k autu nikdy nezabudnem.

A čo ubytko?

Keďže sme boli na „nízko nákladovom“ výlete, tak sme spali väčšinou pri ceste na odpočívadle. Roztiahli sme tam stan a časť z nás spala aj v aute. Takto to v princípe vyzeralo počas polovice nášho pobytu na Islande. Zhruba takých päť-šesť dní sme spali v kempoch, kde sme si mohli rozložiť stan. Boli tam k dispozícii sprchy, práčka, kuchynka s riadmi. Vždy to stálo približne 10 -11 eur na noc.

Celý výlet sme poňali “eko”. Inými slovami – všetko sme si riešili svojpomocne. Potraviny sme nakupovali v miestnom reťazci Bonus za ceny porovnateľné s tými slovenskými. Asi dvakrát sme sme išli na slávnostnejší obed a navštívili sme reštauráciu, stálo to tam zhruba 25 eur na osobu. Takže čo sa týka služieb, cítili sme, že sú drahšie ako na Slovensku. Inak sa všetko dalo vykryť a kompletný 10-dňový výlet na Islande ma vyšiel na 700 eur, čo je super cena. Vzhľadom na to, čo som videl a zažil za tých desať dní musím povedať, že neľutujem. Bol to výlet, ktorý preveril moju samostatnosť a schopnosť zadovážiť si všetko sám.

Zhrnutie cien

Spiatočná letenka – Katowice – Keflavík – 120 €/osoba

Auto – 700-800 eur/10 dní

Benzín – 1,58 eur/l

Ubytovanie v kempingu – 10-11 eur/osoba na noc

Obed v reštaurácii – 25 eur/osoba

Voda – 1,90 eur/l

Mlieko – 1,24 eur/l

Chlieb – 2,84 eur/500 g

Syr – 1,35 eur/100 g

Kuracie prsia – 16 eur/1 kg

Zemiaky – 2,20 eur/kg

Jablká – 2,48 eur/kg

Banány – 2,21 eur/kg

Pivo – 3,10 eur/0,5 l

Celková cena – 700 eur/osoba na 10 dní