Utečme, kým sa dá alebo nie?Poslednú dobu okolo seba počúvam (a nie len od učiteľov) rady, že by som mala vycestovať do zahraničia a tam pobudnúť, pracovať a potom sa vrátiť domov s novými skúsenosťami ako iný človek. Celé nakope a osekané ako čerstvý trávnik pred Oxfordom to znie veľmi dobre a lákavo, ale existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo nemôžem/nechcem/nepôjdem do zahraničia.

lI33a7O

Tým najočividnejším a prvým sú peniaze. Nie každý má odložené v prasiatku bubáky na cestu okolo sveta/Európy/na zoskok z vesmíru a nie každý si môže dovoliť odkladať peniaze z výplaty. Ak niečo nemám rada, tak sú to ľudia, ktorí mi okamžite začnú podrážať nohy s tým, že sú to len výhovorky. Nemať peniaze na vycestovanie do zahraničia nie je výhovorka, je to fakt. Ak pracujem, dobre si rozmyslím, kam investujem a popravde? Keď sa mi náhodou na účte objaví trojciferná sumička, dobre si rozmyslím, čo si kúpim, alebo kam tie peniaze investujem a verte mi – cestovanie do zahraničia nikdy nie je medzi tými prvými.

hInXST2

Tým druhým sú prísľuby zárobku. Možno kedysi sa dalo v zahraničí zarobiť. Ľudia odchádzali muklovať do Ameriky, aby zabezpečili svoje rodiny, no teraz je to inak. Svetová ekonomika sa rozkývala tak, že istota vyššieho zárobku už nie je 100%. Samozrejme, v takom Anglicku sa určite žije na inej úrovni. No peniaze, ktoré by som si pred pár rokmi odniesla domov teraz nechám v potravinách, na nájme a na zdravotnej starostlivosti. Veľa ľudí vám povie, najmä tí, ktorí v zahraničí robiť neboli, že to sú somariny a márnim šancu. No ľudia, ktorí si život „tam vonku“ zažili na vlastnej koži vám väčšinou povedia, že zas toľko peňazí si so sebou domov nepriniesli a že spomínaný výlet bol neutrálnym prínosom do ich finančnej situácie.

tumblr_mkgzp51Igy1rp20fbo1_500

Ďalším faktorom, prečo nemôžem ísť sú ľudia. Už miliónkrát sa mi stalo, že sme dohadovali väčší výlet a vždy to stroskotalo, preto sa nečudujte mojim zatrpknutým reakciám, keď opäť začnete stavať vzdušené zámky o tom, aké by bolo super niekam ísť. Všetci len sľubujú, ale keď príde na lámanie chleba, zrazu nie je nikto, s kým by som sa na podobný výlet Európou mohla vybrať. Ak sa takí ľudia aj nájdu, pravdepodobne s nimi nepôjdem pre ich nepraktickosť a problémy pohotovo reagovať, ak by sme sa náhodou niekam museli ponáhľať. Nevadí mi spať v stane, jesť suché rožky a cestovať stopom, ale sama by som do toho nešla. Takú odvahu naozaj nemám a ešte nemám celkom ustálený názor na ženy, ktoré takto cestujú o samote. Neviem, či ich mám obdivovať, alebo ich konanie považovať za šialenstvo.

anigif_enhanced-buzz-19293-1380061445-14

Štvrtým je dôvod, že vlastne zo Slovenska ani odísť nechcem, pretože ak všetci ujdeme, ako táto krajina dopadne? Nebavme sa teraz o výletoch, ale o naozajstnom odchode zo Slovenska. Nie som nijaký národniar, i keď som vyrástla v Slotalande, nepovyšujem sa na nadčloveka. Ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane, keď sa všetci kreatívni ľudia zdekujú preč? Čo nám tu ostane? Naozaj chcete zo Slovenska urobiť geriatrický štát, kde bude namiesto parlamentu zvieracia farma (toto je vlastne veľmi aktuálny fakt) a navždy sa nám na topánky budú lepiť exkrementy komunizmu? Česť všetkým ľuďom, ktorí ešte nehodili flintu do žita a rozbiehajú si tu biznis a rôzne start -upy. Sú to rytieri v bielej zbroji odhodlaní vybojovať si SVOJE podmienky u NÁS doma. Dúfam, že sa niekedy dostanem do ich templárskych radov so svojou (v budúcnosti veľmi prosperujúcou a obľúbenou) krčmou.

steampunk-themed-coffee-shop-interior__

Ak má niekto z vás iný dôvod, prečo (ne)vycestovať, napíšte mi ho do komentára, budem sa tešiť!