Sú mladé, šikovné a robia to, čo ich napĺňa. Že sa to nedá? Stačí sa len poriadne zaprieť. Veď nie nadarmo sa hovorí: „ keď chceš niečo dosiahnuť, musíš preto tvrdo makať“.Málo študentov robí v dnešnom svete predierania sa to, čo ich naozaj baví. Mnohí z nás sú radi, keď majú popri štúdiu nejakú brigádu, ktorá im aspoň o nemalé peniažky zvýši mesačný príjem. No my tu máme tri výnimky a s čistým svedomím môžeme povedať, že ich čaká úspešná kariéra.  Reč je o mladých návrhárkach, ktoré si idú pevne za svojim cieľom. Vyrábajú handmade kúsky, ktoré získali medzi mladými ľuďmi aj širokou verejnosťou veľký obdiv.

Michaela Giertlová

Študentka etnológie na Masarykovej Univerzite v Brne je úspešná mladá návrhárka, ktorej učarovala naša tradičná ľudová kultúra. Módu vníma ako vyjadrenie samej seba, svojej individuality a osobnosti.  Jej kúsky sa dokonca nedávno objavili aj na vydarenom projekte Miss Horehronie. Inšpiráciu čerpá zo svojej vášne k móde a tak isto zo zberateľstva krojov.  Pod jej šikovnými ručičkami vznikla značka s originálnym názvom FakeFolk.

Zdroj: facebook.com
Zdroj: facebook.com / Michaela Giertlova

Značka FakeFolk zastupuje nový nastupujúci trend folklórneho priemyslu. Spojením dvoch rôznych svetov, ako je tradičný ľudový a ten súčasný, vznikajú pod šikovnými ručičkami Mišky veľmi neobyčajné a hlavne originálne kúsky. Nositeľom tejto myšlienky je aj nová kolekcia s názvom Láska v kroji ukrytá. Odráža prvky tradičného odevu nie len vo forme výšivky, ale aj strihu, aplikácie ornamentu, plisovania a použitia krajky. Cieľom FakeFolku však nieje len spoločenská móda ako v tomto prípade. Ako nám sama Miška prezradila, jej cieľom je, aby fakefolkové výrobky nosili ženy každodenne.

„Vďaka štúdiu som získala know-how, čo dnes naplno zúžitkovávam.“

Pod touto značkou však nemôžeme hľadať pravý folklór, skôr naopak. Preto aj názov značky, ktorý je často rozvádzaný a pre niektorých sporný, poukazuje práve na tieto súvislosti.

Miškin najbližší osobný plán pozostáva z oddychu a splnenia všetkých študentských povinností. Plán značky FakeFolk je, ako nám prezradila, je na tom tak trocha závislý. V novom roku sa však môžeme s istotou tešiť na novú kolekciu a s ňou aj prehliadku v rámci súťaže krásy.

Zdroj: facebook.com/ FakeFolk

Veronika Kopálová

A teraz sa vrátime naspäť do nedávnej histórie k Bratislavských módnych dní. Veronika Kopálová, víťazka projektu Nové tváre v oblasti módnej scény patrí tak isto medzi mladých slovenských návrhárov. Veronika je bývalou študentkou Západočeskej univerzity v Plzni, kde študovala Fashion Design. Navrhovanie a šitie šiat považuje za svoje hobby, ktoré chce v budúcnosti premeniť na svoje zamestnanie a naplno sa mu venovať.

Zdroj: zenskyweb.sk
Zdroj: zenskyweb.sk

Veronika sa venuje navrhovaniu a šitiu šiat podľa želaní zákazníka. Väčšinou sú to spoločenské, elegantné, ale aj extravagantné odevy najmä pre ženy, no ako sama tvrdí, nebráni sa ani športovej móde. Svoje taktiež originálne kúsky vyrába pod vlastnou značkou Veron. Pred nedávnom ju však do sveta módy posunulo aj víťazstvo na Bratislavských módnych dňoch, ktoré ako nám sama prezradila, vôbec nečakala.

„Som veľmi rada, že porota vybrala práve moju kolekciu. V takýchto chvíľach si človek uvedomí, že to čo robí, má naozaj zmysel.“

A jej ciele do budúcna? Jej hlavným cieľom je navrhovať a šiť módu pre ľudí. Tak isto sa snaží na sebe tvrdo pracovať a dať o sebe vedieť aj verejnosti. Budúci rok v septembri ju čaká prezentácia jej kolekcie na Slovak Fashion Night v New Yorku. Ako nám prezradila, už sa na ňu veľmi teší a uvidí, čo jej táto nová skúsenosť prinesie do budúcna.

Zdroj: facebook.com/ Veronika Kopalova
Zdroj: facebook.com/Veronikakopalova

Petra Macháč 
Fantázia, ktorá nemá hraníc. Ruky, ktoré dokážu vytvoriť to, čo ani ten najpresnejší stroj nezostrojí. Farfallamia je slovenská značka kvalitných a originálnych, ručne spracovaných výrobkov. Sú to doplnky pre dievčatá, ženy a deti. Ponúka originálne čelenky, čiapky, šály, kabelky a ruksaky. Pod touto značkou sa ukrývajú šikovné ručičky ambicióznej Petry Macháč, pre ktorú Farfallamia znamená veľmi veľa.

ff
Zdroj: farfallamia.sk/Petra Machac

Všetko sa to začalo čelenkami, pretože ich bolo nedostatok. A presne tu sa zrodil nápad, vďaka ktorému sa môžu mladé dievčatá pýšiť originálnymi, ručne robenými doplnkami. Pod šikovnými ručičkami Petri Macháč a jej dlhoročnej kamarátky Dominiky začalo vznikať niečo, o čom ani oni samé nesnívali. Jej prvý výrobok bola dvojuzlová čelenka s kvetovanou potlačou. Časom však začali vznikať aj ostatné výrobky, ktoré tieto mladé dievčatá navrhujú so srdcom a veľkou inšpiráciou.

Zdroj: farfallamia.com
Zdroj: farfallamia.com

Ako samé priznávajú, nie je to med lízať. Vyžaduje si to veľmi veľa času, prácu ,,24 hodín denne,, a plné nasadenie. Veľmi veľa záleží aj od momentálneho psychického rozpoloženia a od momentálnej nálady. Ale tak isto sú dni, keď to ide samo. Farfallamiu si však vďaka ich drine všimli aj magazíny ako  Slovenka , Dream & live, Emma a internetových – odzadu.sk, najkrajšiemodelky.sk , la-femme, womanmanmagazine.sk .