Strhujúci, bláznivý, neopísateľný. Aj taký môže byť vysokoškolský program s názvom ERASMUS.O Erasme už dnes počúvame z každej strany, no najčastejšou otázkou aj naďalej ostáva: Aký je naozaj? Študentka vysokej školy Lenka sa rozhodla na všetky otázky ohľadom Erasmu odpovedať netradičným spôsobom – svojou vlastnou knihou. Ponúka nám v nej svoj skutočný príbeh erasmáckeho života v metropole Čiech, v stovežatej Prahe.

Erasmus
„Nie je to iba jeden rok v živote človeka, ale celý život v jednom roku.“

Nášmu tímu sa naskytla príležitosť si túto neobyčajnú knihu prečítať. Ja osobne som sa na ňu veľmi tešila. Keď mi prišla domov, ešte viac ako radosť, som cítila zvedavosť. Zaujímalo ma, či ma dokáže aj „obyčajný“ príbeh študentky zaujať natoľko, že budem môcť knihu na konci s čistým svedomím označiť za dobrú. Dnes už viem, že môžem.

„Prebdené noci, zahraničná láska, žiadne starosti a obavy o budúcnosť, to je Erasmus. Výnimočný program, na ktorom „teraz alebo nikdy“ nie je len prázdna fráza.“

Čudujem sa, že Lenkina kniha je prakticky jedinou knihou o Erasme na Slovensku. Ako je možné, že sa doteraz nenašiel nikto, kto by o tom napísal? Možno nebol nikto dostatočne odvážny na to, aby svetu vyrozprával svoj príbeh. Lenka našťastie odvážna bola. Rozhodla sa podeliť  s nami o kúsok zo svojho života, a dovolila čitateľom, aby zažili najkrajší rok jej života spolu s ňou. Namiesto zbytočných oficiálnych obkecov o tom, prečo by sme mali/nemali na Erasmus ísť, nás vzala so sebou do kufra a postupne nás zoznámila so svojím bývaním, novými kamošmi, novými láskami a s každým zážitkom, ktorý (nielen) v Prahe zažila.

Erasmus partia
„Z toho večera si pamätám len to, že sme sa všetci bez slov rozhodli, že sme tí praví, ktorí sa budú navzájom sprevádzať touto spoločnou cestou.“ Zdroj: Archív Lenka.

Čo v knihe nájdete?

Primárne je kniha o erasmáckej love story medzi slovenkou Lenkou alias Adrianou a francúzom Julienom, ktorého skutočné meno nepoznám. Všetci dobre vieme, že vôbec nie je ľahké podeliť sa o svoje city. Ešte ťažšie je podeliť sa o ne s cudzími ľuďmi. Prostredníctvom mladého zamilovaného páru sa v knihe dozvedáme, aký je vzťah medzi ľuďmi z dvoch rôznych krajín. Aké to je prekonávať každý deň jazykovú bariéru. Aké môže byť náročné toho druhého pochopiť a nájsť si k nemu cestu.

„Prvé lásky sú vždy rovnaké. Sú krásne, prudké, hlboké a zasiahnu naše najhlbšie vnútro. Dostanú sa tam, kde ešte nikto nebol.“ (Urývok z knihy)

Aká je kniha „Erasmus: Láska na dobu určitú ?“

Keďže som ako recenzentka zvyknutá na objektívne vyjadrovanie svojho názoru, trochu som sa obávala, že budem k Lenkinej knihe príliš kritická. Stačilo mi však iba zopár strán a vedela som, že kritická ani zlá nebudem. Lepšie povedané nemôžem byť, ani keby som veľmi chcela, pretože sa mi pri čítaní stalo to, čo na knihách milujem najviac. Jednoducho som sa stala Adrianou a prežívala každý Erasmácky deň s ňou. Priznám sa, že som sa dokonca niekoľkokrát pristihla pri tom, ako sa ponáhľam čítať si o vyvíjajúcom sa erasmáckom vzťahu. Zaujímalo ma, či si dnes už konečne dajú prvú pusu, kam sa pôjdu večer všetci opiť, aké dobrodružstvo zažijú cez víkend, koho nového Adriana spozná a koľkí chalani sa ju budú snažiť baliť.

„A možno to nemalo byť o šťastnom konci. Možno to bolo o tom príbehu.“ (Lenkin úryvok z knihy)

Lenkina kniha ma prekvapila. A to v najlepšom slova zmysle. Prostredníctvom svojich pocitov ma dokázala preniesť na desať mesiacov do Prahy. Teraz už viem, čo myslela tým, keď povedala, že „Je ťažké presne opísať, čo sa počas toho bláznivého roka stalo, pretože ako sa hovorí…kto nezažil, nepochopí.“ Ak patríte medzi tých, ktorí chceli vedieť viac o živote na Erasme, Lenkinu knihu si určite prečítajte. Dozviete sa o možnostiach, ktoré program Erasmus ponúka; o tom, aké to je zdieľať izbu s „cudzincom“, aj o tom, ako spolu dokážu vychádzať rôzne národnosti pod jednou strechou. Dokonca aj romantické duše si prídu na svoje, pretože Lenka/Adriana zažíva na Erasme svoju prvú lásku. (nechýbajú ani pikantné scény ;))

erasmus couple
(Zdroj: tumblr.com)

Neostáva mi nič iné, iba knihu všetkými desiatimi odporučiť. Tým, ktorí rozmýšľajú o tom, že sa na Erasmus prihlásia; tým, čo už na Erasme boli; tým, ktorí tam neboli; dokonca aj tým, ktorí nevedia čo to Erasmus vlastne je.