Nový film českého režiséra Júliusa Ševčíka Masaryk s Karlom Rodenom v hlavnej úlohe je venovaný jednému životnému obdobiu diplomata a politika Jana Masaryka.Do slovenských kín vstúpi v marci 2017. Už tento rok sa však uskutoční predpremiéra filmu v limitovanom počte predstavení v Bratislave. Od 15. do 20. decembra a 29. decembra bude film, ako jediné v limitovanej predpremiére, premietať Kino Mladosť. Predpredaj vstupeniek sa začal 28. novembra.

Film Masaryk (zdroj: reprofoto Youtube/Totalfilm.cz)
Na Slovensku bude predpremiéra v kine Mladosť (zdroj: reprofoto Youtube/Totalfilm.cz)

„Rozhodli sme sa Masaryka ukázať v exkluzívnej predpremiére ešte tento rok v decembri. Urobili sme tak v Prahe aj v Bratislave. Pevne veríme, že týmto špeciálnym filmovým vianočným darčekom uspokojíme aspoň tých najväčších zvedavcov a navnadíme všetkých milovníkov dobrého filmu na marec do všetkých slovenských kín,“ vysvetľuje Denisa Biermannová zo spoločnosti Garfield Film, ktorá snímku distribuuje na Slovensku.

Film predstavuje Jana Masaryka ako vlastenca, zapáleného diplomata a bohéma, milujúceho ženy, umenie a hudbu, ktorý viedol v súkromí extravagantný život – skutočný protipól jeho diplomatickej dráhy. Zatiaľ čo jeho otec, T. G. Masaryk bol vnímaný ako ušľachtilý puritán, jeho syna zvykli prezývať „Veselý Jan“. Zaujímavou zhodou okolností je fakt, že práve Roden už v minulosti stvárnil i postavu T. G. Masaryka. Podľa jeho slov sa zdá, že aktuálnu úlohu jeho syna si vychutnal viac: „Reálie okolo Masarykovcov mám naštudované len zbežne, no myslím, že je mi bližší Jan Masaryk než T. G. Masaryk,“ priznáva herec.

Film Masaryk (zdroj: reprofoto Youtube/Totalfilm.cz)
V Masarykovi si zahrá aj modelka Eva Herzigová (zdroj: reprofoto Youtube/Totalfilm.cz)

Jan Masaryk bol údajne tiež vyhľadávaným objektom žien. Vo filme jednu z jeho príležitostných lások, herečku a speváčku Madlu, ktorá je fiktívnou postavou, hrá modelka Eva Herzigová. Dobové dokumenty svedčia o tom, že noviny často špekulovali o Masarykovom vzťahu k herečke Adine Mandlovej či speváčke Jarmile Novotnej, s ktorými bol často vídaný. Písalo sa tiež o jeho pomere s partnerkou Karla Čapka, herečkou Olgou Scheinpflugovou. Okrem Karla Rodena uvidia diváci v Masarykovi celú plejádu hereckých osobností v úlohe skutočných historických postáv – Oldřicha Kaisera ako prezidenta Edvarda Beneša, Jiřího Vyorálka ako Konráda Henleina, Roberta Jaškówa ako Emanuela Moravca. Ďalej hrajú Emília Vášáryová, Zuzana Kronerová, Martin Hoffman.

Film Masaryk (zdroj: reprofoto Youtube/Totalfilm.cz)
V hlavnej úlohe sa predstaví Karel Roden (zdroj: reprofoto Youtube/Totalfilm.cz)

Film vznikol v produkcii spoločností IN Film a Rudolfa Biermanna za účasti množstva zahraničných hercov. Psychiatra Steina hrá nemecký herec a spisovateľ Hanns Zischler, spisovateľku a Masarykovu snúbenicu Marciu Davenportovú stvárnila španielska herečka Arly Joverová, ministerského predsedu Chamberlaina hrá britský herec Paul Nicholas, britského ministra zahraničných vecí Halifaxa Dermot Crowley, francúzskeho ministra Bonneta Milton Welsh. Koproducentom snímky je Česká televízia, RTVS a ZDF/Arte. Vznik filmu podporil Státní fond kinematografie a Audiovizuálny fond. Celoslovenská distribučná premiéra filmu Masaryk sa uskutoční 23. marca 2017. TASR informovala PR manažérka filmu Adriána Čahojová.

Zdroj: TASR