Svoju distribučnú premiéru na Slovensku mal ešte 10. novembra film Olivera Stonea Snowden, zobrazujúci príbeh muža, ktorý zmenil súčasný svet ako máloktorý človek – spôsobil asi najväčší únik informácií v dejinách americkej spravodajskej služby.V roku 2013 Edward Snowden nenápadne odišiel z práce v Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) a odletel do Hongkongu, kde sa stretol s novinármi z renomovaných médií a odovzdal im informácie o sledovacom programe americkej vlády.

Odhalil, že tento program zbiera množstvo virtuálnych dát a sleduje všetky formy digitálnej komunikácie – a to nielen cudzích vlád a teroristických skupín, ale aj obyčajných občanov. Snowden, sklamaný prácou v prostredí tajného spravodajstva, našiel odvahu konať podľa svojich princípov.

Režisérom snímky je klasik americkej angažovanej kinematografie. Stone je držiteľom troch Oscarov a mnohých ďalších prestížnych ocenení. Svojimi filmami ako Čata, Narodený 4. júla, JFK, Nixon, Takí normálni zabijaci, Wall Street alebo World Trade Center mapoval zásadné momenty v novodobých amerických dejinách – od vojny vo Vietname až po tragédiu 11. septembra 2011.

Vyberá si kontroverzné témy, ktoré sú veľmi osobné i úplne univerzálne. Je hrdým vlastencom i kritickým intelektuálom, ktorý výrazne inklinuje k liberálnej tradícii. Rád ponúka príbehy, ktoré protirečia mainstreamovému výkladu dejín. Niet preto divu, že si za hrdinu svojho nového filmu zvolil Snowdena. Vo filme ho stvárňuje Joseph Gordon-Levitt.

Podľa informácií distribučnej spoločnosti nakrútenie filmu inicioval Snowdenov ruský advokát Anatolij Kučerena, práve on mal osloviť dlhoročného producenta Olivera Stonea Moritza Bormana na spoluprácu a pozval filmových tvorcov do Moskvy, kde sa momentálne Snowden ukrýva.

Ambasádorom uvedenia filmu Snowden na Slovensku je organizácia Amnesty International Slovensko, ktorá sa venuje problematike masového sledovania a žiada, aby americký prezident Barack Obama udelil Snowdenovi milosť. Životopisný politický triler Snowden prináša do slovenskej kinodistribúcie Film Europe.

Zdroj: TASR