Lucka (21) študuje právo na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Momentálne je v treťom ročníku, ktorý trávi pobytom v zahraničí na Erasme v Nice. Zvolila si predmety v odbore Science politique, ktorý študuje priamo na univerzite Sophia Antipolis. Ako vyzerá štúdium v obľúbenej dovolenkovej destinácii?



Faktory, ktoré ovplyvnili výber univerzity
Jej voľba bola veľmi jednoduchá. Ako sama vraví, vedela, že sa nemusí dostať tam, kam bude chcieť. Preto bolo pre ňu najdôležitejšie vôbec niekam chcieť ísť. Kamkoľvek. Aj keby ju vybrali do maličkého Estónska, ktoré nie je až taká lukratívna krajina pre Erasmus život ako napríklad Španielsko, vedela, že pôjde na 100%, pretože aj tam človek môže nadviazať nové medzinárodné kamarátstva a zažiť kopec nezabudnuteľných zážitkov. „No v mojom prípade som si urobila myslenú čiaru cez mapu Európy a všetko, čo je severne od Slovenska som automaticky vylúčila. Nie preto, že by som tie krajiny nechcela navštíviť, no preto, lebo som mala možnosť voľby. Poznám sa a mám rada južanské krajiny, temperamentné povahy ľudí a párty do skorého rána,“ začína svoje rozprávanie. Vedela, že ak by išla napríklad do Dánska, asi ťažko by mohla ležať na pláži a naučiť sa nový jazyk.

Nice je jedným z najkrajších miest Francúzskej riviéry (zdroj: Lucia Pálová).
Nice je jedným z najkrajších miest Francúzskej riviéry (zdroj: Lucia Pálová).

Lucka má pocit, že Francúzsko jej je akoby súdené. Nikdy nemala rada ten jazyk, kultúra jej prišla čudná a francúzsky humor trápny, no vždy sa jej akosi všetko francúzske plietlo do života. Štyri roky francúzštiny na strednej, z ktorých si neodniesla ani „Bonjour“ a potom priateľ, ktorý hovorí francúzsky lepšie ako slovensky. „Musela som si zvoliť Francúzsko stoj čo stoj, a tak som napísala Nice na prvé miesto. Povedala som si, že ak ma nevyberú tam, tak to tak malo byť, “  pokračuje s tým, že v zálohe mala ešte Barcelonu a Atény.

Benevolentnosť a ťažké štúdium
„Mám pocit, že pokiaľ som tu ako Erasmus študent, je to tu dosť benevolentné. Štúdium ako také mi príde ťažké. Vo francúzštine nie som schopná si písať poznámky sama, takže mi ich posielajú spolužiaci. Taktiež jedna hodina trvá nekonečné 3 hodiny, takže v cudzom jazyku je veľmi ťažké prinútiť sa počúvať, prekladať a rozmýšľať nad tým, čo profesor hovorí,“ opisuje úskalia francúzskeho ErasmuNašťastie však nie je povinné si zvoliť semináre, takže nikto od Lucky počas semestra nežiada žiadne seminárky ani prezentácie a dokonca má pocit, že nehrozí ani žiadny mid-term test. „To je fajn, lebo stresujúce môže byť už len nové prostredie a nový jazyk a nie to ešte priebežné testovanie vedomostí v škole.“

Dominantou Nice je slnečné počasie (zdroj: Lucia Pálová).
Dominantou Nice je slnečné počasie (zdroj: Lucia Pálová).

„Nice určite odporúčam všetkým! Tí ktorí tu boli na dovolenke, určite vedia prečo. Nádherné historické budovy, obrovské červené námestie Place Masena, 7 kilometrová promenáda lemovaná palmami, kopec malých a útulných pubov v starom meste, ktoré sú plné ľudí každý večer od pondelka do nedele.“ V Nice je slnečno každý jeden deň, takže človek má z toho hneď dobrú náladu. Podľa Lucky sa oplatí vyšlapať si to na Chateau, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto, na promenádu a na more. „Také niečo na Slovensku nemáme,“ dodáva.

Priateľskí Francúzi a predĺžená dovolenka v jednom

Francúzi sú veľmi priateľskí, takže nájsť si kamarátov Lucke netrvalo dlho. „Veľa ľudí si myslí, že Erasmus študenti sa stretávajú len s ostatnými Erasmus študentmi. To by som ja ale netvrdila. Samozrejme, väčšinou, hlavne na prednáškach v škole sme skoro stále skupina Erasmus študentov pokope, to ale neznamená, že medzi nami nie sú nejakí Francúzi.“  Tí to berú ako možnosť naučiť sa niečo nové o danej kultúre. Aj klasické house parties, ktoré organizujú Erasmus študenti bývajú plné Francúzov. Na takých párty sa podľa nej spoznávajú noví ľudia najlepšie a taktiež je to perfektné miesto na praktizovanie francúzštiny v praxi.

Spolu s priateľmi si užila aj typickú Halloweensku párty (zdroj: Lucia Pálová).
Spolu s priateľmi si užila aj typickú Halloweensku párty (zdroj: Lucia Pálová).

„Väčšinou ideme von tak každý druhý/ tretí deň. Samozrejme, je tu kam ísť každý jeden večer, no niekedy je ozaj nad zlato zostať na byte a pozrieť si film či len tak „nerobiť nič“.“ Najradšej má bar Wayne´s v starom meste, kde hrá živá hudba každý večer. Tancuje sa tam na stoloch, čo bolo pre ňu zo začiatku veľmi zvláštne. „Človek si na to ale zvykne veľmi rýchlo, keďže všetci na vás pozerajú zvrchu, takže je lepšie sa pridať k ostatným,“ smeje sa Lucka. Jedno z najobľúbenejších miest je pre Lucku pláž. „Večer zobrať kamarátov a fľašku či dve vína. Pre Slovákov je to neopísateľné miesto. Samozrejme, veľa z nás chodí na dovolenku k moru, no toto je život pri mori, nie dovolenka.“ Netlačí ju dátum odchodu a nemusí isť niekam len preto, lebo by mala, lebo o dva dni ide domov. Ide tam, kam chce, kedy chce a tak často ako chce.

Čo s voľným časom v Nice?
Lucka ako prvé odporúča cestovať okolo Nice. „Mestá ako Cannes či Monaco sú nádherné a určite stoja za návštevu, no podľa môjho názoru tá pravá francúzska aura sa skrýva práve v maličkých dedinkách.“ ESN organizácia je v Nice perfektná, takže o výlety majú postarané každý jeden víkend. Opäť je to možnosť ako spoznať nových ľudí, nové kultúry a podeliť sa o krásne zážitky s ostatnými. Pre tých, ktorí majú radi šport, promenade des Anglias je tým prvým miestom na beh, bicyklovanie či korčuľovanie. V ranných hodinách tam je viac bežcov ako chodcov, takže to človeka núti k športovej aktivite.

Počas štúdia v Nice absolvovala aj výlet do Cannes (zdroj: Lucia Pálová).
Počas štúdia absolvovala aj výlet do Cannes (zdroj: Lucia Pálová).

Prvé pre a proti cudzej krajiny
„Podľa môjho názoru byt „sám“ v cudzej krajine je neskutočne dobrá skúsenosť. Pre mňa to nie je prvýkrát, takže by som povedala, že až tak zásadne ma to nezmenilo. No samozrejme, že človek sa veľmi prispôsobí danej kultúre. Odnesie si ich zvyky aj zlozvyky, stane sa viac priateľský a otvorený novým veciam. Určite to dodá sebavedomie dokázať nové veci z živote a zdolať nové výzvy.“ Lucka býva v byte s ďalšími dvoma dievčatami – Maďarkou a Taliankou, a už len také bežné veci ako varenie večere dokážu podľa jej slov neskutočne zblížiť odlišné kultúry dokopy. Pre Lucku je jedným z hlavných cieľov zlepšenie sa vo francúzštine. „Môžem povedať, že som sa určite zlepšila. Je to pre mňa neoceniteľná vec, pretože viem, že môžem navštevovať francúzsky inštitút aj 5x do týždňa a nikdy mi to nedá toľko ako jeden semester vo Francúzsku.“

Prvá negatívna vec, s ktorou sa stretla bol mail z univerzity, ktorý ju varoval ešte pred odchodom do Francúzska, že všetky predmety sú vo francúzštine. „Ozaj som s tým nepočítala, takže úprimne som sa ocitla niekde medzi áno – veľmi chcem ísť a medzi nie – nedokážem to. Našťastie áno vyhralo…“
Druhá vec bola, že jej neprišla odpoveď z univerzitnej rezidencie, či dostala alebo nedostala izbu. Spoliehala sa na to, takže hľadanie si ubytovania bolo dosť ťažké. Byt si našla až po týždni v Nice, ale našťastie stretla super ľudí, ktorí jej dovolili bývať s nimi počas prvých dní vo Francúzsku.

V Nice je málokedy škaredé počasie (zdroj: Lucia Pálová).
V Nice je málokedy škaredé počasie (zdroj: Lucia Pálová).

Keďže spomínaný internát nedostala, rozhodla sa konať nasledovne: „Na FB ma koncom augusta kontaktovalo dievča z Talianska, ktoré tiež hľadalo byt v Nice. Dohodli sme sa teda, že pohľadáme niečo spolu. Našli sme byt, ktorý mal síce super polohu, no majitelia bytu neboli veľmi príjemní, tak sme hľadali ďalej. Byt, v ktorom bývam teraz sme našli po týždni. Je nádherný. Krásna veľká terasa, hneď v centre, príjemný majiteľ.“ Bol však vysoko nad ich rozpočet, tak museli nájsť tretie dievča, s ktorým by ho mohli prenajať. Našli Maďarku, ktorá zúfalo hľadala ubytovanie, a tak si nakoniec prenajali ten byt. „Do školy to mám cca 30 minút pešo, no mne to úplne vyhovuje prejsť sa ráno aj poobede. Našťastie dievčatá sú super a všetky spolu vychádzame veľmi dobre,“  pochvaľuje si. A myslí si, že je to oveľa lepšie ako študentská rezidencia. Tie sú podľa nej dosť od ruky, takže toto im vyhovuje, nakoľko to majú 3 minúty od centra. Na všetkých rezidenciách sa býva osamote a tomu sa Lucka chcela vyhnúť. „Takto je na byte sranda a taktiež priestor na house-párty.“

K Francúzsku neodmysliteľne patria chutné makarónky (zdroj: Lucia Pálová).
K Francúzsku neodmysliteľne patria chutné makarónky (zdroj: Lucia Pálová).

Ťažká francúzština a dni plné zážitkov
„Francúzština je podľa mňa jeden z tých ťažkých jazykov, takže pokiaľ človek nemá dobré základy pred odchodom, je to veľmi ťažké. Nehovorím, mimo univerzity  sa tu vždy dá nájsť niekto, kto s vami bude hovoriť po anglicky, no preto tu nie som. Treba ozaj vyjsť z comfort zone a skúsiť niečo nové.“ Cíti, že sa jej francúzština zlepšuje, a to ju neskutočne teší. Je schopná viesť normálny rozhovor s mladými ľuďmi, čo je dosť ťažké, keďže používajú výrazy, ktoré nás v škole neučia. „Je to môj tretí jazyk a kopec Francúzov nezvláda ani druhý, takže koniec koncov nás obdivujú. Navyše tu máme french courses pre erasmus študentov raz do týždňa po dve hodiny. Je to v pohode, berieme gramatiku, slovnú zásobu a tak… takže je to určite prínos.“

Aké zážitky má Lucka za sebou za obdobie strávené vo Francúzsku? „Neviem povedať. Tu sa zdajú byť aj tak obyčajné veci úplne jedinečné. Napríklad západ slnka na pláži alebo návšteva francúzskej pekárne a jedenie francúzskych makarónov na našej terase s výhľadom na mesto. Povedala by som, že toto je jeden veľký zážitok, ktorý sa skladá z maličkých zážitkov, ktoré zažívame každý jeden deň…“

Anglická promenáda je obľúbeným miestom bežcov (zdroj: Lucia Pálová).
Anglická promenáda, ale i ostatné časti mesta sú obľúbenými trasami pre bežcov (zdroj: Lucia Pálová).

Lucka zbožňuje stretávať nových ľudí, nové kultúry a Nice je jedno z najlepších miest práve na to. „Jeden z najlepších zážitkov je, že ma prichýlili ľudia, ktorých som nikdy predtým nestretla.“ Bolo to prostredníctvom jednej stránky, kde napísala, že o dva dni je z Nice a potrebuje niekde zostať na 3 noci. „Neuveriteľné, no ľudia odpísali a boli ozaj ochotní pomôcť mi. Zostala som s Nemkou, ktorá tu bola ako Erasmus študentka pred 7 rokmi. Keď som k nej prišla, povedala mi, tu je chladnička, sprcha, posteľ – cíť sa tu prosím ako doma.“ Skamarátili sa a vďaka nej pozná Lucka tie najlepšie bary a miesta pre študentov, pretože jej to bolo povedané hneď z prvej ruky. Aj vďaka takým skúsenostiam sa človek mení. Preto keď sa stretáva s ľuďmi, ktorých nepozná, snaží sa byť čo najpriateľskejšia – tak si ľudia zapamätajú danú kultúru a daného človeka. „Niekedy ani nevieme, ako veľa to môže znamenať pred druhých. Napríklad mne to doslova zachránilo kožu v Nice…“

Nice je plné úžasnej architektúry (zdroj: Lucia Pálová).
Nice je plné úžasnej architektúry (zdroj: Lucia Pálová).

Hodnotenie Erasmu

Miesto pobytu – 10/10

Ubytovanie – 10/10

Vyučovanie – 5/10

Mimoškolské aktivity – 10/10

Študentský život – 10/10

Celková spokojnosť – 10/10