Dee Dee Blanchard poznali jej kamaráti, susedia a ľudia z jej okolia ako vzornú matku, ktorá si so sebou niesla veľký kríž – vážne choré dieťatko. Život plný prekážok bol tak inšpiratívny, že následný zločin vyrazil dych azda každému, kto duo matka – dcéra poznal.Dee Dee mala ťažký život, no nikdy sa nesťažovala. 48-ročná žena narodená v Louisiane sa príkladne starala o svoju dcérku so zvláštnym menom Gypsy Rose. Okrem výnimočného a pekného mena bol však jej život len a len ťažký. Presedela ho na vozíčku. Jedlo prijímala len cez hadičku. Bez zásoby kyslíka v osobitnej nádobe sa nemohla ani pohnúť. Svalová dystrofia, epilepsia, vážna astma, spánkové apnoe, problémy s očami a ďalšie zdravotné problémy – to bola odpoveď na otázku, čo všetko malú Gypsy trápi.  

Dievčatko nebolo počas života brané nijak inak, ako iné deti s postihnutím. Vyžadovalo si špeciálnu starostlivosť, no nebolo nijako utiahnuté – skôr naopak, komunikovalo s ľuďmi okolo seba, a to aj napriek tomu, že Dee Dee niekoľkokrát povedala, že jej rozum je na úrovni 7-ročnej.

Zdroj: Buzzfeed.com
Zdroj: Buzzfeed.com

Svedectvá jej známych a susedov hovoria o zväčša bezproblémovom a milom vzťahu medzi dieťaťom a matkou. Dcéra bola na svojho rodiča, logicky, mimoriadne naviazaná a prakticky 24 hodín denne bola so svojím zákonným zástupcom v kontakte. Vzhľadom na rozsah jej zdravotných problémov a značnú nesamostatnosť to bolo logické. Ak Gypsy Rose nebola s mamou, bola s otcom a jeho druhou rodinou. Dcérka sa totiž narodila svojej matke ešte v čase, keď sa ona ani jej biologický otec necítili byť spôsobilí na rodičovské povinnosti a hlavne – išlo len o krátky románik. Tak ako jej matka, aj jej otec sa o ňu počas víkendov a prázdnin staral s láskou a dokonca ju bral aj na výlety, hoci to bolo určite technicky mimoriadne náročné.

Smrť na sociálnej sieti

A potom sa veci totálne zvrtli. Začalo to Facebookom. Pokojnú nedeľnú noc v susedstve malého domčeka vo West Volunteer Way v Springfielde narušil jeden status na populárnej sociálnej sieti. „That Bitch is dead!“ (tá mrcha je mŕtva), znel text príspevku.

qmlmak
Zdroj: https://www.facebook.com/deegyp.blancharde/posts/10206865671021262

Ten, samozrejme, vyvolal medzi priateľmi a susedmi pobúrenie a množstvo otázok. Za všetko hovorí 122 komentárov a 371 zdieľaní. V momente zverejnenia a ani počas najbližších hodín nebolo jasné, čo sa stalo. Až po príchode policajtov, ich vniknutí do domu a následných dlhých hodinách vyšetrovania bolo zreteľné, že Dee Dee bola zavraždená. A malá Gypsy zmizla. Na pokoji známym nepridal ani ďalší komentár, ktorý znovu pridal niekto, kto sa prihlásil do oficiálneho konta matky chorého dievčaťa.

Zdroj: https://www.facebook.com/deegyp.blancharde/posts/10206865671021262
Zdroj: https://www.facebook.com/deegyp.blancharde/posts/10206865671021262

Napriek tomu, že išlo o smutnú udalosť, mnohým ľuďom otvorila oči a ukázala, ako sa veci skutočne majú. Pavučina lží sa pomaly začala rozplietať…

Nič nebolo tak, ako to vyzeralo. Dlhodobé zdravotné problémy malej Gypsy boli dôvodom ľútosti a smútku nad krutým osudom a nešťastím nevinného dievčatka. A boli aj dôvodom vraždy. Ale pekne po poriadku.

Drsná láska cez internet

Po incidente sa všetkým susedom čas vliekol len veľmi pomaly a permanentný strach medzi obyvateľmi West Volunteer Way bol znásobený minimom informácií, ktoré poskytla polícia. Ak už niečo bezpečnostné zložky vypustili, skutočne to stálo za pozastavenie. Tak napríklad fakt, že Gypsy mala priateľa. Nie celkom ortodoxného – išlo o vzťah cez internet. V snahe pomôcť pri pátraní túto správu poskytla jedna z jej dobrých kamarátok. Okrem toho sa zmienila o tom, ako dievča príliš svoju mamu nechválilo – práve naopak – sťažovala sa na večné obmedzovanie a priala si, aby jej najbližšou osobou bol skôr niekto, kto sa vlastnosťami viac podobal na matky jej kamarátok. To celkom nesedelo s idylkou dvojice matka-dcéra ako nerozlučné parťáčky.

Spomínaný vzťah nebol len takým obyčajným kamarátstvom. Komunikácia medzi Gypsy a Nicholasom Godejohnom (tak sa mladík volal) trvala viac ako dva roky. Mali spoločnú vieru a Nickovi nevadilo ani to, že Gypsy má hendikep a je od neho o 6 rokov mladšia. Prvé spoločné stretnutie naživo chystala dvojica už hodnú chvíľu, no tá prišla až v osudný večer…

Policajtov aj susedov prekvapilo, že invalidný vozík ostal v dome. Gypsy tak musel únosca buď odniesť (alebo odvliecť?), prípadne prešla po vlastných. Nepravdepodobnejší variant sa ukázal ako pravdivý. Hendikepovaná mladá dáma totiž kreslo vôbec nepotrebovala! Hoci s ním prežila celý dovtedajší život, v skutočnosti jej nič (možno okrem pár začiatočných problémov) nič nebránilo v slobodnom pohybe. V živote sa snažila prejsť po vlastných pár metrov už niekoľkokrát, jej nápad však zakaždým mama zmarila s tým, že na takéto počínanie nie je dosť silná.

Domov, v ktorom Dee Dee a Gypsy Rose bývali Zdroj: buzzfeed.com
Dom, v ktorom Dee Dee a Gypsy Rose bývali. Zdroj: buzzfeed.com

Ukázalo sa, že všetko, čo ľudia o Dee Dee vedeli, bolo klamstvom. Áno, bola starostlivou matkou. Dokonca bola starostlivou matkou dcéry, ktorá bola podľa lekárov chorá. A tu prichádza najzvláštnejšia časť celého príbehu – všetky choroby a postihnutia, ktoré Gypsy mala a kvôli ktorým potrebovala nekonečnú lekársku opateru, boli len zmesou klamstiev a dokonalej kamufláže (ako v prípade vypadávania vlasov, ktoré v skutočnosti každý deň matka oholila). Ako je možné, že napriek negatívnym výsledkom vo vyšetreniach lekári dopustili, aby celkom zdravé dievča žilo život v klamstve? Ako je možné, že viac verili matke, než vlastnému úsudku a dôkazom?

Konverzácie medzi Nickom a Gypsy boli neraz pikantné, obsahovali mnoho detailov násilia či BDSM praktík. Mladý muž sa niekoľkokrát zveril o svojej tajnej stránke, akomsi “druhom ja”, ktoré by rado praktikovalo násilie. Predstavy však môžu byť od reality vzdialené a Nick nikdy predtým nebol trestaný, stíhaný a nemal ani žiadny záznam.

Gypsy a život po tom

Obaja páchatelia boli obvinení z vraždy prvého stupňa, čo ich zachránilo od trestu smrti. S prihliadnutím na celú situáciu a psychický stav dostala Gypsy najnižší, 10-ročný trest. Podľa ľudí z jej okolia, ktorí ju navštevujú, si Gypsy praje, aby bolo jasné, že nešlo o zločin, kedy dievča zabije svoju matku, aby mohla byť so svojím priateľom, ale ide o situáciu, keď sa dcéra snaží o útek. A v budúcnosti chce k pochopeniu celej situácie napísať knihu.

Nick a Gypsy po zatknutí Zdroj: buzzfeed.com

grid-cell-15610-1471556028-2

Nick a Gypsy po zadržaní. Zdroj: Buzzfeed.com

O celom čine uvažovala spolu s Nickom, no až on bol ten, kto sa chopil iniciatívy. Bez neho by možno k zločinu nedošlo.

Hnev nie je to, čo Gypsy pociťuje. Ide skôr o frustráciu. Z klamstva, ktoré ju sprevádzalo jej životom, z neschopnosti doktorov prísť na to, že v skutočnosti nie je chorá…

Gypsy je v neustálom kontakte so svojimi blízkymi, ktorí pomáhali pri písaní pôvodnej reportáže, a ktorí sprostredkovali aj niekoľko jej vyjadrení z miesta výkonu trestu. Vďaka nim vieme mnoho detailov z vyšetrovania a len vďaka nim vieme aspoň čiastočne pochopiť, čo dievča musí prežívať.

Gypsy počas súdneho procesu Zdroj: Buzzfeed.com
Gypsy počas súdneho procesu. Zdroj: Buzzfeed.com

Najsmutnejšie priznanie, ktoré svojim blízkym povedala, je to, že vo väzení sa cíti slobodnejšie, než sa kedy cítila v prítomnosti svojej matky…

Zdroj: buzzfeed.com