Kráľ sociálnych sietí Mark Zuckerberg a jeho Facebook ešte stále zažívajú zlaté časy a žiadny odchod do predčasného dôchodku im nehrozí.



Mark Elliot Zuckerberg – najmladší miliardár, génius, podnikateľ, programátor, absolvent Harvardu, hlava sociálnej siete Facebook. Áno, to všetko predstavuje jednu osobu, ktorá dokázala v relatívne mladom veku to, čo sa niektorým nepodarí za celý život. Markove ambície vždy boli a aj sú mimoriadne obrovské. Potvrdil to aj tento týždeň, keď sa vo svojej prednáške u Donalda Trumpa rozhovoril na tému budúcnosti Facebooku.

(Zdroj: www.facebook.com/zuck)
(Zdroj: www.facebook.com/zuck)

Prednášané vízie môžeme porovnať na jednoduchom príklade Skynetu. Všetci, ktorí ste videli Terminátora, viete, čo alebo kto tento Skynet bol. V krátkosti išlo o fiktívny počítačový systém, ktorý predstavoval aj hlavného antagonistu. Americká vláda tento systém vytvorila na princípe umelej inteligencie, aby mohol brániť vládne a vojenské počítače. Následne tak dokázal vyhodnotiť ľudí ako hrozbu a pokúsil sa ich odstrániť pomocou jadrových zbraní. Neľakajte sa, nestane sa teraz z Facebooku reálny Skynet. Chcem iba poukázať na to, že science fiction nemusí byť vždy až taká fiktívna a že žijeme v storočí, kedy je technológia schopná naozaj čohokoľvek.

(Zdroj: techdrive.com)
(Zdroj: techdrive.com)

Pamätáte si na mladého génia, ktorý pred 11 rokmi na Harvarde vytvoril sociálnu sieť pre vysokoškolákov? Zabudnite na tento koncept, pretože dnes Zuckerberg mieri oveľa vyššie. Facebook vidí o 10 rokov v kombinácii dronov, laserov, umelej inteligencie a virtuálnej reality. Dnes sú to možno pojmy takmer bežné, ale choďte sa opýtať mamky a ocka, či na základnej škole vedeli taký dron aspoň nakresliť.

Markova prednáška o budúcnosti Facebooku:

Možno si hovoríte, že drony a „lejzre“ nepatria do sociálnych sietí, ale Markovi a jeho spoločnosti ide hlavne o celkové internetové prepojenie. Snažia sa, aby mal každý na svete rýchly prístup na Internet (a Facebook). Hoci Mark tvrdí, že jeho ciele zatiaľ patria budúcnosti, už teraz podniká potrebné kroky na to, aby jeho slová vystriedali činy a skutky. V týchto dňoch zostavuje nový realizačný tím pod názvom F8, do ktorého investoval nielen stovky miliónov dolárov, ale aj stovky ľudí na čele s bývalou riaditeľkou spoločnosti DARPA Reginou Dugan.

Čo sa týka bližšej budúcnosti, nadšenci aplikácie Messenger sa môžu tešiť na zlepšenie. Spoločnosť pracuje na novej platforme s názvom Chatbot, ktorá funguje na podobnom princípe ako známa Siri od Apple. Bot sa vás opýta na váš problém a na základe toho vám ponúkne rôzne riešenia, z ktorých si vyberiete to, ktoré vás najviac zaujme. Na váš problém môže reagovať aj konkrétna spoločnosť alebo firma, ktorá Chatbot využíva. Messenger tak ponúkne aj podnikateľom nové príležitosti oslovenia zákazníkov formou mobilného marketingu hodného 21. storočia.

Príklad: Rozlejete si kávu na obľúbené tričko. Bot vám ukáže video, ako ho čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vyčistiť alebo vám poskytne kupón na čistiaci prostriedok. Vy sa následne rozhodujete, či vám takéto riešenie stačí alebo či chcete zobraziť aj iné.

Zuckerberg posiela do sveta veľmi jasnú správu, a to, že chce, aby ho všetci brali vážnejšie a serióznejšie. Už neraz dokázal, že je schopný veľkých vecí, tak prečo mu neveriť?